Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana pres konferencija o izradi Strategije za rješavanje pitanja izbjeglica i interno raseljenih lica

Objavljeno: 28.04.2004. 19:39 Autor: Naslovna strana
KONFERENCIJA ZA ŠTAMPU
Slavoljub Stijepović, ministar rada i socijalnog staranja
Podgorica, 28.04.2004.

Dame i gospodo,

Ovo je prva press konferencija koja se odnosi na izradu Nacionalne strategije za rješavanje pitanja izbjeglica i interno raseljenih lica. Vaše profesionalno informisanje o aktivnostima na pripremi Strategije biće od velike koristi za uspješnost samog procesa, zato vam zahvaljujem na današnjem prisustvu

Na početku da se podsjetimo:

Problemom zbrinjavanja izbjeglih i raseljenih lica Crna Gora se u kontinuitetu bavila i bavi zadnjih 12-13 godina.Uprkos činjenici što je ovaj problem Crnu Goru zatekao prilično nespremnu, iako smo vjerovali da je to problem prolaznog karaktera, uvijek je postojala dobra volja da se svim nevoljnicima koji su tražili utočište pruži pomoć i podrška, i u tome se relativno uspijevalo i to iznad naših realnih mogućnosti i očekivanja, kako samih izbjeglica tako i međunarodne zajednice.

Kolone izbjeglica i raseljenih lica su dolazile, prolazile i odlazile, ali je njihovo brojno stanje u svim proteklim godinama bilo opterećenje za Crnu Goru koja je sa veoma ograničenim kapacitetima i suočena sa sopstvenim problemima pronalazila načine da pomogne desetinama hiljada novih stanovnika. Samo u toku 1998. godine broj izbjeglih i raseljenih lica je premašivao cifru od 140.000 lica, što je predstavljalo više od 20 % u odnosu na broj domicilnog stanovništva. Koliko je ovo opterećenje za Crnu Goru najbolje pokazuje primjer, kada bi se u jednoj Francuskoj koja ima 50.000.000 stanovnika, doselilo još 20% odnosno 10. 000.000 novih građana.

Samo za poslednje četiri godine za potrebe zdravstvene zaštite Cena Gora je potrošila 8. 230,740 , dok je za obrazovanje ove populacije na godišnjem nivou u kontinuitetu obezbjeđivano oko 3.000.000,00 . Tome treba dodati i troškove koji se tiču smještaja i ostalih neophodnih potreba izbjeglih i raseljenih lica.

Crna Gora je, uostalom, načinom prihvatanja i zbrinjavanja izbjeglica i raseljenih lica stekla veliki ugled na međunarodnom planu. Ne samo da su poštovani međunarodni dokumenti koji definišu položaj ovih lica nego je Crna Gora ponudila i uradila i više od toga, jer su u nekim pravima, izbjeglice i raseljena lica izjednačavani sa građanima Crne Gore i uglavnom smo svi dijelili iste mogućnosti i nosili teret istih problema.

Naravno, podrška međunarodne zajednice, kroz različite oblike pomoći, je bila prisutna svih ovih godina i činjenica je da bi bi bez te podrške Crna Gora bila suočena sa humanitarnom katastrofom.

Međutim, situacija se u bitnom promijenila: s jedne strane najveći broj donatora orjentisao se na nova krizna područja a s druge strane mogućnosti Crne Gore za rješavanjem ovih problema i ubuduće su veoma ograničene (buđžetska ograničenja). Uprkos naporima da se poboljšaju životni uslovi najugroženijih izbjeglica i interno raseljenih lica, u pojedinim oblastima, kao što su smještaj, zdravstvena zaštita, zapošljavanje, ova lica se nalaze u nezavidnom položaju.

Trenutno, u Crnoj Gori boravi oko 32,000 izbjeglica i interno raseljenih lica (što predstavlja preko 5% ukupne populacije) od čega je oko 14.000. izbjeglih i 18.000 raseljenih lica. Od ovog broja izbjeglih i raseljenih lica, ove školske godine, se školuje 4.500 učenika za što je neophodno obezbijediti 3.096.915,00 , dok troškovi zdravstvene zaštite izbjeglih i raseljenih lica za prva tri mjeseca ove ghodine iznose 225.505,67. Za ovaj broj izbjeglih i raseljenih lica, samo na ime troškova zdravstvene zaštite Republički Fond zdravstva će u 2004. godini morati obezbijediti oko 2.000.000,00 .

Kako bi potvrdila svoju čvrstu želju da ponudi pomoć i konkretna rješenja izbjeglicama i interno raseljenim licima, Vlada Republike Crne Gore je započela proces izrade Nacionalne strategije za rješavanje problema izbjeglica i interno raseljenih lica. Sveobuhvatna i transparentna politika treba da pomogne izbjeglicama i interno raseljenim licima da, u skladu sa važećim međunarodnim standardima, izaberu najbolje za sebe uz istovremeno poštovanje realnih mogućnosti i interesa Crne Gore.

Vlada Republike Crne Gore je zadužila Ministarstvo rada i socijalnog staranja da bude nosilac posla i oformila komisiju čiji su članovi predstavnici Ministarstava relevantnih za rješavanje pitanja izbjeglica i interno raseljenih lica, predstavnici Komesarijata za raseljena lica i Crvenog Krsta Crne Gore.

Komisija je pripremila projektni zadatak za izradu Nacionalne strategije za rješavanje pitanja izbjeglica i interno raseljenih lica i imenovala specijalizovanu instituciju-Institut za strateške studije i prognoze (ISSP) iz Podgorice, koji će biti zadužen za pružanje logističke podrške tokom rada na projektu.

Na osnovu strukture dokumenta i ingerencija Vladinih organa, kao i programskih aktivnosti pojedinih medjunarodnih organizacija, formirani su radni timovi koji su već počeli da pripremaju materijal za strategiju. Tako je do sada formirano 6 radnih timova u kojima su nosioci posla: Komesarijat za raseljena lica, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Ministarstvo prosvjete i nauke, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo unutrašnjih i Ministarstvo spoljnih poslova. U radnim timovima trenutno je aktivno oko 40 pojedinaca. Kako se teme istražuju, tako će se broj saradnika povećati.

Trenutno smo u fazi prikupljanja podataka i definisanja postojećeg stanja u svim sektorima: od socijalne zaštite, zdravstva, obrazovanja, smještaja raseljenih lica i sl. Nakon toga, usresredićemo se na davanje konkretnih predloga za moguće rješavanje postojećih problema koja će se kretati u tri pravca:
- povratak u zemlju porijekla,
- lokalna integracija,
- odlazak u treće zemlje.

Do kraja mjeseca, radni timovi će ponuditi prvu verziju materijala na osnovu kojih će dalje biti organizovan proces participacije. Proces participacije je zamišljen tako da u saradnji sa međunarodnim partnerima: Američkim komitetom za izbjeglice, UNHCR-om i ostalim zainteresovanim partnerima kao i domaćim organizacijama : prije svega, Crvenim Krstom Crne Gore omogući uključivanje izbjeglih i raseljeni u izradu Strategije na način da prikupimo stavove i mišljenja izbjeglica i interno raseljenih lica o njihovim problemima, mogućim načinima njihovog rješavanja kao i stavovima o predloženim scenarijima koji će svakako doprinijeti konačnom kreiranju Strategije. Cijenimo da je proces participacije veoma bitan i za kasniji proces implementacije predloženih rješenja.

Istovremeno je i ubrzan proces provjere rješenja o statusu izbjeglica u saradnji MUP-a, UNHCR-a i Komesarijata za raseljena lica Republike Crne Gore. Nadamo se da ćemo do kraja maja dobiti precizne podatke o broju izbjeglica u Crnoj Gori a što će imati uticaja na kreiranje finalne verzije dokumenta.

Ono što je veoma bitno naglasiti jeste činjenica da konkretni predlozi za rješenje ovog osjetljivog problema ne zavise samo od mogućnosti Crne Gore niti od njene dobre volje da ih riješi. Zavise prije svega, od stvaranja uslova za povratak izbjeglih i raseljenih, u čemu je neophodna međunarodna podrška kao i od uspostavljanja bilateralne saradnje sa kolegama iz zemalja okruženja koje imaju iste probleme.

Dakle svjesni smo činjenice da se ovako složeni problemi mogu rješavati jedino kroz međusodno uvažavanje i partnerstvo na regionalnom nivou. Zato i vremenske okvire koje postavljamo za rješenje ovog problema moramo veoma uslovno shvatiti. Ne želimo da napravimo dokument koji nije i realno sprovodljiv.

Crna Gora izražava spremnost da u saradnji sa međunarodnim partnerima i našim susjedima zaista kvalitetno i trajno riješi probleme ove populacije.

O svim budućim koracima na izradi ove Strategije redovno ćemo vas obavještavati na sličan način. Ja očekujem od Vas, od ljudi koji su zaduženi za informisanje javnosti, da budete objektivni. Time najviše možete pomoći nama koji kreiramo ovu politiku i samim izbjeglicama i raseljenim licima. Audio
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?