Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović razgovarao sa zamjenikom direktora Biroa UNHCR za Evropu Giljermom Betokijem

Objavljeno: 01.03.2010. 21:28 Autor: Naslovna strana
Ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović primio je danas zamjenika direktora Biroa UNHCR za Evropu Giljerma Betokija.

Na sastanku je bilo riječi o trenutnoj situaciji vezanoj za raseljena lica u Crnoj Gori, implementaciji Akcionog plana za rješavanje statusa raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih lica sa Kosova koja borave u Crnoj Gori, kao I o rješavanju preostalih otvorenih pitanja i nastavku izgradnje sistema azila u Crnoj Gori.

Ministar Numanović je naglasio da je prošle godine završena preregistracija interno raseljenih lica sa Kosova, koja je pokazala da se u našoj zemlji trenutno nalazi 10.950 lica sa tim statusom, što ukazuje na dalje prisustvo tog problema. Vlada Crne Gore je formirala Koordinaciono odbor za praćenje implementacije Akcionog plana za rješavanje statusa raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih sa Kosova koji borave u Crnoj Gori. Ministar je istakao da to radno tijelo treba da koordinira aktivnosti organa državne uprave, državnih organa i drugih nadležnih institucija u sprovođenju Akcionog plana i dostavlja Vladi periodične izvještaje sa pregledom i ocjenom stanja, i postignutim rezultatima u implementaciji Akcionog plana.

Ministar Numanović je podsjetio da je Vlada Crne Gore svih prethodnih godina bila posvjećena rješavanju raseljeničke problematike i da je od strane međunarodne zajednice bila ocijenjena kao pozitivan primjer u regionu. Socio-ekonomska integracija se sprovodila svih ovih godina, uz implementiranje i programa povratka raseljenika. On je istakao da je u tim procesima veoma bitan odnos zemalje porijekla raseljenika, jer su to njihovi državljani prema kojima treba da se sprovodi odgovorna politika. Takođe treba nastaviti i sa implementacijom Sarajevske deklaracije, jer bi konkretni akcioni planovi svih država potpisnica bili još veći podsticaj za integraciju ili povratak raseljenika. Rješavanje problema raseljeništva je dugoročni process, u koji se moraju uključiti tri strane - Crna Gora, države porijekla i međunarodna zajednica, kazao je ministar Numanović.

Ministar Numanović je naglasio da će Vlada Crne Gore nastaviti sa rješavanjem pitanja raseljeništva, uvažavajući praksu i standarde koji postoje u zemljama Evropske unije. Takođe će se nastaviti sa izgradnjom sistema azila u Crnoj Gori, a očekuje se i dalja podrška međunarodne zajednice. On je izrazio zadovoljstvo saradnjom sa UNHCR-om, koji je svih ovih godina pružao podršku Vladi Crne Gore, i izrazio očekivanje da će tako biti i ubuduće.

Gospodin Betoki je istakao da je ovo njegova prva posjeta regionu od kada je prije mjesec dana imenovan na funkciju zamjenika direktora, ali da zna da je Vlada Crne Gore imala odličnu saradnju sa kancelarijom Biroa UNHCR-a za Evropu u Ženevi. On je kazao da će posjetiti i ostale države u regionu u kojima postoji problem raseljeništva, i da se tim pitanjima i dalje daje prioritet. Istakao je spremnost da se UNHCR i dalje angažuje na pružanju pomoći Vladi Crne Gore u rješavanju problema raseljenih i interno raseljenih lica.

Sastanku su prisustvovali direktor Zavoda za zbrinjavanje izbjeglica Željko Šofranac i šef kancelarije UNHCR-a u Crnoj Gori Serž Dukas sa saradnikom za pravna pitanja Aleksandrom Čađenovićem.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?