Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Šesta redovna sjednica Socijalnog savjeta

Objavljeno: 11.03.2010. 03:21 Autor: Naslovna strana
Danas je održana VI redovna sjednica Socijalnog savjeta, kojom je predsjedavao predsjednik Savjeta i ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović.

Na sjednici je razmatrano aktuelno stanje u privrednim društvima u Crnoj Gori, Predlog Zakona o reprezentativnosti sindikata i Informacija o aktivnostima na izmjeni i dopuni Opšteg kolektivnog ugovora.

Tokom diskusije o aktuelnom stanju u privrednim društvima, iznijeti su podaci o realizaciji socijalnih programa. U tom kontekstu, ocijenjeno je da je neophodno aktivnije učešće poslodavaca i sindikata u rješavanju problema u privredi, jer ne može Vlada biti jedina adresa za rješavanje problema i davanje garancija. Naglašeno je da treba svi akteri - poslodavci, sindikati, privatizacioni i investicioni fondovi i bankarski sektor da sagledaju svoju ulogu i odgovornost u sferi trenutne socio- ekonomske situacije. Za rješavanje problema neophodno je koristiti institucionalni okvir, ustanovljen kroz Fond rada koji je formiran i počeo sa radom. Pravo na isplatu neizmirenih potraživanja iz sredstava tog Fonda ostvarivaće, u propisanom postupku, zaposleni kojima je prestao radni odnos po osnovu stečaja, a nijesu djelimično ili u potpunosti izmireni iz stečajne mase.
 
Na sjednici je ocijenjeno da rješenje socijalnih problema nije u tome da se stvara dodatna nezaposlenosti i povećava broj penzionera. Stoga je neophodno maksimalno potenciranje i podržavanje aktivnih mjera zapošljavanja, a naročito implementiranje zdravih projekata kroz preduzetničke inicijative i sa konkretnim idejama. 
 
Savjet je razmatrao i Predlog Zakona o reprezentativnosti sindikata, koji je urađen nakon prvobitnog teksta koji je prošle godine povlačen iz skupštinske procedure. Na izradi inoviranog teksta učestvovali su predstavnici Vlade, Saveza sindikata, Unije slobodnih sindikata i Unije poslodavaca. Za predlaganje odgovarajućih rješenja koristila su se iskustva iz prakse zemalja u okrženju, uz konsultacije sa ekspertima za socijalni dijalog Međunarodne organizacije rada (MOR-a). Socijalni Savjet je dao saglasnost na Predlog teksta Zakona o reprezentativnosti sindikata, uz izdvojeno mišljenje Saveza sindikata na član 11 Predloga (koji smatra da reprezentativni sindikat na nacionalnom nivou treba da čini najmanje 15 % od ukupnog broja zaposlenih u Crnoj Gori). 

Kada je riječ o aktivnostima na izmjeni i dopuni Opšteg kolektivnog ugovora, formirana je Radna grupa sa predstavnicima svih socijalnih partnera, koja je do sada održala pet sastanaka. Budući da se na nivou Radne grupe nije mogao postići konsenzus oko tri pitanja (koeficijenata složenosti poslova, minulog rada, te toplog obroka i regresa) što je neophodan uslov za izmjenu i dopunu Opšteg kolektivnog ugovora, Socijalni savjet je dao preporuku da se na nivou generalnih sekretara Saveza sindikata, Unije slobodnih sindikata i Unije poslodavaca dođe do kompromisa i predloga rješenja. 

Socijalni savjet je usvojio Akcioni plan na suzbijanju rada na crno, koji će obezbijediti inetrakciju stimulativnih i represivnih mjera, na suzbijanju te negativne pojave. Implementacija Akcionog plana je dio regionalnog projekta u organizaciji MOR-a.

Sekcija Savjeta za rad, socijalnu politiku i rodnu ravnopravnost informisala je o procesu istraživanja Mobbinga u Crnoj Gori, po čijem završetku će biti organizovan okrugli sto, na kojem će biti prezentirani rezultati. 
 
Sjednici Socijalnog savjeta su, pored članova, prisustvovali pomoćnik ministra rada i socijalnog staranja Anka Stojković, pomoćnik ministra ekonomije Dragan Kujović, sekretar Ministarstva poljoprivrede vodoprivrede i šumarstva Branimir Vujačić, savjetnik potpredsjednika Vlade Predrag Stamatović, te zamjenici generalnog sekretara Unije slobodnih sindikata Zvonko Pavićević i Vukašin Zogović.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?