Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Istorijat carinske službe

Objavljeno: 25.08.2004. 20:44 Autor: Carinske informacije
Počeci carinjenja u Crnoj Gori datiraju od 18 oktobra 1798. godine, kada je Petar I Petrović Njegoš Zakonikom o Opštim Crnogorskim i Brdskim ozakonio carinu na ribu i ruj. Uvažavajući prvo zakonsko ustrojstvo carine kod nas taj datum je utvrđen kao Dan Carinske službe Crne Gore.

Period Knjaza Danila i Kralja Nikole je jedan od najznačajnijih razdoblja u privrednom i društvenom razdoblju Crne Gore kao organizovane države. U periodu njihove vladavine došlo je do:
- postavljanja temelja poreskog i carinskog sistema i njihovo sprovođenje u praksi ;
- obezbijeđenja redovne naplate dažbine države(porezi, takse, carine);

Knjaz Danilo (1852-1860) postavio je osnove carinskog sistema putem naplaćivanja uvoznih caarina. Sredstva od ove vrste prihoda predstavljale su važan izvor državne kase.

U periodu vladavine Kralja Nikole (1878-1918 ) donijet je Novi carinski zakon, Zakon o carinskoj tarifi i Zakon o ustanovi i naplati takse "na obrt koju je dužan svaki trgovac u Knjaževini plaćati na onu uvezenu robu , koja je carinskoj taksi podvrgnuta"(inače carine od 1906 postaju najizdašniji izvor državnog buđeta).

U Opštem Imovinskom zakonu koji stupa na snagu 1. jula 1888. u čl.722 carine se definišu kao način pribavljanja imovine radi državnih potreba i troškova: putem naplata od državljana Crne Gore.

U jugoslovenskoj drzavi stvorenoj posle Prvog svetskog rata, zbog unutrasnjih protivurecnosti i kriza na unutrasnjem i medjunarodnom planu, kao i zbog zaostravanja medjunarodnih odnosa, carinska sluzba je bila u dosta podredjenom polozaju i nije imala potreban razvoj.
Poslije Drugog svetskog rata, carinski propisi, a prvenstveno carinska tarifa Jugoslavije izmedju dva svjetska rata, nisu odgovarali interesima i potrebama ratom porušene i uništene Jugoslavije, mada su se u prvom poslijeratnom periodu primjenjivala odredjena pravila Carinskog zakona prethodne Jugoslavije Odnosi u novoj državi zahtijevali su i nova zakonodavna akta sa propisima koji će regulisati nadležnost i ovlašćenja carinske službe. Dana 19. oktobra 1948. godine stupio je na snagu novi Carinski zakon koji je postavio pravni osnov za rad carinskih organa, dok je Carinska tarifa prethodne Jugoslavije i dalje ostala na snazi. Carinski zakon iz 1959. godine potpuno reguliše osnovne institute carinskog sistema, a zbog nastalih promjena u društveno političkom sistemu, kao i naglom porastu spoljnotrgovinske razmjene naše zemlje 1973. godine donosi se novi Carinski zakon. Slijedeci Carinski zakon donijet je 1976. godine, a njegove izmjene i dopune vršene su u više navrata, a radi njegovog poboljšanja u smislu daljeg usavršavanja osnovnih instituta carinskog sistema i usklađivanja sa drugim zakonima, odnosno promjenama koje su u međuvremenu nastale u našem privrednom sistemu. Poslije raspada SFRJ, prvi novi Carinski zakon u Saveznoj Republici Jugoslaviji donijet je 1992. godine, da bi takođe bio mijenjan i dopunjavan u više navrata u skladu sa potrebama i razvojem ukupne situacije u zemlji.
Od 01.01.2002. godine Savezna uprava carina je u sastavu Saveznog ministarstva finansija.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?