Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Održana pres konferencija povodom održavanja Šesnaestog sajma ekologije

Jelena Knežević, v.d pomoćnica ministra i Milena Bataković, PR Agencije za zaštitu životne sredine održale su pres konferenciju povodom predstojećih “Dana ekologije“ , koji će se održati u Budvi od 21. do 23. aprila ove godine u organizaciji Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine i Agencije za zaštitu životne sredine.

Podizanje svijesti javnosti o značaju očuvanja životne sredine i obrazovanja za održivi razvoj predstavlja prioritetno pitanje na globalnom i evropskom nivou, naročito u kontekstu relevantnih programa i inicijativa Ujedinjenih nacija, kao što je UN dekada „Obrazovanje za održivi razvoj, 2005-2014. godine“. Sa aspekta evropskih integracionih procesa prioritetni značaj takođe se poklanja podizanju svijesti javnosti o pitanjima očuvanja životne sredine i dostupnosti javnosti informacijama o stanju životne sredine.

Nakon održavanja UN Samita o klimatskim promjenama u decembru 2009. godine u Kopenhagenu, u toku su pripreme za održavanje UN Konferencije posvećene biodiverzitetu, u susret Trećem svjetskom samitu o održivom razvoju. Stoga je od strane Ujedinjenih Nacija 2010. godina proglašena Godinom biodiverziteta.

Za Crnu Goru kao stranu ugovornicu UN Konvencije o biološkoj raznovrsnosti, kao i u kontekstu evropskih integracionih procesa izuzetan značaj ima podizanje svijesti javnosti o pitanjima očuvanja i unaprjeđenja životne sredine, primjenom mehanizama kojim se podstiče uključenost svih relevantnih subjekata i grupa na različitim nivoima djelovanja i saradnje.

Polazeći od navedenog, Program Šesnaestog sajma ekologije definisan je tako da ova manifestacija značajno doprinosi ispunjavanju obaveza na nacionalnom nivou u kontekstu obilježavanja 2010-te Godinom biodiverziteta, podstiče implementaciju ciljeva ”UNECE Strategije obrazovanje za održivi razvoj”, podiže svijest javnosti o životnoj stredini u skladu sa ciljevima definisanim u kontekstu obaveza iz evropskh integracinonih procesa i relevantnih medjunarodnih ugovora, kao što je Aarhuska konvencija.

Program Šesnaestog sajma ekologije

Osnovni element ovogodišnjih sajamskih manifestacija biće posvećen očuvanju i unaprjeđenju stanja biodiverziteta, posebno akcentujući značaj upravljanja zaštićenim područjima, njihove održive valorizacije, kao i ispunjavanja obaveza u kontekstu harmonizacije i implementacije zakonodavstva u oblasti zaštite prirode uzimajući u obzir standarde i propise Evropske unije.

Stoga će tokom trajanja Sajma biti održane radionice, okrugli stolovi, i prezentacije, uz učešće naučnih i stručnih institucija i zainteresovane javnosti, iz Crne Gore i rergiona. Istovremeno značajan doprinos pružiće predstavnici relevantnih medjunarodnih subjekata u ovoj oblasti, kao što su Svjetski fond za divljinu, Međunarodna unija za očuvanje prirode, i predstavnici UN agencija: UNDP, UNEP, UNESCO, UNIDO, FAO.

Polazeći od činjenice da se najznačajnije aktivnosti u kontekstu institucionalno-zakonodavne reforme u oblasti zaštite životne sredine sprovode uz podršku medjunarodnih stručnih i ekpertskih institucija, 22.aprila, pod okriljem Šesnaestog sajma ekologije, biće organizovan Donatorski koordinacioni sastanak: „Partnerstva za implementaciju multilateralnih sporazuma u oblasti biodiverziteta i klimatskih promjena“. Tom prilikom biće razmotreni tekući projekti u oblasti biodiverziteta i klimatskih promjena i inicirani oblici saradnje i partnerstva za definisanje budućih okvira saradnje, posebno akcentujući neophodnost sinergije prioriteta u kontekstu ispunjavanja obaveza iz globalnih i evropskih integracionih procesa.

Budući da oblast zaštite prirode, predstavlja prioritetni segment u kontekstu evropskih integracionih procesa u životnoj sredini, 23. aprila biće organizovana Radionica „Jačanje kapaciteta Vlade i civilnog sektora u procesu implementacije usaglašavanja EU zakonodavstva u životnoj sredini“, uz učešće eksperata iz Slovenije i Hrvatske.

Prvog dana sajma biće organizovana prezentacija Nacionalnog plana za implementaciju Stokholmske konvencije o dugotrajnim organskim zagadjivačima, kao strateškog dokumenta kojim se definiše plan implementacije ove konvencije od posebnog značaja i za redukciju uticaja hemikalija na održivost ekosistema, uključujući zaštićena područja.

Pored prtehodnih aktivnosti, u Programu Sajma poseban značaj imaju sljedeće tematske cjeline:

Tematska cjelina I: Globalni ciljevi očuvanja u kontekstu zaštite i očuvanja biodiverziteta u Crnoj Gori

Tema I: Značaj, zaštita i valorizacija biodiverziteta u Crnoj Gori
Tema II: Biodiverzitet obalnog područja Crne Gore
Tema III: Valorizacija potencijala Crne Gore u zaštićenim područjima
Tema IV: Studija vizuelnog uticaja mosta Verige – preporuke za budući razvoj
Boke Kotorske

Tematska cjelina II: Biodiverzitet i crvene liste Crne Gore
Tema I: Endemi i Crvene liste slatkih voda Crne Gore
Tema II: Diverzitet samonikle flore gradova- flora Podgorice
Tema III: Diverzitet pastrmskih vrsta u Crnoj Gori

Tematska cjelina III: Izazovi upravljanja zaštićenim područjima
Tema I: Trideset godina od proglašenja Nacionalnog parka Durmitor
Tema II: UNESCO-vim svjetskim prirodnim i kulturnim nasljeđem
Tema III: Crnogorske Prokletije V nacionalni park
Tema IV: Upravljanje zaštićenim područjima – izazovi i prijetnje
Tema V:Upravljanje šumama u zaštićenim prirodnim područjima

Tematska cjelina IV: Uticaj prirodnih hazarda i klimatskih promjena na ekosistem Skadarskog jezera
Tema I: Sistem ranog upozorenja i poplave u regionu Skadarskog jezera i
delte rijeke Bojane
Tema II: Modifikacija vremena i klimatske promjene
Tema III: Uticaj poplava na mikrobiološki i fizičko-hemijski kvalitet vode

Skadarskog jezera

Na Sajmu će učestvovati i sljedeće delegacije država regiona: Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske, Slovenije i Albanije.

Pored navedenih, u okviru sajamskih aktivnosti biće organizovane prezentacije aktivnosti koje se odnose na :

- edukativne programe za stručnu javnost, univerzitete i studente, učenike osnovnih i srednjih škola, kroz organizaciju tematskih prezentacija, projekcija naučno-istraživačkih filmova i stručnih okruglih stolova.

- prezentaciju programa i rezultata rada nacionalnih institucija koje se bave zaštitom životne sredine, nevladinih organizacija, lokalnih samouprava iz Crne Gore i predstavnika privatnog sektora koji kroz svoj rad promovišu primjenu ekoloških standarda kao i relevantne aktivnosti na međunarodnom nivou.

Shodno navedenom Program Sajma ima za cilj omogućavanje aktivnog sudjelovanja svih ciljnih grupa, i relevantnih subjekata na različitim nivouma institucionalne organizacije u životnoj sredini, u cilju razmijene znanja i iskustva, promovisanja rada nacionalnih institucija i jačanja njihovih kapaciteta kroz bilateralne, regionalne i multilateralne oblike saradnje.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?