Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Peti sastanak Savjeta za praćenje projekta Bjelasice i Komova

Objavljeno: 30.04.2010. 21:57 Autor: Ministartvo uređenja prostora i zaštite životne sredine
U organizaciji Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine danas je održan peti sastanak Savjeta za praćenje projekta Bjelasice i Komova. Sastanku su pored Ministra Branimira Gvozdenovića prisustvovali i predstavnici Ministarstva turizma, predsjednici opština Mojkovac i Andrijevica, predstavnici opština Kolašin, Berane i Bijelo Polje kao i Direktor Javnog preduzeća Nacionalni parkovi.

Savjet je zaključio da prostor Bjelasice i Komova predstavlja veliku razvojnu šansu kako za sjever Crne Gore tako i za cijelu državu. U cilju dinamičnog razvoje ove regije Vlada je izdvojila sredstva za stvaranje uslova i izradu Prostornog plana posebne namjene za Bjelasicu i Komove u iznosu od preko 1.250.000 eura. Na međunarodnom tenderu je odabran konzorcijum koji sačinjavaju kompanije Ecosign Mountain Resort Planners (Ekosajn Mauntin Rizort Planers) iz Kanade, »Horwat i Horwat« iz Zagreba i Republički zavod za urbanizam i planiranje iz Podgorice. Ecosign Mountain Resort Planners (Ekosajn Mauntin Rizort Planers) iz Kanade je učestvovao u planiranju četiri zimske olimpijade. Reference konzorcijuma uvjeravaju da će projekat rezultirati optimalnim rješenjima za svaku perspektivnu lokaciju u regionu Bjelasice i Komova

Savjet je saglasan da se radi o kapitalnom projektu i podržava koncept regionalnog razvoja koji je osmišljen u Planu. U toku realizacije projekta opštine su dostavile korisne sugestije od kojih je veliki broj i prihvaćen. Naglašeno je da prostor treba planirati u skladu sa mogućom dinamikom realizacije investicija i realnom tražnjom na tržištu.

Uz uvažavanje savremenih metodologija planiranja, odrediće se pozicije zimskih turističkih centara, skijališta, obrazovnih institucija, centara rekreacije, zdravstvenih ustanova... Za svaki planirani objekat definisaće se kapacitet i rang i procijeniti ekonomska isplativost, a sa posebnom pažnjom će se analizirati mogući uticaji na životnu sredinu.

Koristi za opštine ovog regiona, biće višestruke: stvaranjem uslova za izgradnju planinskih centara, novih skijališta kao i kvalitetno infrastrukturno opremanje omogućiće kreiranje novih radnih mjesta i poboljšanje ukupnog kvaliteta života. Investitori će angažovati sve sektore u lokalnoj ekonomiji: građevinarstvo, turizam, poljopoprivredu itd.

Plan je u direktnoj korelaciji sa Nacionalnim parkom pa u tom smislu, on treba da definiše režim zaštite, namjene i korišćenja prostora u zaštitnoj – kontaktnoj zoni NP –a a za ostali prostor definiše namjenu usklađenu sa karakterom i značajem NP-a.Takođe, ovaj netaknuti prirodni rezervat ostaće zaštićen i kao takav interesantan za turiste, prirodnjake- istraživače i ljubitelje prirode. Razvoj ne treba činiti na uštrb zaštićenog prostora, nego naprotiv razvoj treba spojiti sa postojećom zaštitom i njenim širenjem. Turizam u službi privrednog razvoja postaje čuvar tog prostora. Na osnovu izvršenih planerskih analiza predložen je planski koncept koji podrazumijeva razvoj turizma, poljoprivrede, šumarstva, eksploatacije, energetike i razvoj saobraćajne i ostale tehničke infrastrukture.

Savjet je predložio da se Nacrt plana proslijedi Vladi na usvajanje nakon čega će se krenuti u javnu raspravu.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?