Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Završen prvi izvještaj o radu zajedničkog tima predstavnika ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, vrhovnog državnog tužilaštva , uprave policije i ministarstva pravde

Objavljeno: 07.05.2010. 22:23 Autor: Ministartvo uređenja prostora i zaštite životne sredine
Radi preduzimanja zajedničkih mjera na zaštiti prostora i životne sredine od građenja objekata bez građevinske dozvole i protivpravnog priključenja na tehničku infrastrukturu, Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine, Ministarstvo pravde, Vrhovno državno tužilaštvo i Uprava policije, potpisali su krajem septembra 2009.g., Memorandum o saradnji u sprečavanju, otkrivanju i gonjenju izvršilaca krivičnih djela protiv životne sredine.

Osnovni ciljevi Memoranduma su:

1.donošenje planova za sprečavanje, otkrivanje i gonjenje izvršilaca krivičnih djela - građenje objekata bez građevinske dozvole član 326 a i protivpravno priključenje gradilišta na tehničku infrastrukturu - član 326 b Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika;
2. neposredna saradnja između nadležnog državnog tužioca, nadležnog službenika Uprave policije i nadležnog inspektora zaštite prostora kao i drugih subjekata.
3. praćenje rada kroz izvještavanje o pokrenutim postupcima, krivičnim prijavama, odlukama pravosudnih organa, tj. kompletno praćenje predmeta kroz Izvještaj o radu državnog tužilaštva po krivičnim prijavama za krivično djelo građenje objekata bez građevinske dozvole član 326a i protivpravno priključenje gradilišta na tehničku infrastrukturu - član 326b.
4. Podnošenje izvještaja utvrđenom dinamikom potpisnicima Memoranduma

Sprovođenje zadataka iz Memoranduma, odvija se kroz timski rad: formiran je Zajednički tim od predstavnika Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, Vrhovnog državnog tužilaštva i Uprave policije, dok su na nivou lokalnih zajednica formirani lokalni ad-hoc timova, čijim radom rukovodi nadležni osnovni državni tužilac. U rad lokalnih timova uključeni su ovlašćeni predstavnici organa lokalne uprave, i to: nadležni inspektori Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, predsjednici opština, odnosno glavni administratori, službena lica područnih jedinica i ispostava Uprave policije, starješine organa lokalne uprave nadležnih za poslove urbanizma i komunalnih djelatnosti, predstavnici javnih preduzeća Vodovoda, Elektrodistribucije, JP Morskog dobra, JP Nacionalni parkovi i Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

U realizaciji zadataka predviđenih Memorandumom, Zajednički tim je utvrdio plan za sprovođenje aktivnosti na sprečavanju, otkrivanju i gonjenju izvršilaca krivičnih djela - građenje objekta bez građevinske dozvole iz člana 326a i protivpravno priključenje gradilišta na tehničku infrastrukturu iz člana 326b Krivičnog zakonika. Pored toga, Zajednički tim je neposredno učestvovao u formiranju lokalnih timova za područja Bara, Ulcinja, Budve, Kotora, Tivta i Herceg Novog.

Rad lokalnih timova je kontinuiran, uz ostvarivanje saradnje i razmjene informacija sa zajedničkim timom.

Shodno utvrđenim obavezama, Zajednički tim je pripremio prvi izvještaj o radu koji sadrži podatke o krivičnim prijavama za krivična djela protiv životne sredine:

U periodu od stupanja na snagu Zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika, odnosno od 06.07.2008. godine do 31.12.2009. godine Državno tužilaštvo primilo je ukupno 315 krivičnih prijava protiv poznatih punoljetnih lica, od čega zbog krivičnog djela – građenje objekta bez građevinske dozvole protiv 310 lica, a zbog krivičnog djela – protivpravno priključenje objekta na tehničku infrastrukturu protiv 5 lica. Istovremeno, protiv nepoznatih izvršilaca podnijete su 37 krivične prijave.

U strukturi podnosilaca krivičnih prijava, protiv 112 lica krivične prijave podnijelo je Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine, protiv 89 lica Uprava policija, Uprava policije i Ministarstvo uređenja prostora u saradnji i zajedničkoj operativnoj djelatnosti podnijeli su krivične prijave protiv 5 lica, a protiv 109 lica ostali subjekti (Elektrodistribucija, organi lokalne uprave, JP Morsko dobro, građani ).

Odlučujući po krivičnim prijavama, Državno tužilaštvo odbacilo je prijave protiv 23 lica, nakon što je provjeravajući prijave u pretkrivičnom postupku utvrđeno da nema osnovane sumnje da je izvršeno krivično djelo za koje se goni po službenoj dužnosti. Protiv 16 lica prijave su rješene podizanjem optužnica bez sprovođenja istrage, a na osnovu prikupljenih podataka i dokaza u pretkrivičnom postupku. Protiv 229 lica podnijet je zahtjev za sprovođenje istrage, dok se prijave protiv 47 lica nalaze u pretkrivičnom postupku u pravcu prikupljanja dokaza i podataka za odluku tužioca po prijavi.

Osnovni sudovi završili su istragu protiv 139 lica, dok je protiv 80 lica istraga u toku. Nakon završene istrage, tužilaštvo je odustalo od gonjenja protiv 4 lica usled nedostatka dokaza da su izvršili krivično djelo koje im je stavljeno na teret, niti drugo krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti. Protiv 137 lica, nakon sprovedene istrage, tužilaštvo je podiglo optužnice.

Krivični postupak završen je protiv 53 lica, od čega protiv 51 lica osuđujućom presudom, od čega osudom na kaznu zatvora protiv šest lica, a uslovnom osudom protiv 45 lica, protiv jednog lica odbijajućom presudom, usled odustanka tužioca od gonjenja, jer nije dokazano da je okrivljeni izvršio krivično djelo za koje je optužen, a protiv jednog lica oslobađajućom presudom.

Tužilaštvo je izjavilo žalbe na prvostepene presude protiv 15 lica. Odlučujući po žalbama tužilaštva, drugostepeni sud je odbio žalbe protiv dva lica, dok je postupak po žalbi tužilaštva protiv 13 lica u toku. Pravosnažnost presude nastupila je protiv tri lica.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?