- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pravde Reagovanje: Začuđujući navodi “Fajnenšel tajmsa”
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Reagovanje: Začuđujući navodi “Fajnenšel tajmsa”
Objavljeno: 13.05.2010. • 23:29 Autor: Dušan Polović
Podgorica, 11. maja 2010. godine
Reagovanje: Začuđujući navodi “Fajnenšel tajmsa”
Ministarstvo pravde Crne Gore izražava čuđenje navodima „Fajnenšel tajmsa“ (Financial Times) u tekstu posvećenom slučaju „Balkanski ratnik“, u kojem se reaktuelizuje već pobijena i deplasirana teza o nepovjerenju u rad pravosudnih organa Crne Gore, uticaju politike na pravosuđe, sprezi države i kriminala i sličnim konstrukcijama, projektovanim sa ciljem ugrožavanja ugleda Crne Gore i njenog pravosudnog sistema u domaćoj i međunarodnoj javnosti.
U osvrtu ovog londonskog medija, čiji su fragmenti dobili svoje mjesto na stranicama dnevnog lista „Vijesti“ pod naslovom „Država u dosluhu sa Šarićem, mafija sa Jocićem“, navodi se da je crnogorska policija uhapsila trojicu osumnjičenih u slučaju „Balkanski ratnik“, ali da su „srpski tužioci, sumnjajući u saučesništvo crnogorske države sa Šarićevom mrežom, odbili da podijele svoje papire sa susjednom državom tokom faze istrage“.
Oslanjanjem ovog navoda na izjavu specijalnog tužioca Srbije za borbu protiv organizovanog kriminala Miljka Radisavljevića da bi dostavljanje dokaza u fazi istrage moglo ugroziti rad pravosudnih organa Srbije, kod javnosti se stvara utisak i nameće zaključak da je problem u proceduri pružanja međunarodne pravne pomoći između Crne Gore i Srbije nastao zbog podozrijevanja prema crnogorskoj strani i sumnje u iskrene namjere naših pravosudnih organa u procesuiranju slučaja „Balkanski ratnik“ i borbi protiv organizovanog kriminala uopšte.
Na ovaj način, efektom iskrivljenog ogledala, pravne činjenice se izvrću u političke insinuacije, a želja crnogorskog pravosuđa za saradnjom tendenciozno se pretvara u spremnost na opstrukciju.
Ministarstvo pravde Crne Gore stoga podsjeća javnost da je nesporazum između dva pravosuđa nastao u trenutku kada je tužilaštvo Srbije u nedogled odložilo udovoljenje zamolnici crnogorskog tužilaštva za dostavljanje dokaza, na osnovu kojih bi bio pokrenut krivični postupak protiv dva crnogorska državljanina, uhapšena po potjernici Interpola Beograd, jer su obuhvaćeni istragom u slučaju „Balkanski ratnik“. Naime, tužilaštvo Srbije odložilo je udovoljavanje zamolnici do pravosnažnog okončanja jedinstvenog postupka protiv ovih lica, tražeći istovremeno njihovo izručenje Srbiji. Ove okolnosti, kao i nemogućnost izručenja svojih državljana, doveli su do de facto suspenzije procedure međunarodne pravne pomoći u ovom slučaju. Nakon isteka zakonskog roka od 48 sati, lica lišena slobode puštena su iz pritvora. U protivnom, pritvor bi bio nezakonit.
U cilju prevazilaženja ovog problema, ministar Miraš Radović inicirao je susret ministara pravde i vrhovnih i specijalnih tužilaca Crne Gore i Srbije, kako bi u neposrednoj komunikaciji razmotrili sve aspekte nastale situacije, iskazujući na taj način, ne samo posvećenost crnogorskih organa regionalnoj saradnji u borbi protiv organizovanog kriminala, već i spremnost crnogorskog pravosuđa da se uključi u razjašnjenje predmetnog slučaja. Na sastanku, održanom 25. februara 2010. godine, zaključeno je da će cjelokupna pravosudna saradnja između Crne Gore i Republike Srbije biti znatno unaprijeđena u predstojećem periodu, dok će se problemi u proceduri pružanja međunarodne pravne pomoći u slučaju „Balkanski ratnik“ prevazići kroz efikasniju komunikaciju između državnotužilačkih organizacija dvije države. U tom cilju, dogovoren je susret predstavnika tužilaštava Crne Gore i Srbije, kako bi u neposrednoj komunikaciji razmotrili konkretne buduće korake koji vode prevazilaženju nesporazuma nastalih u proceduri pružanja međunarodne pravne pomoći. Sagovornici su se složili da pitanje međunarodne pravne pomoći između pravosudnih organa dvije države ne smije biti predmet politizacije, i da će ubuduće komunikacija po tom osnovu biti ostvarivana isključivo na stručnom nivou. Na sastanku je izražena zajednička spremnost za unaprjeđenje pravosudne saradnje i posvećenost borbi protiv svih oblika prekograničnog kriminala, čije suzbijanje je od prvorazrednog značaja za obje države i region u cjelini. Sastanak je rezultirao i revizijom prvobitnog stava srpske strane da dokazi neće biti dostavljeni do pravosnažnog okončanja jedinstvenog postupka protiv 28 lica.
U skladu sa zaključcima sa ovog sastanka, nastavljena je neposredna komunikacija između državnotužilačkih organizacija Crne Gore i Srbije i 05. marta 2010. godine održan je sastanak njihovih predstavnika, na kojem su crnogorski tužioci insistirali na hitnom dostavljanju dokaza protiv naših državljana ili ustupanje krivičnog gonjenja od strane srbijanskog pravosuđa. Tužilaštvo Srbije izrazilo je spremnost da dokaze dostavi nakon završetka istrage protiv svih osumnjičenih lica, a u daljoj komunikaciji dva tužilaštva crnogorska strana obaviještena je da još nije završena istraga protiv svih aktera događaja, te da će po okončanju istrage dokazi biti dostavljeni.
Napominjemo da, prema našoj procjeni, nijesu postojale smetnje da dokazi već do sada budu dostavljeni crnogorskom tužilaštvu.
Navedene činjenice najbolje ilustruju želju za saradnjom i spremnost pravosudnih organa Crne Gore za borbu protiv svih vidova prekograničnog kriminala, čije suzbijanje predstavlja poseban, kako naš nacionalni, tako i regionalni i međunarodni interes.
Takođe, navedeno predstavlja najbolji demanti navoda koji su bili povod za ovo reagovanje.
Vezani članci:
Ministar pravde Crne Gore Bojan Božović završio zvaničnu posjetu Ujedinjenom Kraljevstvu 14.01.2025.
Ministar pravde Crne Gore Bojan Božović boravi u zvaničnoj posjeti Ujedinjenom Kraljevstvu 13.01.2025.
Saopštenje 02.01.2025.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?