Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Integralno upravljanje ekosistemom Skadarskog jezera

Objavljeno: 26.05.2010. 20:20 Autor: Ministartvo uređenja prostora i zaštite životne sredine

Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović održao je danas sastanak sa timom Svjetske Banke za implementaciju projekta „Integralno upravljanje ekosistemom Skadarskog jezera“, na čelu sa g-đom Karin Šepardson, menadžerom projekta. Sastanku je prisustvovao i Jan Peter Olters, Stalni predstavnik Svjetske Banke u Crnoj Gori.

Teme razgovora su bili trenutni status realizacije projekta i planirane aktivnosti. Ocijenjeno je da se projekat „Integralno upravljanje ekosistemom Skadarskog jezera“ sprovodi na kvalitetan način, uz aktivno učešće svih relevantnih subjekata u Crnoj Gori i Republici Albaniji, koje dijele jedinstveni ekosistem Skadarskog jezera, te da je neophodno stalno praćenje i unaprjeđenje koordinacije, kako bi se pojedinačne aktivnosti sprovodile u vremenski definisanim rokovima.

Naglašen je značaj izrade međudržavnih dokumenata kao što su: strateški okvir za održivo ribarstvo na Skadarskom jezeru, definisanje zajedničkog plana monitoriga voda i biodiverziteta jezera i izrade Prediktivnog hidrološkog modela za slivno područje Skadarskog jezera, koji će omogućiti efikasnu ocjenu uticaja planiranih razvojnih projekata u basenu jezera na hidrološki ciklus i posredno na živi svijet jezera, koje je zaštićeno kako u skladu sa nacionalnim propisima, tako i prema kriterijumima Konvencije o vlažnim područjima-Ramsarska Konvencija. Praćenje izrade i sprovođenje ovih aktivnosti vrši zajednička Komisija za Skadarsko jezero, koja je formirana u skladu sa odredbama Sporazuma o zaštiti i održivom razvoju Skadarskog jezera.

Dalje, kroz projekat je obezbjeđena tehnička i administrativna podrška upravi Nacionalnog parka Skadarsko jezero. Takođe, aktivnosti projekta se odnose i na revitalizaciju kulturno-spomeničkog nasljeđa i razvoj kapaciteta za promociju i očuvanje životinjskog svijeta, kao što su populacije ugroženih vrsta ptica i jačanje kapaciteta lokalnih udruženja ribara.

Konačno, projekat će omogućiti rješavanje problema tretmana otpadnih voda u naselju Vranjina, korišćenjem inovativnih tehnologija bioprečišćavanja. Finansijski najznačajnija projektna aktivnost odnosi se na sanaciju naslijeđenog čvrstog industrijskog otpada iz Kombinata aluminijuma, kako bi se spriječilo dalje zagađivanje podzemnih voda i sedimenata jezera.

Saradnja koja se ostvaruje sa Ministarstvom životne sredine, šumarstva i vodoprivrede Republike Albanije u sprovođenju ovog projekta je na visokom nivou, čime se potvrđuje značaj regionalnog povezivanja i zajedničke odgovornosti za trajno očuvanje prekograničnih prirodnih resursa. Globalni cilj projekta je stvaranje dugoročnih pretpostavki za međudržavnu koordinaciju i održivo upravljanje Skadarskim jezerom između Crne Gore i Republike Albanije.

Projekat „Integralno upravljanje ekosistemom Skadarskog jezera“ se finansira kroz donaciju Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF).

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?