Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar inostranih poslova Milan Roćen primio delegaciju Kongresa Sjedinjenih Američkih Država

Objavljeno: 02.06.2010. 00:36 Autor: Biro

Ministar inostranih poslova Crne Gore Milan Roćen primio je delegaciju Sjedinjenih Američkih Država, koju je predvodio kongresmen Džon Taner, u čijem sastavu su bili kongresmeni Dejvid Skot i Denis Mur, kao i generalni sekretar Parlamentarne skupštine NATO Dejvid Hobs. U razgovoru je učestvovao i američki ambasador u Crnoj Gori Roderik Mur.

 

Ministar Roćen je izrazio zadovoljstvo intenzitetom i kontinuitetom bilateralne saradnje između dvije države u gotovo svim oblastima, i podržao uspostavljenje tješnjih kontakata, posebno na polju ekonomije, turizma i infrastrukturnih projekata u Crnoj Gori. Zahvalio je na pravnoj ekspertkoj pomoći koju američka vlada pruža Crnoj Gori u izradi ključnih dokumenta za jačanja demokratije i vladavine prava, što će nesumnjivo doprinijeti kredibilitetu države i sprovođenju neophodnih reformi u ostaviravanju spoljnopolitičkih ciljeva.

Roćen je zahvalio američkom narodu, Vladi i Kongresu na podršci i pomoći i ukazao na  značaj partnerstva između dvije zemlje za uspješno sprovođenje procesa evro-atlantskih integracija Crne Gore, kako na političkom, tako i na vojno-odbrambenom nivou.  Informisao je o aktivnostima u ovoj fazi integracije – završetku ciklusa Individualnog partneskog akcionog plana (IPAP) i početku prvog ciklusa MAP, pripremom Godišnjeg nacionalnog programa, koji će NATO biti predat na jesen 2010. godine.

 

Kongresmen Taner je pohvalio prokativnu ulogu Crne Gore u promovisanju politike dobrosusjedstva, koja je prepoznata u svim međunarodnim krugovima, kao i reformske aktivnosti koje država sprovodi na svom demokratskom putu. Ocijenio je značajnim reforme u okviru evropske i evroatlantske integracije i naglasio da će Crna Gora, kao i do sada, u  jačanju demokratskih kapaciteta društva imati punu podršku Sjedinjenih Američkih Država.

 Istakao je važnost produbljivanja saradnje između dvije države na svim nivoima i iskazao nadu da će budući period donijeti snažnije ekonomske i privredne kontakte i projekte između dvije zemlje.

 

Sagovornici su se saglasili da su kontakti na ovom nivou važni i da će biti u budućnosti afirmisani.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?