Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Prezentacija projekta “Tehnička pomoć za implementaciju Sporazuma o energetskoj zajednici”

Objavljeno: 09.06.2010. 19:36 Autor: ministarstvo

Za razvoj i reformu sektora energetike Crne Gore i liberalizaciju tog tržišta do kraja jula naredne godine biće utrošeno 1,5 miliona EUR, saopšteno je danas na prezentaciji projekta Tehnička pomoć za implementaciju Sporazuma o energetskoj zajednici.
Ministar ekonomije Branko Vujović je istakao da se ovaj projekat se, u okviru programa za predpristupnu pomoć IPA 2007, realizuje od strane konzorcijuma konsultantskih firmi Eksergija, Kantor i Merkados u tri segmenta, i to u:
- Sektoru za energetsku efikasnost u okviru Ministarstva ekonomije,
- Regulatornoj agenciji za energetiku i
- Akcionarskom društvu „Prenos”.
Cilj ovog projekta je da pruži doprinos razvoju i reformi energetskog sektora Crne Gore i liberalizaciji energetskog tržišta, kako bi se što uspješnije implementirale obaveze koje Crna Gora ima kao članica Energetske zajednice” naveo je ministar Vujović. Vujović je podsjetio da je Sporazum o formiranju Energetske zajednice potpisan od strane Crne Gore u oktobru 2005. godine u Atini, a ratifikovan je u crnogorskom parlamentu u oktobru 2006. godine. Sporazum je stupio na snagu 1. jula 2006. godine i on predstavlja prvi pravno-obavezujući dokument Crne Gore prema Evropskoj uniji.
“Glavni ciljevi formiranja Energetske zajednice su uspostavljanje jedinstvenog regionalnog tržišta električne energije i gasa i njegova integracija u tržište Evropske unije, povećanje sigurnosti snabdijevanja energijom kroz privlačenje investicija u energetski sektor, povećanje korišćenja obnovljivih izvora energije i razvijanje tržišne konkurencije, uz unapređenje ekološke situacije« naveo je ministar ekonomije dodajući da se, u skladu sa preuzetim obavezama, u Crnoj Gori sprovodi reforma energetskog sektora i vrši usklađivanje nacionalnog zakonodavstva sa zakonodavstvom Evropske unije. Kao rezultat tih aktivnosti, Skupština Crne Gore je 22. aprila ove godine usvojila novi Zakon o energetici i Zakon o energetskoj efikasnosti.
„U skladu sa energetskom politikom Evropske unije, naš prioritet je realizacija projekata iz oblasti obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti, kao i projekata za izgradnju interkonekcija našeg energetskog sistema sa sistemima u okruženju. U Crnoj Gori je sada u toku realizacija projekata izgradnje značajnih elektroenergetskih objekata, kao što su: hidroelektrane na rijeci Morači, male hidroelektrane, vjetroelektrane, dalekovod Podgorica – Tirana, podmorska interkonekcija između Crne Gore i Italije. Realizuju se i brojni projekti revitalizacije i modernizacije crnogorskih elektrana, kao i prenosnih i distributivnih mreža. U skladu sa novim Zakonom o energetici, planirano je inoviranje Strategije razvoja energetike Crne Gore i Akcionog plana za njenu implementaciju“
zaključio je ministar Vujović.
Vođa projektnog tima, George Georgocostas je rekao da će projekt, koji je počeo u februaru, imati za cilj jačanje kapaciteta glavnih učesnika na tržištu električne energije, poboljšanje funkcionalnosti operatora prenosnog sistema i tržišta, kao i razvoj statistike energetske efikasnosti.
Crna Gora mora do 2012. godine da dokaže da je ostvarila energetske uštede”, kazao je Georgokostas.
On je naveo da će projekt, koji se finansira iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) 2007, obuhvatiti i desetogodišnji Plan razvoja prenosnog sistema i investicionog plana do 2025. godine.

Šef Operativnog sektora Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, Nicola Bertolini, ocijenio je da su ovakvi grantovi vrsta katalizatora za veće investicije koje Crna Gora dobija od međunarodnih finansijskih institucija.
“Crnoj Gori će predstojati dosta posla u sprovođenju mjera iz trećeg energetskog pakta Unije, koji je u toj oblasti uspostavio još veće ciljeve”, rekao je Bertolini.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?