Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Gvozdenović na jubilarnoj konferenciji REC-a u Madjarskoj

Objavljeno: 18.06.2010. 18:49 Autor: Ministartvo uređenja prostora i zaštite životne sredine
Delegacija ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine, koju predvodi ministar Branimir Gvozdenović učestvuje danas na konferenciji Regionalnog centra za životnu sredinu (REC) u Sent Andreji, Mađarska.
Konferencija, koja je počela 16. juna održava se povodom 20 godina rada REC-a, a današnji dio konferencije bio je povećen sastanku visokih predstavnika zemalja potpisnica Povelje. Sjednicom je predsjedavao ministar spoljnih poslova Mađarske. Ceremonija obilježavanja obuhvata i obraćanje prisutnih ministara koji su govorili o rezultatima koje je REC ostvario u njihovim zemljama.
Gvozdenoivć je govorio o rezultatima koje je REC ostvario u Crnoj Gori, i o tome što je Crna Gora do sada uradila u smislu stvaranja pretpostavki za kvalitetniji i efikasniji rad REC-a.

Tokom izlaganja, Gvozdenović je naglasio: „Govoreći o zajedničkim naporima, moram napomenuti da je Regionalni program rekonstrukcije zivotne sredine – REReP bio program koji je u mnogome oblikovao i vodio ekološke aktivnosti tokom posljednje dekade. Od samog početka REReP je omogucio i ujedinio naše zemlje da postave i realizuju prioritete u cilju očuvanja životne sredine u čitavom regionu. REReP program nije samo radio na regionalnim već i na nacionalnim potrebama i prioritetima. Za Crnu Goru ovaj program je prdstavljao jednu od značajnih inicijativa za prekograničnu saradnju, posebno sa Albanijom po pitanju očuvanja prirodnih vrijednosti Nacionalnog parka Skadrsko jezero, nakon čega je i međunarodna zejdnica obezbijedila i obezbjeđuje značajnu podršku zajedničkim projektima koji se odnose na upravljanje ovim zaštićenim i prije svega prostorom izuzetnih prirodnih vrijednosti.
Pored ovog, REC je Crnoj Gori pomogao u stvaranju uslova za implementaciju Arhuske konvnecije i boljem pristupu informacijama, na polju prioritenih investicija u životnoj sredini (PEIP program), u oblasti harmonizacije i primjene zakonodavstva – svima poznata Mreža viših zvaničnika za usklađivanje i primjenu ekološkog zakonodvstva (ECENA mreža) i progres monitoringa i harmonizacije ekološkog zakonodavstva (ELAN mreža). Ponosni smo na zajedničku implementaciju Zelenog paketa – Green Pack, projekta za izgradnju kapaciteta za implementaciju zakona koji se odnose na procjenu uticja i stratešku procjenu uticaja na životnu sredinu, kao i integrisano sprječavanje i kontrolu zagađivanja, projekte koji se odnose na obrazovanje i mnoge druge projekte. Crna Gora je među prvim zemljama koje su omogućile i obezbjedile međunarodni status lokalnoj REC kancelariji”.
Ova Konferencija je biti prilika da se razgovara o pripremi naredne, 76. Sjednice Borda REC-a, koja će se održati u Crnoj Gori, 23 i 24. septembra 2010. godine.

Regionalni centar za životnu sredinu (REC) osnovan je 1990. godine u cilju stvaranja pretpostavki za unaprijeđenje oblasti životne sredine u zemljama šireg regiona Jugoistočne Evrope. Članice REC-a su 29 država i EU, a u 17 država REC ima svoje kancelarije. Najveći donatori za rad REC-a su do sada bili Holandija i Finska.
Saradnja Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine i Regionalnog centra za životnu sredinu u predhodnom periodu obilježena je intenzivnom komunikacijom po pitanju implementacije projekata u oblasti zaštite životne sredine i dostizanja održivog razvoja.
Samo u prošloj godini, sljedeći projekti su obilježili saradnju Ministarstva i REC-a:
1. „Green Pack (Zeleni paket)”- adaptacija Green Pack-a resursima i potrebama Crne Gore
2. Dugogodišnji projekat “Prekogranična saradnja kroz upravljanje zajedničkim prirodnim resursima, koji je nastavljen realizacijom projekta “Jačanje institucionalnog okvira za nastavak prekogranične saradnje u regionu Skadarskog jezera”
3. "Podrška ekološkim civilnim organizacijama društva u Jugo-istočnoj Evropi-SECTOR "
4. „Prekogranična saradnja kroz planiranje i investicije u životnoj sredini PEIP”,
5. „Progress monitoring napretka u oblasti životne sredine”
6. Projekat”Program jačanja kapaciteta u implementaciji SEA, EIA and IPPC zakona Crne Gore”
7. „Trilateralna komisija za bazen rijeke Drine” je
8. „Ekonomski i socijalni program razvoja opština Cetinje i Herceg Novi”
9. „Biodiverzitet i ekosistemski servisi u službi lokalnog razvoja na Zapadnom Balkanu”
10. „Program edukacije za održivi razvoj na Zapadnom Balkanu”
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?