Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Govor ministra odbrane Bora Vučinića na Cetinjskom parlamentarnom forumu ,,Žene, mir i bezbjednost"

Objavljeno: 21.06.2010. 18:40 Autor: mod

Dame i gospodo,

 

 

 

Zadovoljstvo mi je da vas pozdravim na otvaranju 10. Cetinjskog parlamentarnog foruma pod nazivom „Žene, mir i bezbjednost”.

 

Želim da istaknem da ovako značajan Forum potvrđuje jasnu opredijeljenost Crne Gore u usvajanju svih standarda demokratskih i razvijenih zemalja, među kojima posebno mjesto zauzima uključenost žena u procesima očuvanja mira i bezbjednosti, kako na nacionalnom tako i na globalnom nivou.

 

Na ovaj način, Crna Gora se dokazuje kao pouzdan partner koji želi da da svoj puni doprinos aktivnostima NATO-a i partnerskih zemalja u cilju što većeg uključivanja žena u sistem odbrane i bezbjednosti.

 

Crna Gora je u potpunosti posvećena ispunjavanju svih obaveza i usvajanju standarda koje proističu iz NATO politike rodne ravnopravnosti od 2002. godine. Sfera odbrane i bezbjednosti do nedavno je bila, tako reći u isključivoj nadležnosti pripadnika muškog pola. Ovo nije bila karakteristika samo Crne Gore, već i NATO zemalja.

 

U skladu sa procesima transformacije Alijanse, ova slika se znatno promijenila. Sada, NATO politika rodne ravnopravnosti i sve više afirmiše učešće žena na polju odbrane i bezbjednosti, na kojem su do skoro tradicionalno dominirali muškarci.

 

Danas žene izvjesno imaju veoma važnu ulogu u procesima očuvanja mira i bezbjednosti u svijetu, u sprečavanju sukoba i u rukovođenju mirovnim operacijama. Iako nije još uvijek punopravna članica NATO-a, Crna Gora podržava njegovu politiku rodne ravnopravnosti, u cilju što većeg uključivanja žena u sistem odbrane.

 

 

Za samo 4 godine koliko postoji Vojska Crne Gore, u njenom sastavu žene su zastupljene sa 8,6%, dok u Ministarstvu odbrane pripadnice ljepšeg pola čine 35%. Uvjeren sam da će se ovaj procenat iz godine u godinu povećavati, do nivoa moderno organizovanih vojski i razvijenih sistema odbrane.

 

U nekoliko rečenica želim da ukratko saopštim iskustva Ministarstva odbrane proistekla iz intenzivne saradnje sa NATO-om.

 

Kao što znate, naše opredjeljenje za ispunjavanje svih obaveza na putu ka NATO-u je jedan od ključnih prioriteta Vlade Crne Gore, zajedno sa opredjeljenjem za pristupanje Evropskoj Uniji. Takođe, jačanje regionalne saradnje i doprinos miru i stabilnosti, kako u ovom dijelu Evrope, tako i na globalnom nivou, je cilj kojem ostajemo trajno posvećeni.

 

Kroz Akcioni plan za članstvo - MAP, koji je Crnoj Gori odobren u decembru 2009. godine dodatno smo ohrabreni da uložimo sve raspoložive snage i kapacitete u procesu reforme sistema odbrane i ispunjavanju obaveza prema NATO-u.

 

Želim da naglasim da su kroz maksimalnu posvećenost evroatlantskim integracijama, postignuti zapaženi rezultati u reformama sektora odbrane i Vojske Crne Gore.

 

Istakao bih da u ovim procesima imamo veliku podršku i pomoć NATO-a i zemalja partnera, pri čemu posebnu pažnju posvećujemo preporukama i savjetima država koje su uspješno okončale proces evroatlantskih integracija i danas se nalaze u NATO-u.

 

Ujedno, Crna Gora je veoma okrenuta regionalnoj saradnji, kroz konstantno unaprijeđenje prijateljskih odnosa sa svim zemljama u okruženju, uvjereni da je budućnost Zapadnog Balkana u kolektivnom sistemu bezbjednosti i Evropskoj uniji.

 

Nadam se da će se individualni napori Crne Gore i ubuduće prepoznavati od strane naših partnera u NATO-u i da će se na osnovu njihovog vrednovanja odlučiti o budućem članstvu naše zemlje u Alijansi.

 

Međutim, Crna Gora je svjesna da nas čeka još puno posla na ovom putu. Zato ćemo i dalje intenzivno raditi na reformi naše Vojske i daljoj izgradnji kapaciteta Ministarstva odbrane, a sve u cilju što uspješnijeg ispunjavanja kriterijuma potrebnih za punopravno članstvo. S tim u vezi, veće uključivanje žena u odbrambenom sektoru i dalje će biti jedan od ključnih prioriteta u budućim reformskim procesima.

 

Želim podsjetiti na našu spremnost da, u okviru raspoloživih kapaciteta i mogućnosti, damo doprinos globalnom miru i stabilnosti, što smo potvrdili upućivanjem jednog voda Vojske Crne Gore od 31 vojnika u misiju ISAF u Avganistanu, od kojih je jedna žena član našeg medicinskog tima.  Ujedno, 2 naša oficira se nalaze u UNMIL misiji u Liberiji, dok se par naših oficira trenutno obučava za mirovnu operaciju EU Atalanta u vodama Somalije.

 

Uvažene dame i gospodo,

 

Na kraju želim da izrazim uvjerenje da će svi prisutni dati značajan doprinos uspješnom radu Foruma, kao i da ovakvi susreti doprinose daljem jačanju partnerske saradnje.

 

Iako većini učesnika nije prvi put da posjećuju crnogorsku Prijestonicu, vjerujem da će ovo biti još jedna prilika da se upoznate sa našim istorijskim i kulturnim jezgrom i uvjerite da su žene imale zapaženu ulogu u prošlosti Crne Gore.

 

Želim vam prijatan boravak i uspješan rad Foruma.

 

 

Hvala!

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?