Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održan sastanak posvećen Implementaciji Akcionog plana za rješavanje statusa raseljenih lica

Objavljeno: 22.06.2010. 23:20 Autor: Biro
Juče je održan sastanak posvećen Implementaciji Akcionog plana za rješavanje statusa raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih lica sa Kosova, koji žive u Crnoj Gori. Sastanku su prisustvovali ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović sa saradnicima, ministar unutrašnjih poslova i javne uprave Ivan Brajović sa saradnicima, predstavnici Zavoda za zbrinjavanje izbjeglica, članovi Koordinacionog odbora za praćenje implementacije Akcionog plana i predstavnici Delegacije Evropske unije i UNHCR-a u Crnoj Gori.
Tema sastanka bila je realizacija aktivnosti predviđenih Akcionim planom.
Ministar Numanović je istakao da je Crna Gora posvećena ispunjavanju obaveza iz Akcionog plana, ali se radi o procesu koji traje i u kojem se rješenja ne mogu ostvariti odmah. On je naglasio da je Koordinacioni odbor, koji je ustanovljen radi praćenja implementacije Akcionog plana, ozbiljno pristupio poslu i redovno analizira ostvarivanje svih aktivnosti iz Akcionog plana.
Članovi Koordinacionog odbora su informisali prisutne šta je sve do sada urađeno. Podsjetili su da je tokom preregistracije interno raseljenih lica u Crnoj Gori, koja je održana prošle godine, Zavod za zbrinjavanje izbjeglica registrovao 10.951 lice. Prema evidenciji Ministarstva unutrašnjih poslova i javne uprave, u Crnoj Gori se nalazi 5.785 raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika, koja će imati pravo da apliciraju za status stranca sa stalnim nastanjenjem kod Ministarstva unutrašnjih poslova i javne uprave.
Ministarstvo unutrašnjih poslova i javne uprave je pomoću informativne kampanje preduzelo aktivnosti na informisanju raseljenih i interno raseljenih lica, u cilju upoznavanja sa načinim i postupkom podnošenja zahtjeva za odobrenje stalnog nastanjenja i privremenog boravka, shodno Zakonu o dopunama Zakona o strancima. Takođe, Ministarstvo unutrašnjih poslova i javne uprave radi na sprovođenju Akcionog plana, u skladu sa dopunama Zakona o starancima, i do sada se 117 raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika i 65 interno raseljenih lica prijavilo za stalno nastanjenje, od toga je za 27 lica završen postupak i njima je odobren status stranca sa stalnim nastanjenjem.
Članovi Koordinacionog odbora su istakli da je Predlogom zakona o unapređenju poslovnog ambijenta, koji je u skupštinskoj proceduri, predviđeno smanjene administrativnih taksi koje se odnose na strance sa stalnim nastanjenjem u Crnoj Gori i to: za privremeni boravak do tri mjeseca 10,00 eura, za privremeni boravak preko tri mjeseca 10,00 eura, za produženje privremenog boravka 10,00 eura, za ličnu radnu dozvolu 10,00 eura, za dozvolu za zapošljavanje 10,00 eura, za dozvolu za rad 10,00 eura, za izdavanje lične karte za strance 10,00 eura, za stalno nastanjenje 10,00 eura.
Takođe je formirana Radna grupa koja je sačinila Predlog Uredbe kojom će se propisati način pristupa pravima raseljenih i interno raseljenih lica, shodno Zakonu o strancima, koji je poslat na mišljenje Sektetarijatu za zakonodavstvo Crne Gore.

Predstavnici Delegacije Evropske unije i UNHCR kazali su da je prepoznato sve pozitivno što je Crna Gora do sada uradila za raseljenike koji borave na njenoj teritoriji, i da će i dalje pratiti realizaciju Akcionog plana, jer su to obaveze koje su prihvaćene od Crne Gore i koje su bile osnov za liberalizaciju viznog režima.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?