Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar uređenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović susreo se sa rektorom Univerziteta Crne Gore prof. dr Predragom Miranovićem

Na inicijativu Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine danas je održan sastanak sa rektorom Univerziteta Crne Gore , prof. dr. Predragom Miranovićem i dekanima Prirodno-matematičkog i Metalurško-tehnološkog fakulteta, prof. dr. Predragom Stanišićem i prof.dr. Kemalom Delijićem.Sastanku su prisustvovali i pomoćnik ministra uređenja prostora i zaštite životne sredine, Nada Medenica i savjetnik ministra prosvjete i nauke, Biljana Mišović.

Osnovna tema sastanka bile su evrospke integracije i izgradnja institucionalnih kapaciteta Vlade u tom pravcu.Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine sprovodi aktivnosti na uspostavljanju transparentnog i centralizovanog modela koordinacije i vođenja procesa evropskih integracija. Veliki izazov predstavlja identifikovanje i formiranje baze eksperata na nivou Crne Gore za sve oblasti “environmental ACQUIS-a”. Jezgro ovog procesa se nalazi upravo u Ministarstvu, a mrežu za sada čine i eksperti iz svih institucija koje imaju nadležnosti u oblasti životne sredine.

Imajući u vidu važnosti i kompleksnost procesa, kao i činjenicu da su integracije interes, a i posao, cijelog društva, sagovornici su se složili da je neophodno aktivno uključenje Univerziteta i da je njegova uloga od neprocjenjivog značaja.

Univerzitet se predstavio kao državni naučno stručni-resurs i izrazio spremnost da bude na raspolaganju i u funkciji države tokom procesa evropskih integracija, te je zajednički konstatovano da je neophodno identifikovanje i formiranje baze eksperata sa Univerziteta koji bi mogli aktivno učestvovati u procesu evrospkih integracija kao i definisanje načina njihovog angažmana.

Ministar Gvozdenović je predložio još nekoliko oblika saradnje sa Univerzitetom i to: u okviru priprema diplomskih, magistarskih i doktorskih radova; organizacija posebnih konkursa, takmičenja, učestvovanja studenata u pripremi projekata koje dozvoljavaju studentski angažman; mogućnost stipendiranja određenog broja perspektivnih studenata; formiranje baze stručnjaka iz oblasti prostornog razvoja, arhitekture, građevinarstva, životne sredine i srodnih oblasti i organizacija posebnih tematskih ljetnih škola, kampova i sličnih dešavanja.

Dogovorene su i aktivnosti za razmjenu informacija vezano za prilagođavanje postojećih i pokretanje novih programskih studija, u skladu sa potrebama Ministarstva uređenja prostora i zaštite životne sredine u procesu integracija.Dugoročni plan je stvaranje uslova za jačanje naučno stručnog kadra i to ne samo za potrebe države već i za rad u evropskim institucijama u Briselu, Strazburu i Luksemburgu.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?