Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izlaganja Ministra rada i socijalnog staranja dr Suada Numanovića na konferenciji eksperata za implementaciju projekta “Mediteranske kancelarije za mlade – pilot projekat za mobilnost mladih”.

Objavljeno: 28.06.2010. 21:00 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja


                                                    Izlaganje Ministra rada i socijalnog staranja
                                                               dr Suada Numanovića

Uvaženi Ministre Beson,

Uvaženi ministre Stijepoviću,

Vaše ekselencije, dame i gospodo, dragi prijatelji,

Izuzetno mi je zadovoljstvo da vam se u ime Vlade Crne Gore obratim danas na ovoj konferenciji, i poželim dobrodošlicu u našoj državi.

Čvrsto vjerujem da sa svima vama dijelim zadovoljstvo što u proteklih šest mjeseci veoma intenzivno i posvećeno učestvujemo u jednom veoma značajnom procesu unapređenja mobilnosti mladih u oblasti Mediterana, koji je započeo 14. decembra prošle godine na ministarskom sastanku, u Parizu. Drugi važan korak napravljen je na Konferenciji održanoj u Maroku 29. i 30.aprila ove godine.

I evo sada nastavljamo sa tim procesom u Crnoj Gori, državi koja ostvaruje dinamičan progres na putu ka evropskim integracija, i koja prepoznaje ovu regionalnu inicijativu kao snažan praktičan impuls na planu unapređenja mobilnosti mladih na Mediteranu. Crna Gora je već prepoznata kao država političke i ekonomske stabilnosti u regionu, jer se zalažemo za konstruktivan dijalog i saradnju. U tom smislu stoji i naša posvećenost ovom regionalnom projektu. Crna Gora želi da u budućnosti kroz konkretan napredak usvaja i prommoviše vrijednosti u najboljem interesu njenih građana. Mobilnost mladih to svakako jeste, jer je to način da mladi ostvare veća postignuća i da doprinesu prosperitetu svojih zemalja. Ova očekivanja su u skladu i sa Strategijiom Evropske Unije 2020 koja apostrofira „više poslova, veću stopu zaposlenosti, bolje poslove, sa višim nivoom kvaliteta i produktivnosti“.


Ponoviću ono što sam kazao i u Parizu ovo što radimo je za napredak mladih, to je plemenit cilj i ne treba da se zaustavimo na tom putu.

Uvažavajući princip korak po korak u ostvarenju Deklaracije iz Pariza, uvjeren sam da će i ova konferencija u Crnoj Gori biti u funkciji dobro odmjerenog i isplaniranog ritma koračanja ka postavljenim ciljevima.

Iskoristiću ovu priliku da istaknem veliku ulogu i posvećenost Francuske mobilnosti mladih u našem regionu, čime se osnažuje i proces mobilnosti mladih između mediteranskih zemalja. Prvog decembra prošle godine Vlada Crne Gore i Vlada Republike Francuske, potpisale su Sporazum o mobilnosti mladih i već do sada smo preduzeli prve korake ka njegovoj implementaciji u dijelu koji se odnosi na obuku i praksu mladih stručnjaka od 18-25 godina. Za školsku 2010- 2011. godinu biće dodijeljene 3 stipendije.

Mi u Crnoj Gori mobilnost mladih vidimo kao značajnu komponentu za razvoj ljudskih resursa, naročito akademsku i mobilnost mladih stručnjaka. Moglo bi se reći da smo uglavnom okončali dugotrajuću fazu privredne tranzicije, obezbjeđujući makroekonomsku stabilnost i pokrećući tržišne reforme. U zadnje dvije –tri predkrizne godine imali smo visoke stope ekonomskog rasta, visok priliv stranih direktnih investicija i pozitivne trendove na tržištu rada.U procesu tranzicije mijenjala se i privredna struktura, tako da je danas preko 70% zaposlenih u sektoru usluga, mala i srednja preduzeća čine preko 90% privredne strukture i generišu oko 60 % bruto društvenog proizvoda.

Proces pridruživanja Evropskoj uniji čini osnov programske politike u reformskom smislu. Međutim, tranzicioni procesi su donijeli i izazove, prije svega strukturnu nezaposlenost i regionalne razlike u stopama nezaposlenosti.Globalna ekonomska kriza je u zadnjem kvartalu prošle godine zaustavila višegodišnji trend smanjenja nezaposlenosti i rasta zaposlenosti i učinila akutnijim pomenute izazove. U takvoj situaciji još više na značaju dobija razvoj ljudskih resursa, koji doprinosi većem intenzitetu inovacijama, produktivnosti i znanju. Stoga, upravo akademska mobilnost i mobilnost mladih stručnjaka doprinosi inovacijama,produktivnostii unapređenju znanja, što treba da postane osnov razvoja i rasta na srednji i dugi rok. Ako će turizam i ugostiteljstvo, energetika, građevinarstvo i poljoprivreda na srednji i dugi rok generisati naš ekonomski rast, onda je inovativnost i znanje presudan faktor za konkurentnost. Naši mladi akademci i mladi stručnjaci sa studijama i praksom stečenim kroz unapređenje mobilnosti na području Mediterana biće u prilici da daju snažan impuls razvoju ovih sektora.

S druge strane, otvorenost naše ekonomije i tržišta rada davali su, pa i sada, u vrijeme ekonomske krize, daju doprinos mobilnosti radne snage, a time i mobilnosti mladih u regionu. U Crnoj Gori je zadnjih nekoliko godina, u vrijeme turističke i građevinske sezone, radilo 50 do 55 hiljada ljudi iz zemalja u okruženju. I u prošloj godini, u uslovima znatno smanjene tražnje na tržištu rada naš Zavod za zapošljavanje je izdao 17 hiljada radnih dozvola za radi zapošljavanje stranaca. I ako se ovdje ne radi o mobilnosti koju promoviše Pariska Deklaracija i ova Konferencija, ukazao sam na uvu činjenicu upravo da naglasim ulogu otvorenosti ekonomije i tržišta rada s jedne strane i ulogu mobilnosti u otklanjanju neravnoteže na tržištu rada s druge strane.

Svakako da visoko obrazovanje igra ključnu ulogu u stvaranju visoko kvalifikovanih ljudskih potencijala, u primjeni naučnih dostignuća, u prilagođavanju stalnim potrebama da se odgovara na brze izazove promjena novim znanjima i kompetencijama. I to bi mogao biti važan argument što se u realizaciji ovog projekta prihvatio pristup korak po korak, kojim će se u prvoj fazi realizovati mobilnost u domenu visokog obrazovanja, a nakon trogodišnjeg perioda, eventualno proširiti i na druge tipove mobilnosti.

U tom smislu čvrsto sam uvjeren da će ova druga po redu konferencija eksperata, biti prilika da se kroz zajednički rad dođe do konkretnih rezultata is mjernica za realizaciju ovog projekta.

Na kraju poželio bih vam uspješan rad, i da vam boravak u Crnoj Gori bude prijatan, a siguran sam da će biti tako i da ćete imati priliku da se upoznate sa prirodnim ljepotama naše države kao i gostoprimstvom po kojem je naš narod poznat.

Hvala na pažnji.






Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?