Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Reagovanje Ministarstva pravde povodom izjave predsjednika Pokreta za promjene:

Objavljeno: 05.07.2010. 17:09 Autor: Dušan Polović
Podgorica, 28. juna 2010. godine


Reagovanje Ministarstva pravde povodom izjave predsjednika Pokreta za promjene:

POKUŠAJ PATENTIRANJA IDEJE O REGIONALNOM MEHANIZMU MEĐUNARODNE PRAVNE POMOĆI U PITANJIMA EKSTRADICIJE


Osvrt lidera Pokreta za promjene Nebojše Medojevića na inicijativu predsjednika Hrvatske Iva Josipovića za zaključenje specijalnih ugovora o izručenju svojih državljana među zemljama Zapadnog Balkana, objavljen u današnjem broju dnevnog lista “Vijesti”, predstavlja pokušaj patentiranja ideje o uspostavljanju kvalitetnog regionalnog mehanizma međunarodne pravne pomoći u pitanjima ekstardicije.

Na istoj stranici istog dnevnog lista, u anterfileu pod naslovom “Josipović ponovio Radovićev predlog”, 23. tekućeg mjeseca preneseno je saopštenje Ministarstva pravde, u kojem se pozdravlja inicijativa predsjednika Hrvatske, uz napomenu da je na taj način potvrđena ispravnost predloga ministra pravde Miraša Radovića, iznijetog na konferenciji ministara pravde i unutrašnjih poslova septembra prošle godine u Beogradu, “o potrebi zaključivanja multilateralnog ugovora o međunarodnoj pravnoj pomoći, kojim bi se stvorile pretpostavke za što neposredniju i bržu saradnju pravosuđa država regiona u toj oblasti”.

Tom prilikom Ministarstvo pravde je podsjetilo javnost da je ministar Radović na konferenciji u Beogradu ukazao na slabosti postojećih normativnih rješenja i barijere koje ometaju saradnju između pravosuđa različitih država i opterećuju rad pravosudnih organa, navodeći različite koncepte zakona o krivičnom postupku, problem dvojnog državljanstva i izručenja počinilaca krivičnih djela, te spori protok informacija između pravosudnih organa tih država.

Ponovili smo, takođe, da su u Crnoj Gori stvorene pretpostavke za otklanjanje navedenih barijera: u našem ustavu postoji odredba da se crnogorski državljanin neće izručiti, osim u skladu sa međunarodnim obavezama Crne Gore. Naglasili smo da je, za razliku od ustava nekih drugih država, riječ o fleksibilnoj odredbi, koja ostavlja prostor za primjenu međunarodnog ugovora, koji taj odnos uređuje na drugačiji način, pa i na način koji predlaže predsjednik Hrvatske.

Ministarstvo pravde i ovom prilikom izražava potrebu za tijesnom i intenzivnom komunikacijom između policija, tužilaštava i pravosuđa država Zapadnog Balkana, što je preduslov je za kvalitetnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, čije suzbijanje predstavlja poseban, kako naš nacionalni, tako i regionalni interes.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?