Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Održana XVIII redovna sjednica Predsjedništva Socijalnog savjeta

Objavljeno: 19.07.2010. 22:43 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Crna Gora
SOCIJALNI SAVJET

Broj: 02 – 84/2
Podgorica, 19. 07. 2010.god


 SAOPŠTENJE
- Održana XVIII redovna sjednica Predsjedništva Socijalnog savjeta-


Danas je u Ministarstvu rada i socijalnog staranja održana XVIII redovna sjednica Predsjedništva Socijalnog savjeta.

Sjednici su prisustvovali članova Predsjedništva dr Suad Numanović, Predrag Mitrović i Danilo Popović, kao i Vladimir Radovanić pomoćnik ministra rada i socijalnog straranja i Zoran Masoničić generalni sekretar SSCG koji su ujedno i članovi Savjeta i Nataša Vukašinović sekretar Savjeta.

Na dnevnom redu je bilo razmatranje informacije o održanoj Generalnoj skupštini Međunarodne asocijacije ekonomskih i socijalnih saveta, informacija o Podregionalnoj Konferenciji o uloži ekonomskih i socijalnih savjeta u zemljama Zapadnog Balkana i Moldaviji u vrijeme krize u organizaciji Međunarodne organizacije rada u Ohridu, Nacrt Memoranduma o saradnji sa ciljem povećanja zapošljivosti i zapošljavanja lica sa invaliditetom kao i predlog za održavanje sjednice Socijalnog savjeta u Bijelom Polju kojoj bi prisustvovali predstavnici lokalnih socijalnih savjeta sjeverne regije.

Glavna tema ovogodišnje Generalne skupštine AICESIS-a bila je »Uloga ekonomskih i socijalnih savjeta u novoj svjetskoj ekonomiji, upravljanju socijalnim pitanjim i životnom sredinom« o kojoj je raspravljano u četiri segmenta: globalno tržište rada, alternativni indikatori razvoja društva, održivi razvoj i jačanje uticaja ekonomskih i socijalnih savjeta na politike upravljanja.

Ocjena Antonia Marzana, predsjednika AICESIS-a, sa kojom su se složili svi delegati je da je na ovoj Generalnoj skupštini AICESIS dobio izuzetno priznanje i uvažavanje budući da se delegatima i učesnicima obratio Ban Ki-Moon Generalni sekretar UN, dajući maksimalnu podršku ciljevima AICESIS-a, a u radu su učestvovali: podsekretar UN Sha Zukang zadužen za UNDESA (Sektor za ekonomska i socijalna pitanja UN); podsekretar Philippe Douste-Blasuy zadužen za inovativna finansiranja; Ali Hamidon predsjednik ECOSOC-a; i George Draganich izvršni direktor ILO zadužen za pitanja socijalnog dijaloga.

Predsjednik Numanović je u razgovoru sa predsjednikom Antoniom Marzanom i generalnim sekretarom Particom Venturiniem razmijenio mišljenja o eventualnom razvoju regionalne inicijative i većeg povezivanja ekonomkih i socijalnih savjeta iz regiona kroz razmjenu dobrih iskustava i dalji razvoj saradnje. Predsjednik Marzano je pozitivno ocijenio opredjeljenje Crne Gore da podstiče dijalog i socijalno partnerstvo i izrazio spremnost da posjeti Crnu Goru.

Prisutni su informisani i o učešću predstavnika crnogorskog Socijalnog savjeta na Podregionalnoj tripartitnoj konferenciji o Ulozi ekonomskih i socijalnih savjeta u zemljama Zapadnog Balkana i Moldavije u periodu krize.U okviru panel diskusije i prezentacije metoda rada i izazova razvoja, jačanja socijalnog dijaloga i mogućih rješenja problema, predstavili su se savjeti: Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Moldavije, Crne Gore i Srbije.
Zoran Tomić, član Savjeta, je prezentirao Memorandum o socijalnom partnerstvu u okolnostima djelovanja globalne ekonomske krize kao i mjerama koje preduzima Vlada Crne Gore u smislu ublažavanja negativnih posljedica globalne krize.Sekretar Savejta Nataša Vukašinović je prezentirala djelokrug rada, sastav i metode rada crnogorskog Savjeta prema zadatoj matrici od strane MOR-a i usvojenoj prezentaciji na sjednici Predsjedništva.Crna Gora po ocjeni učesnika izdvojena kao jedna od dvije zemlje čija je prezentacija usaglašena i usvojena od strane sva tri socijalna partnera iako ima još prostora za jačanje i razvoj dijaloga.

Na današnjoj sjednici Predsjedništvo je odlučilo da se naredna sjednica Socijalnog savjeta održi u Bijelo Polju kao i da sjednici prisustvuju predstavnici lokalnih socijalnih savjeta sjeverne regije. Budući da je potrebno dinamirizanje aktivnosti rada lokalnih savjeta kao i jačanje njihove uloge u riješavanju ekonomskih i socijalnih pitanja na lokalnom nivou, Predsjedništvo Savjeta je ocijenilo da nakon ove sjednice održi još dvije i to za centralnu i južnu crnogorsku regiju.
Centralna tema sjednice Savjeta u Bijelom Polju biće uloga lokalnih savjeta u rješavanju ekonomskih i socijalnih problema i jačanje njihovog rada, čime bi se produbio tripartitni socijalni dijalog i povećala efikasnot uočavanja a samin tim i rješavanja problema.

Pored glavne teme, članovi Savjeta i lokalnih savjeta će se upoznati sa rezultatima istraživanja »Mobing u Crnoj Gori« koji je realizovala Sekcija Socijalnog saveta za rad, socijalnu politiku i rodnu ravnopravnost.
Crna Gora nije imala do sada provedenih i metodološki osmišljenih istraživanja o mobingu. Iskustva zapadnih zemalja govore kako se u funkciji industrijalizacije i globalizacije može očekivati porast žrtava mobinga. Kako bi se problemu mobinga u Crnoj Gori pristupilo sistemski i organizovano, Socijalni savjet je u okviru svojih tekućih aktivnosti realizovao projekat »Mobing u Crnoj Gori« čiji je cilj bio identifikacija problema mobinga u Crnoj Gori i prelog mjera za njegovo suzbijanje.
Predsjedništvo Savjeta je na današnjoj sjednici usvojilo Nacrt koji će u formi predloga memoranduma o saradnji sa ciljem uspostavljanja osnovnih principa i područja saradnje šireg kruga aktera sa ciljem povećanja zapošljivosti i zapošljavanja lica sa invaliditetom biti razmatran i dat na usvajanje na narednoj sjednici Savjeta.
Ova tema je ocjenjena kao veoma značajna jer postojanje zakonskog okvira i olakšice za poslodavce prilikom zapošljavanja lica sa invaliditetom bi trebalo da znači i veći nivo zapošljavanja ovih lica.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?