- Vlada Crne Gore
Ministarstvo zdravlja Najava: SVJETSKA NEDJELJA DOJENJA 1.-7. AVGUST 201...
Najava: SVJETSKA NEDJELJA DOJENJA 1.-7. AVGUST 2010
Ministarstvo zdravlja i UNICEF i ove godine obilježava ”Svjetsku nedjelju dojenja“. Svjetska nedjelja dojenja pod naslovom “Dojenje: samo 10 koraka” obilježava 20. godišnjicu Innocenti deklaracije kojom se apeluje na sva porodilišta u svijetu da primijene “10 koraka do uspjesnog dojenja”.
Tokom poslednjih 20 godina, 20 000 porodilista, tj. 28% svih porodilišta u svijetu, u potpunosti su primijenila 10 koraka do uspješnog dojenja i tako dobila sertifikat da su bolnice po mjeri beba. Kao rezultat Inicijative “Bolnice po mjeri beba“, doslo je do značajnog povećanja procenta majki koje isključivo doje svoju djecu.
Prema istrazivanju UNICF-a svaka četvrta majka u Crnoj Gori podoji svoje dijete u prvom satu nakon porođaja. Osim toga, samo 19% žena u Crnoj Gori isklučivo doji svoju djecu tokom prvih šest mjeseci. 85% crnogorskih roditelja ne zna da majčino mlijeko zadovoljava sve potrebe djeteta za hranljivim sastojcima.
Istraživanja su pokazala da je majkama potrebna aktivna podrška u započinjanju i održavanju pravilnog načina dojenja. Inicijativa “Bolnice po mjeri beba“ je međunarodna akcija koju UNICEF i SZO sprovode u svijetu od 1992. godine kako bi osigurali da porodilišta postanu centri za podršku dojenju.
U Crnoj Gori, kao rezultat zajedničkog programa Ministarstva zdravlja I UNICEF-a, 7 od 11 porodilišta postala su baby friendly, tj. bolnice po mjeri beba. Ova porodilišta nalaze se u sledećim opštinama: Pljevlja, Berane, Rožaje, Bijelo Polje, Niksić, Bar i Ulcinj.
Danas se oko 50% porodjaja u Crnoj Gori obavi u 7 porodilišta koja sprovode baby friendly program. Ministarstvo zdravlja ce podržati i preostala 4 porodilišta da postanu bolnice po mjeri beba u budućnosti.
Svjetska nedjelja dojenja je prvi put proslavljena 1992. a sada se obilježava u preko 120 zemalja od strane UNICEF-a i partnera, uključujući i Svjetsko udruženje za podršku dojenju i Svjetsku zdravstveu organizaciju. Cilj je promocija isključivog dojenja u toku prvih šest mjeseci života, što je izvanredno korisno po zdravlje i majke i bebe. Iskljucim dojenjem bebe tokom prvih 6 mjeseci obezbjeđuju se sve hranljive materije potrebne bebi, kao i zaštita od smrtonosnih oboljenja kao što je upala pluća. Kontinuriano dojenje poslije šest mjeseci života do dvije godine ili duže, kombinovano sa sigurnim i adekvatnim hranjenjem je optimalan pristup ishrani djeteta.