Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar za evropske integracije Gordana Đurović dostavila Delegaciji Evropske unije Strategiju i Akcioni plan za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala

Objavljeno: 05.08.2010. 21:00 Autor: Biro
BiroVlada Crne Gore je zvanično dostavila danas Strategiju i Akcioni plan za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori. Riječ je o ključnim dokumentima od presudne važnosti za pristupanje Evropskoj uniji.

Ministar za evropske integracije prof. dr Gordana Đurović sastala se danas sa šefom Delegacije EU ambasadorom Leopoldom Maurerom i tom prilikom predala Strategiju za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala za period od 2010. – 2014. godine i Akcioni plan za njenu implementaciju u prve dvije godine sprovođenja.

Ministar Đurović istakla je značaj usvajanja Strategije i Akcionog plana prije svega za Crnu Goru, ali i za samu dinamiku procesa evropskih integracija. „Osnovni cilj Strategije je stvaranje preduslova za sprečavanje i sankcionisanje korupcije i organizovanog kriminala na svim nivoima kroz dalje jačanje institucionalnog okvira, efikasno krivično gonjenje i pravosnažno presuđenje, prevenciju, edukaciju i uspostavljen sistem monitoringa za praćenje sprovođenja Strategije i Akcionog plana“ istakla je Đurović.

“Borba protiv organizovanog kriminala i korupcije je prvi prioritet u sektoru političkih kriterija za proces evropskih integracija, rekao je ambasador Maurer. „Zemlja koja želi da se pridruži Evropskoj uniji treba da ima odgovarajuću pravnu i institucionalnu postavku, efikasne preventivne i zakonske organe, kao i nezavisno sudstvo i tužilaštvo. Značajan napredak je postignut kada govorimo o pravnom i institucionalnom okviru, ali je neophodno da se i dalje preduzimaju odlučujuće aktivnosti. Evropska komisija će dati svoju procjenu o dokumentima u okviru mišljenja o članstvu Crne Gore u Evropskoj uniji na jesen.“.

Ističući važnost uloge državnih institucija, kao prvih na listi odgovornosti u borbi protiv kriminala i korupcije, ambasador Maurer je takođe ukazao na važnu ulogu drugih tijela kao što su organizacije civilnog društva i mediji. Samo zajedničkim radom na konstruktivan način mogu se postići efektivni rezultati u borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije, izjavio je ambasador.

Zajednički je konstatovano da je neophodno uspostaviti odgovarajući track-record presuda za krivična djela sa elementima korupcije i organizovanog kriminala, kao i preduzeti sve neophodne aktivnosti i potrebne mjere, već u ovoj fazi integracionog procesa.

Vlada Crne Gore dostaviće Evropskoj komisiji Faktografski izvještaj po budućim pregovaračkim poglavljima o ostvarenom progresu na putu evropskih integracija Crne Gore do 6. septembra 2010.godine.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?