Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović sastao se danas u Ulcinju sa inspektorima rada

Objavljeno: 06.08.2010. 20:46 Autor: Biro

Biro

 

Ministar rada i socijalnog staranja  dr Suad Numanović održao je danas u Ulcinju sastanak sa inspektorima rada.

 

Govoreći o inspekcijskom radu tokom turističke sezone, ministar Numanović je naglasio da je pojačan inspekcijski nadzor bitan kako zbog poštovanja crnogorskih propisa, tako i zbog obezbjeđivanja zakonom utvrđrnih prava zaposlenih i ukazao na dodatne otežavajuće okolnosti.

 

“Inspekcijski nadzor tokom turističke sezone dodatno otežan, jer pored postojećih 24.000 subjekata koji imaju trajna odobrenja za rad nadzorom treba obuhvatiti i oko 7.000 onih koji, na teritoriji šest primorskih opština, obavljaju djelatnost samo u ljetnjim mjesecima“, rekao je on, naglasivši da je pravo, bez izuzetka, isto za sve subjekte i da ga svi moraju poštovati.

 

Ministar je apelovao na sva lica, a naročito na zaposlene, da svaku povredu po osnovu rada i zaštite na radu prijave nadležnoj inspekciji, koja će garantovati anonimnost i procesuirati svaki prijavljeni slučaj.

 

„ Svi treba da damo maksimalni doprinos u suzbijanju nezakonitih pojava“,  rekao je ministar Numanović. On je podsjetio da u Crnoj Gori trenutno ima samo 38 inspektora rada i istakao da će se nastaviti sa kadrovskim jačanjem i unaprijeđenjem rada te službe. U te namjene biće iskorištena sredstva iz predpristupnih fondova  Evropske unije  IPA 2009.godine, koja su Inspekciji rada odobrena na osnovu projekta „Harmonizacija i implementacija zakonske regulative inspekcije rada i inspekcije zaštite na radu sa Evropskim zakonodavstvom“  .

 

„Pojačan inspekcijski nadzor se sprovodi do 1. septembra, ali se sa redovnim inspekcijskim nadzorom nastavlja i nakon tog datuma. Svi i dalje ostajemo u obavezi: inspekcija rada da radi svoj posao, a poslodavci da se pridržavaju zakonske regulative“, zaključio je ministar Numanović.

 

Osvrćići se na trend smanjenja stope pada nezaposlenosti, ministar je kazao da doprinos tome dalo zapošljavanje crnogorskih državljana na sezonskim poslovima.

 

Na sastanku je naglašena neophodnost koordiniranog rada svih nadležnih službi ,u cilju sprovođenja kvalitetnog nadzora i omogućavanja zaposlenim da ostvaruju svoja zakonima propisana prava.

 

Tokom trajanja turističke sezone zbog nezakonitog zapošljavanja stranaca inspektori rada su izrekli više od 350 mandatnih kazni i privremeno zabranili rad kod  57  poslodavaca. Na sastanku je takođe rečeno da je, u periodu vršenja pojačanog inspekcijskog nadzora od 15. juna 2010. g, zbog nepravilnosti izrečeno je 105 privremenih mjera zabrane  rada. Nadzorom inspekcije rada utvrđeno 2458   nepravilnosti, zbog kojih je izrečeno 1029 mandantnih kazni u ukupnom iznosu 169.785,00 €. U devet stotina slučajeva subjektima nadzora  ukazano je i naloženo otklanjanje nepravilnosti, dok je  za neizvršena ukazivanja doneseno 251 rješenje i njihovo izvršenje je u toku.

 

Inspektori su ukazali na oblast građevinarstva, kao najrizičniju djelatnost prema broju povreda na radu. Zbog toga se, kako su istakli, u tom sektoru otežano sprovode mjera zabrane rada. Navodeći primjere, ministru Numanoviću su saopštili da su inspektori rada često u obavezi da zabrane rad na gradilištu koje je neograđeno i ne predstavlja cjelinu ili je potrebno zabraniti upotrebu dizalica koja sama po sebi je opasnost kako za zaposlene tako i za inspektora koji treba da je zabrani. U oblasti građevinarstva je privremeno zabranjen rad kod 49 subjekata nadzora, zbog neposredne opasnosti po život zaposlenih i neprimjenjivanje mjera zaštite na radu.

 

Pored primorskih opština (Budva, Bar, Ulcinj, Herceg Novi, Kotor i Tivat), pojačan je inspekcijski nadzor i u turističkim destinacijama na sjeveru Crne Gore.

 

Ministarstvo rada i socijalnog staranja, preko inspekcije rada, vrši nadzor nad primjenom propisa kojima su uređeni radni odnosi, zapošljavanje i zaštita na radu. Svake godine prije početka turističke sezone donosi se Akcioni plan inspekcijskog nadzora kako bi bio obuhvaćen veći broj zaposlenih na crnogorskom primorju, jer kako je poznato za vrijeme turističke sezone poslodavci angažuju veći broj zaposlenih.

 

Shodno planu za tekuću godinu, inspekcija rada vrši pojačan nadzor u periodu od 15. juna  do 1. septembra 2010. godine.

Ovdje možete preuzeti Izvjestaj Inspekcije rada 15. 06. - 01. 08.doc.

 

 

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?