Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Govor predsjednika Vlade Mila Đukanovića na ceremoniji početka kampanje ‘’Govorimo o mogućnostima’’ - podizanja svijesti o inkluziji djece sa smetnjama u razvoju

Objavljeno: 10.09.2010. 19:30 Autor: Biro
MILO ĐUKANOVIĆ, PREDSJEDNIK VLADE CRNE GORE
Zvanično otvaranje kampanje
’’Govorimo o mogućnostima’’

Draga naša djeco,
Vaše ekselencije,
Dame i gospodo,

Zadovoljstvo mi je da sa posebnim senzibilitetiom i pažnjom najavim kampanju ’’Govorimo o mogućnostima’’, čija je ključna poruka: Naša vizija je društvo koje svoj djeci i svakom pojedincu, ravnopravno obezbjeđuje sva prava, slobode i mogućnosti, društvo koje različitosti, određenu posebnost ili lično svojstvo vrednuje kao potencijal, a ne kao nedostatak, društvo u kojem su inkluzivne vrijednosti i princip ’’u najboljem interesu svakog našeg djeteta’’ životna filozofija i način života. Sva naša djeca su naša budućnost. U to su nas Nikola, Lazar, Nađa i ostala djeca koja su danas sa nama, svojim zadivljujućim talentom i pristupom, u potpunosti uvjerili.

Baš kao i brojne slavne ličnosti iz svijeta umjetnosti, nauke, književnosti, sporta, politike ... , čiji određeni fizički ili drugi hendikep uvijek iznova samo pojačava naše divljenje i ushićenost njihovom vanrednom nadarenošću, sposobnošću, kreativnošću i ostvarenjima.

Dakle, danas ovdje afirmišemo mogućnosti i potencijal, snagu i hrabrost, istrajnost i talenat. Takođe, i odgovornost cjelokupnog crnogorskog društva da kroz puno usvajanje vrijednosti inkluzivnog pristupa omogućimo, ravnopravno, svoj našoj djeci jednake šanse i prava da razviju svoje sposobnosti i vještine. Jer, ovdje sve počinje.

Što smo do sada uradili na ovom planu? Bez namjere da takstativno nabrajam sve aktivnosti, dozvolite da ukažem samo na neke od ključnih. Ratifikovanjem Konvencije UN o pravima djeteta i oba njena protokola, Vlada Crne Gore, kao i vlade širom svijeta, obavezala se da preduzme sve moguće mjere da bi djeca sa smetnjama u razvoju uživala sva prava i slobode ravnopravno sa drugom djecom. Uz podršku UNICEF-a i drugih međunarodnih partnera, Vlada Crne Gore sprovodi reformu sistema obrazovanja i dječje zaštite, sa ciljem da se omogući njihova potpuna integracija u društvu. U tom smislu, od posebnog je značaja započeti proces transformacije postojećeg sistema institucija za djecu u alternativne servise na nivou lokalnih zajednica. Uspostavljamo mrežu dnevnih centara za djecu sa smetnjama u razvoju, kao i drugih servisa podrške porodicama širom Crne Gore.

Vlada ima odgovoran odnos prema svoj djeci – djeci pogođenom siromaštvom, djeci bez roditeljskog staranja, djeci sa smetnjama u razvoju, djeci u specijalizovanim institucijama. Pored ostalog, usvojili smo više strategija i akcionih planova u različitim oblastima koje su od značaja za ostvarivanje i zaštitu prava djeteta, i formirali Savjet za prava djeteta radi praćenja implementacije ovih dokumenata.

Dosta toga je urađeno, ali preostaje još mnogo izazova. Zato, uradimo sve što je moguće kako bi osigurali da djeca sa smetnjama u razvoju uživaju sva prava i slobode ravnopravno sa ostalom djecom, da kroz jednake šanse i punu integraciju maksimalno razviju svoju kreativnost, potencijal i vještine. A, to nije samo odgovornost Vlade i ostalih državnih struktura, već i svakog člana našeg društva. Ovo je i cilj kampanje ’’Govorimo o mogućnostima’’, koju smo odlučili da otpočnemo u ovoj osnovnoj školi, jer ona predstavlja uspješan primjer sprovođenja inkluzivnog obrazovanja i, generalno, inkluzivnih vrijednosti. To su ova djeca upravo demonstrirala danas.

Inkluzivno društvo znači spremnost da se prihvate i podrže različitosti. To je pretpostavka koja obezbjeđuje jednak pristup pravima za sve. Kao moderna i demokratska država, koja stabilno napreduje ka članstvu u EU, pokazaćemo da je naše društvo u cjelini opredijeljeno da u punoj mjeri usvojimo inkluzivne vrijednosti, jer je to u našem najboljem interesu. Saglasno i pristupu EU, invaliditet je pitanje ljudskih prava, a ne prećutkivanja i diskriminacije.

Kao predsjednik Vlade Crne Gore, ali i kao roditelj i građanin, želim da pozovem sve građane da podrže inkluziju djece sa smetnjama u razvoju. Ona imaju jednaka prava da u punoj mjeri razviju svoj potencijal, kao sva ostala djeca, i obaveza je svih nas da ih u tome podržimo. Zato, umjesto teškoća, uočimo njihovu kreativnost, umjesto predrasuda i prepreka, ohrabrimo druženje i prijateljstvo, umjesto sažalijevanja, podržimo ogromnu snagu i ljubav roditelja i porodica te djece.

Sve su to naša djeca, djeca Crne Gore sa jednakim pravima i potencijalom da ravnopravno učestvuju u društvu.

Na kraju, koristim i ovu priliku da se zahvalim UNICEF-u, EU i ostalim našim partnerima koji su podržali ovu kampanju i njene ciljeve.

Zahvaljujem na pažnji.
Podgorica, 10. septembar 2010.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?