- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Dalje rješavanje pitanja uredjenja prostora i zašt...
Dalje rješavanje pitanja uredjenja prostora i zaštite životne sredine uz pomoć Svjetske Banke
Ministar uredjenja prostora i zaštite životne sredine Branimir Gvozdenović susreo se danas sa regionalnom koordinatorkom Svjetske banke za zemlje Jugoistočne Evrope Žan Armitaž i šefom kancelarije Svjetske Banke u Crnoj Gori Jan Peter Oltersom.
Na sastanku se razgovaralo o najbitnijim temama u oblasti uredjenja prostora, gradjevinarstva i zaštite životne sredine. Ministar Gvozdenović obavijestio je sagovornike o radu upravljačkog odbora Projekta zemljišne administracije i upravljanja (LAMP) i načinu i uspješnosti komunikacije izmedju uključenih subjekata - Ministarstva uredjenja prostora, Opština i Uprave za nekretnine.
Projekat zemljišne administracije i upravljanja (LAMP) usmjeren je na poboljšanje efikasnosti u procesu prostornog planiranja, izdavanja dozvola i uknjižbe nekretnina. Projekat se finansira jednim dijelom iz kredita Svjetske banke (IBRD), a drugim dijelom iz sredstava Vlade Crne Gore. Projektom LAMP, između ostalog, finansira se izrada Prostorno urbanističkih planova (PUP) u opštinama koje imaju ograničene finansijske i s druge resurse.
Razgovarano je i o planiranom završetku tenderske procedure, te izboru obradjivača planskih dokumenata za opštine uključene u LAMP projekat. Radi se o tri tendera i to: tenderu za opštine Danilovgrad i Cetinje, zatim Kolašin i Šavnik i tenderu za opštine Plav i Bijelo Polje. Dogovoreno je da se prije potpisivanja odluke o izboru obradjivača izvrše sve neophodne pripreme kako bi se odmah nakon potpisivanja ugovora otpočelo sa radom, te time maksimalno skratili rokovi izrade planskih dokumenata za pomenute opštine.
Predloženo je i eventualno proširenje LAMP projekta na ostale opštine. Istaknuto je da će tenderi koji su trenutno u proceduri pokazati kvalitet dosadašnjeg pristupa i rada na ovom projektu, te da će se na osnovu ocjene uspješnosti tih tendera procijeniti na koji način nastaviti sa radom i da li na isti način proširiti projekat i obezbijediti sredstva.
Gvozdenović je istakao napredak u borbi protiv divlje gradnje kroz rad zajedničkih državnih i opštinskih timova tužilaštva, policije i pravosudnih organa, kao i kroz kvalifikovanje bespravne gradnje i bespravnog priključenja na infrastrukturu kao krivičnog djela. Takodje, Gvozdenović je naglasio važnost kontinuirane kontrole i stalnosti aktivnosti na sprečavanju bespravne gradnje.
Razgovarano je i o uključivanju sredstava Svjetske banke u Projekat pretvaranja neformalnih naselja u formalna te o organizaciji donatorskog sastanka sa medjunarodnim finansijskim institucijama -WB, EIB, EBRD i KfW-om narednih mjeseci, a koji bi za cilj imao prezentaciju ovog projekta i eventualno iniciranje saradnje sa donatorima.
Projekat pretvaranja neformalnih naselja u formalna ima za cilj uredjenje prostora u Crnoj Gori i njegovo opremanje kompletnom potrebnom infrastrukturom te utvrdjivanje koji bespravno sagrađeni objekti mogu, i pod kojim uslovima, biti uklopljeni u plansku dokumetaciju uz istovremeno dobijanje finansijskih i dr. obaveza. Naravno, sve to nakon kompletiranja urbanističke i druge planske dokumentacije.
Na kraju, razmatrana je i problematika odlaganja čvrstog otpada, čiji dio čini i projekt MESTAP (Montenegro Environmentally Sensitive Tourist Areas Project) čija je komponenta izgradnja deponije Možura, kojom bi se riješili problemi odlaganja čvrstog otpada za opštine Bar i Ulcinj.
Kada je u pitanju planiranje programa WB za naredni četvorogodišnji period dat je akcenat pripremi projekta za rješavanje problema odlagališta opasnog otpada. Gvozdenović je kao pozitivan primjer istakao projekat Jalovišta Mojkovac. Ovaj projekat predstavlja istovremeno pozitivan primjer partnerstva Vlade CG i UNDP kao implementacione agencije za dio aktivnosti za koje je sredstva donirala Vlada Holandije.
Sagovornici su se složili da je učinjen napor na rješavanju pitanja u gradjevinarstvu, prostornom planiranju i zaštiti životne sredine, te da je neophodno nastaviti intenzivne aktivnosti u pravcu daljeg unaprjedjenja tih oblasti.