Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Delegacija Ministarstva zdravlja učestvuje na skupu: Dijalog o zdravstvenoj politici na temu partnerstva javnog i privatnog sektora u zdravstvu, u Banjaluci

Objavljeno: 22.09.2010. 23:00 Autor: PR služba Ministarstva zdravlja
Delegacija Ministarstva zdravlja učestvuje na skupu Dijalog o zdravstvenoj politici na temu partnerstva javnog i privatnog sektora u zdravstvu – pregled iskustava i naučene lekcije, koji se 22. septembra 2010.g. održava u Banjaluci, Republika Srpska, Bosna i Hercegovina.

Skup koji zajedno organizuju resorna ministarstva iz Bosne i Hercegovine, Regionalna kancelarija za Evropu Svjetske zdravstvene organizacije i Evropska observatorija za zdravstvene sisteme i politike, ima za cilj da podrži kreatore politika iz regiona da razmotre najbolje prakse i izazove koji se javljaju u javno-privatnim partnerstvima u zdravstvu, kao i da okupi kreatore politika i donosioce odluka, partnere i eksperte iz zemalja učesnica kako bi međusobno prodiskutovali kritična pitanja.

Sve veći broj zemalja uvodi javno-privatno partnerstvo u svoje sisteme kao način da se unaprijedi ukupan učinak zdravstvenog sistema. Ovo zahtijeva osvrt na mogućnosti kao i izazove koji se javljaju prilikom razmatranja javno-privatnog partnerstva - u tom smjeru dijalog o zdravstvenoj politici ima za cilj da:

- pruži pregled javno-privatnog partnerstva u evropskim zdravstvenim sistemima i razvije zajednički jezik među glavnim partnerima po pitanju koncepta javno-privatnog partnerstva u zdravstvu,
- prezentira klučne teoretske osnove i iskustva javno-privatnog partnerstva u zdravstvu širom evropskog regiona,
- izvrši pregled tekućeg razvoja događaja u javno-privatnom partnerstvu u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Bivšoj jugoslovenskoj republici Makedoniji, Sloveniji i Srbiji,
- omogući forum za ključne partnere da prodiskutuju koristi i rizike koji su pridruženi javno-privatnim partnerstvima i identificiraju najbolje prakse da bi osigurali uspjeh.

Tokom sastanka predstavljeni su postojeći modeli javno-privatnog partnerstva (JPP) i javno-privatne saradnje (JPS) u zdravstvenom sektoru u Evropi, sa fokusom na kapitalne investicije, a u posebnim sesijama su prezentirani karakteristični modeli koji su zastupljeni u zemljama regiona.

Pregled iskustava u implementaciji javno-privatnog partnerstva u Crnoj Gori predstavila je pomoćnica ministra zdravlja, gdja Gorica Savović, pruzajuci punu podrsku uvodjenju javno-privatnog partnerstva u zdravstvene sisteme kao načinu da se unaprijedi ukupan učinak istog.
Ona se posebno osvrnula na značaj regulative koja uredjuje ovu oblast, kao glavnog sredstva za izbjegavanje negativnih posledica dvojnog angažovanja zdravstvenih radnika u sistemu i sprječavanje uslova za pojavu koruptivnih radnji. U tom smislu, izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti iz 2004.g. i donošenjem Mreže zdravstvenih ustanova, stvoreni su preduslovi da se izadje u susret potrebama stanovnika za koje se ocijeni da nisu zadovoljene na odgovarajući način.
Gdja Savović je u svom obraćanju navela da u Crnoj Gori postoji mješoviti sistem zdravstvene zaštite, koji se sastoji iz državnog i privatnog sektora, te da oba sektora treba da funkcionišu sinhrono, po istim etičkim i stručnim principima, u okviru integrisanog informatičkog sistema.
Regulisano uvođenje modela mješovitih privatno – javnih ulaganja u zdravstveni sistem, kao i sistem davanja koncesija privatnim zdravstvenim ustanovama, mora spriječiti neplanski razvoj ovog dijela zdravstvenog sistema.
Dalje širenje mreže zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, zaključila je Savović, baziraće se prvenstveno na potrebama stanovništva, jasnim ciljevima zdravstvene politike i raspoloživim finansijskim sredstvima, a postupak integracije privatnih zdravstvenih ustanova u mrežu zdravstvenih ustanova je delikatan proces koji mora biti zasnovan na procjeni dugoročnih implikacija na javni sektor, od organizacijskih i finansijskih do kvaliteta i bezbjednosti pružanja usluga zdravstvene zaštite osiguranicima, a takodje se mora bazirati na analizi i zakonskoj regulativi nadzora nad vrstom i kvalitetom pružanih usluga.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?