Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje povodom situacije u Željezari Nikšić

Objavljeno: 28.09.2010. 00:05 Autor: biro
Na sastancima koje je Ministarstvo ekonomije imalo i sa većinskim vlasnikom Željezare i sa Sindikatom, jasno je saopšteno kakav je stav Vlade Crne Gore povodom rješavanja pitanja viška radnika i ostalih problema u Željezari Nikšić. Dakle, Vlada Crne Gore će podržati socijalni program na bazi onog koji je realizovan u Rudnicima boksita Nikšić i Kombinatu aluminijuma Podgorica.
Saopšteno je takođe da nije prihvatljiv i održiv predlog većinskog vlasnika da svi radnici dobiju otkaz pa da se zaposli polovina radnika. Ni predlog Sindikata da se visine otpremnina kreću u rasponu od 27.000 eura do 40.000 eura takođe nije realan i održiv. Očekujemo da većinski vlasnik napravi novi predlog socijalnog programa na bazi ovih razgovora.
Tražili smo takođe da se ide u dvije faze rješavanja pitanja viška radnika. Da se iskoristi mogućnost dobrovoljnog napuštanja radnika po utvrđenim otpremninama i paralelno sa tim da se pripremi sistematizacija radnih mjesta, kako bi se utvrdio spisak potrebnih radnika na osnovu programa restrukturiranja. Nakon što se iscrpe te mogućnosti, tek onda bi trebalo pristupiti utvrđivanju tehnološkog viška, kako je to Zakonom predviđeno. Većinski vlasnik Željezare i Sindikat te kompanije moraju da sjednu za sto i pregovorima dođu do održivog rješenja za pitanje viška radnika i socijalnog programa.
U međuvremenu očekujemo da se svi ostali problemi završavaju u redovnim aktivnostima i u okviru obaveza koje ima većinski vlasnik. Takvi su rashodovanje opreme u pogonima u kojima nije predviđena proizvodnja u skladu sa programom restrukturiranja a koje treba da se uradi vrši na osnovu odluke Komisije za rashod. U istoj kategoriji su i pitanja tekuće likvidnosti, izmirenja zarada i okončanja investicija.
Naša očekivanja su da će se uskoro pustiti u rad nova oprema i nova peć, novi sistemi za oprašivanje i da će se stvoriti pretpostavke da se povećava proizvodnja, povećava kvalitet prozvoda i da Željezara kroz program restrukturiranja dobije šansu na tržištu.
Ukoliko većinski vlasnik ponudi socijalni program koji je za Vladu Crne Gore prihvatljiv i ako završi sve obaveze u vezi sa investicijama i organizuje proizvodnju, onda nema uslova za raskid ugovora. Ukoliko to ne uradi, Vlada Crne Gore će raskinuti ugovor. Međutim, procedura raskida ugovora je dugotrajna i, u skladu sa važećim zakonima i međunarodnom arbitražom, za takav potez moraju postojati jasni uslovi koji su definisani ugovorom i jasne posljedice raskida ugovora. To predviđa i sudski postupak za raskid ugovora, podrazumijevajući i moguću međunarodnu arbitražu takođe definisanu ugovorom, te prekid rada. Raskid ugovora podrazumijeva i da treba pokrenuti proceduru povraćaja akcija na ranije vlasnike, zakazivanje Skupštinu akcionara, organizovanje nove uprave i, što je najvažnije, obezbijeđivanje sredstava koja će omogućiti nastavak rada i isplatu zarada, organizaciju proizvodnje i nabavku repromaterijala...
To je dugotrajan proces koji ipak ne rješava pitanje dugovanja kompanije, jer postoji mogućnost da povjerioci pokrenu postupak naplate što automatski znači uvođenje stečaja. Aktuelna situacija u Željezari Nikšić, koja je za prvih pola godine imala preko 20 miliona eura gubitaka, stvara opasnost od uvođenja stečaja. Upravo zbog toga, Ministarstvo ekonomije apeluje da se još uvijek traže mogućnosti da se sa postojećim vlasnikom nađe rješenje, uz učešće svih partnera: vlasnika, sindikata i Vlade kako bi se obezbijedili uslovi da se, nakon puštanja nove opreme, organizuje proizvodnja koja će biti konkurentija na tržištu i stvore pretpostavke za normalan rad Željezare.
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?