- Vlada Crne Gore
Vlade Crne Gore i Srbije razmatraće sljedeće sedm...
Vlade Crne Gore i Srbije razmatraće sljedeće sedmice tekst Ugovora o izručenju
Ugovor o izručenju između Crne Gore i Republike Srbije biće potpisan u Podgorici, a datum potpisivanja biće dogovoren po završetku procedura u vladama dvije države, koje će sljedeće sedmice razmatrati tekst, usaglašen među pregovaračim delegacijama.
To je dogovoreno na današnjem susretu ministara pravde Miraša Radovića i Snežane Malović, održanom na marginama regionalne konferencije ministara pravde i policije u Beogradu pod naslovom »Jačanje regionalne i transnacionalne saradnje, kao preduslov za uspješnu borbu protiv organizovanog kriminala na području Jugoistočne Evrope«.
Konferencija okuplja ministre pravde i policije i predstavnike državnotužilačkih organizacija zemalja regiona, te predstavnike INTERPOL-a, EUROPOL-a, EUROJUST-a, IOM-a, UNODC-a, OEBS-a i SECI Centra.
Otvarajući sesiju o ekstradiciji, kojom je i predsjedavao, ministar Radović je upoznao učesnike konferencije sa zaključivanjem Ugovora o izručenju između Crne Gore i Republike Hrvatske i najavio potpisivanje sličnog ugovora sa Republikom Srbijom.
„Mišljenja sam da kriminal u našem regionu zahtijeva zajednički i koordinirani odgovor. Borba protiv organizovanog kriminala, kao najopasnije prijetnje demokratskom društvu i temeljnim ljudskim pravima, traži odlučan i efikasan odgovor, zasnovan na saradnji i partnerstvu, lišen liderskih ambicija i međudržavnog i međunacionalnog podozrijevanja. Država, ma koliko bila moćna, ne može se sama kvalitetno i sveobuhvatno oduprijeti međunarodnom kriminalu. U toj borbi nema malih i velikih: svaka država svojim kapacitetima može da doprinese borbi protiv ove pošasti savremenog svijeta”, kazao je ministar Radović.
Prema njegovijm riječima, to podrazumijeva neposrednu i intenzivnu saradnju između policija i pravosuđa država regiona, pri čemu je od odlučujuće važnosti postojanje povjerenja između nadležnih organa, često i kroz konspirativne istrage kojima bi se razobličile akcije kriminalnih organizacija.
„Ta konspirativnost je nužna u radu svih koji u fokusu svog djelovanja imaju borbu protiv organizovanog kriminala, jer ako kriminalnim organizacijama otvorimo planove svog djelovanja na bilo kom nivou borbe, njena oštrica je otupljena, a efekti ne zadovoljavaju očekivanja. Vjerujem da ćemo se složiti da je i u dosadašnjm normativnim rješenjima bilo osnova za uspješnu međudržavnu saradnju protiv učinilaca krivičnih djela. Za ovu priliku pomenuću institut ustupanja krivičnog gonjenja i podsjetiti da se on ipak rijetko primjenjivao, a da je mogao dati veće efekte. Ako su već postojale barijere da se sprovede ekstradicija, pitam se zašto se nije pribjegavalo upotrebi tog instituta. Neustupanjem krivičnog gonejnja, padala je prašina na spise predmeta u državi izvršenja krivičnog djela, a izvršiocu nije suđeno. Procjenjujemo da bi se takve pojave mogle podvesti pod postojanje nepoverenja među pravosudnim organima”, istakao je Radović.
Ministar je zaključio da bi od velike važnosti bilo da države regiona pod krovom neke od regionalnih inicijativa stvore normativne preduslove za uspostavljanje regionalnog mehanizma za izručenje sopstvenih državljana i podsjetio da je sličan stav iznio prošle godine, takođe na konferenciji u Beogradu, izrazivši uvjerenje da bi regionalni ugovorni mehanizam dao najbolji doprinos uspješnoj borbi protiv kriminala.