Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izlaganje ministra Gvozdenovićana na otvaranju četvrtog međunarodnog simpozijuma ekologa Crne Gore

Objavljeno: 06.10.2010. 16:39 Autor: Ministarstvo uredjenja prostora i zastite zivotne sredine

Uvaženi gosti,
predstavnici stručne javnosti,
dame i gospodo,

Zadovoljstvo mi je da vas u ime Ministartsva uredjenja prostora i zaštite životne sredine pozdravim na početku jednog od značajnijih naučnih skupova iz oblasti ekologije, zaštite životne sredine i biodiverziteta u Crnoj Gori.

S obzirom na to da je u današnjem vremenu uvažavanje ekoloških postulata prioritetna doktrina, prije svega na globalnom nivou, Crna Gora nastoji da, u svim aspektima svog razvoja zaštitu životne sredine tretira kao najviši prioritet.

Naša zemlja, koja na malom prostoru integriše fascinantne prirodne raznolikosti, zaslužila je da se njen ekonomski i društveni razvoj harmonizuje sa savremenim poimanjem odnosa čovjeka i prostora u kojem živi.

Najvišim pravnim aktom naše države, Ustavom Crne Gore trasirali smo put svog razvoja na poštovanju principa ekologije, pa je zbog toga naša obaveza u pogledu očuvanja životne sredine veća u odnosu na druge države. Značajna unapjređenja u oblasti zaštite životne, koja smo u protekloj deceniji ostvarili, daju nam za pravo da kostatujemo da je napravljen veliki pomak ka ostvarenju ciljeva koje smo postavili dajući našoj državi ovakvu ustavnu odrednicu, ali mogli smo i više...
Prirodne vrijednosti predstavljaju jedan od najvećih resursa sa kojima raspolažemo i potencijal za sveukupni razvoj.

Nedavno usvojena Strategija biodiverziteta sa akcionim planom identifikovala je prijetnje i definisala mjere za sprječavanje i ublažavanje negativnih posljedica gubitka biodiverziteta u narednom petogodišnjem periodu. Da bi se realizovale neke od predviđenih mjera kao što su : izrada crvenih knjiga, knjiga flora i fauna, uspostavljanje natura 2000 mreže zaštićenih područja, neophodna je sublimacija svih znanja i aktovno angažovanje svih subjekata crnogorske naučne i stručne javnosti .

Organizacija ovog simpozijuma prilika je za razmjenu iskustava i znanja iz medjunarodne prakse kao i za promociju ekološke misli i ekologije, kao nauke koja daje i važne odgovore na fundamentalna pitanja na putu održivog razvoja – pitanja odnosa čovjeka i prirode.

Bez obrazovanja, bez napretka, bez racionalnog korišćenja resursa, problemi sa kojima se svakodnevno susrećemo, a to su: gubitak biodiverziteta, klimatske promjene, odlaganje i procesuiranje čvrstog otpada, zagadjenje voda - neće biti u značajnijoj mjeri riješeni. Ukoliko ne stvaramo novu svijest, novo znanje i nove kapacitete koji će unaprijediti put iznalaženja najboljih principa i praksi održivog razvoja, neće se razvijati ni naš dom - Crna Gora.

Iskoristiću ovu priliku da pozovem predstavnike Univerziteta, stručne i naučne javnosti da nesebično prenesu svoja znanja i svjetsku praksu institucijama koje se bave pitanjima zaštite životne sredine i da rade zajedno sa nama na sprovođenju znanja u praktičnom smislu kako, bismo ostvarili zajednički cilj–očuvanje životne sredine.

Svjesni smo da samo zajedno, dobro iskoordinirani i dobro organizovani, sa istim vrijednostima i istom vizijom možemo odgovoriti na izazove koji nam predstoje.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?