Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

SAOPŠTENJE: Delegacija Crne Gore koju predvodi ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović učestvuje na 61. Zasijedanju Izvršnog Komiteta Programa Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbjeglica (EXCOM) u Ženevi

Objavljeno: 06.10.2010. 19:01 Autor: Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Ministarstvo rada i socijalnog staranja

Podgorica 06. 10. 2010. godine


                                                  SAOPŠTENJE
- Delegacija Crne Gore koju predvodi ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović učestvuje na 61. Zasijedanju Izvršnog Komiteta Programa Visokog komesara Ujedinjenih nacija za izbjeglica (EXCOM) u Ženevi -


Ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović govorio je juče na zasijedanju Izvršnog komiteta UNHCR-a. Ministar je istakao je da je u proteklom periodu Vlada Crne Gore usvojila niz akata kojima se definišu pitanja integracionih i repatriacionih odnosa raseljenih i interno raseljnih lica, od kojih su najvažniji Nacionalna strategija i Akcioni plan za rješavanje statusa raseljnih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih lica sa Kosova koja borave u Crnoj Gori. Naglasio je da su kroz Akcioni plan prepoznata dva načina trajnog rješavanja statusa raseljenih i interno raseljenih lica, i to kroz pristup statusu stranca sa stalnim nastanjenjem i kroz korišćenje prava na dobrovoljni povratak. Vlada je takođe usvojila Uredbu o načinu ostvarivanja prava raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih lica sa Kosova koja borave u Crnoj Gori, u skladu sa kojom, kao i crnogorski državljani, ostvaruju prava u oblasti rada i zapošljavanja, obrazovanja, socijalne i dječje zaštite, zdravstvene zaštite i osiguranja, kao i penzijskog i invalidskog osiguranja. Ministar Numanović je dalje ocijenio da je dobrovoljni povratak važan dio strategije za obezbjeđivanje trajnih rješenja za raseljena lica, a da je za realizaciju tog procesa neophodno intenzivnije angažovanje država porijekla raseljenih lica i međunarodne zajednice.

U debati vođenoj na zasijedanju Izvršnog komiteta, Visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbjeglice Antonio Gutereš je izdvojio Crnu Goru kao dobar primjer zemlje koja je pružila svestranu pomoć izbjeglicama i interno raseljenim licima i sprovodi politiku koja vodi trajnom rješavanju problema raseljenih lica koja trenutno borave na njenoj teritoriji. Ministar Numanović se zahvalio na podršci koju Crna Gora ima za takvu politiku od strane UNHCR-a i ocijenio da će regionalna saradnja koja se odvija u okviru Beogradskog procesa za rješavanje problema izbjeglih i interno raseljenih lica dalje doprinjeti rješavanju ovog pitanja.

Visoki komesar Antonio Gutereš sazvao je poseban sastanak na kojem su učestvovale države članice procesa Sarajevske deklaracije i Beogradske inicijative, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Srbija i Hrvatska. Visoki komesar je i ovom prilikom ponovio punu podršku, kako političku, tako i finansijsku koju UNHCR i međunarodna zajednica pružaju rješavanju problema izbjeglica i raseljenih lica na Balkanu i naglasio potrebu daljeg jačanja regionalne saradnje na rješavanju ovih pitanja. Ministar Numanović je informisao o četri projekta koje je Crna Gora kandidovala u skladu sa zaključcima Međunarodne konferencije o trajnim rješenjima za izbjeglice i interno raseljena lica, koja je održana u Beogradu marta 2010. godine, za šta se ocekuje donatorska podrška godine.

Crnogorska delegacija, koja učestvuje u radu EXCOM-a, je imala sastanak i sa direktoricom UNHCR-ovog Biroa za Evropu, Dzudit Kjumin. Tokom razgovora je potvrdjeno da u Crnoj Gori vec postoji pravni okvir koji definiše trajna rješenja za raseljena lica. Zajednički je konstatovano da treba ohrabriti proces dobrovoljnog povratka raseljenih lica u zemlje njihovog porijekla, za šta je potrebna sveobuhvatna podrška međunarodne zajednice i saradnja država iz kojih ova lica potiču. Istovremeno je neophodno da raseljena lica odluče koji će obim prava koristiti u ovom procesu. Posebno je važno da to urade do kraja novembra 2011. godine, što je rok koji je dat Akcionim planom za prijavljivanje raseljenih lica u Crnoj Gori za status stranca sa stalnim nastanjenjem.


Tokom zasijedanja ostvaren je i niz bilateralnih susreta sa delegacijama zemalja ucesnica.

PR služba Ministarstva rada i socijalnog staranja

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?