- Vlada Crne Gore
Ženeva: Ministar rada i socijalnog staranja Suad N...
Ženeva: Ministar rada i socijalnog staranja Suad Numanović učestvovao na zasijedanju Izvršnog komiteta UNHCR-a
Ministar rada i socijalnog staranja dr Suad Numanović govorio je juče na zasijedanju Izvršnog komiteta UNHCR-a.
Ministar je istakao je da je u proteklom periodu Vlada Crne Gore usvojila niz akata kojima se definišu pitanja integracije i repatriacije raseljenih i interno raseljnih lica, od kojih su najvažniji Nacionalna strategija i Akcioni plan za rješavanje statusa raseljnih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih lica sa Kosova koja borave u Crnoj Gori. Naglasio je da su kroz Akcioni plan prepoznata dva načina trajnog rješavanja statusa raseljenih i interno raseljenih lica, i to kroz pristup statusu stranca sa stalnim nastanjenjem i kroz korišćenje prava na dobrovoljni povratak.
Vlada je takođe usvojila Uredbu o načinu ostvarivanja prava raseljenih lica iz bivših jugoslovenskih republika i interno raseljenih lica sa Kosova koja borave u Crnoj Gori, u skladu sa kojom, kao i crnogorski državljani, ostvaruju prava u oblasti rada i zapošljavanja, obrazovanja, socijalne i dječje zaštite, zdravstvene zaštite i osiguranja, kao i penzijskog i invalidskog osiguranja. Ministar Numanović je dalje ocijenio da je dobrovoljni povratak važan dio strategije za obezbjeđivanje trajnih rješenja za raseljena lica, a da je za realizaciju tog procesa neophodno intenzivnije angažovanje država porijekla raseljenih lica i međunarodne zajednice.
U debati vođenoj na zasijedanju Izvršnog komiteta, visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbjeglice Antonio Gutereš je izdvojio Crnu Goru kao dobar primjer zemlje koja je pružila svestranu pomoć izbjeglicama i interno raseljenim licima i sprovodi politiku koja vodi trajnom rješavanju problema raseljenih lica koja trenutno borave na njenoj teritoriji. Ministar Numanović se zahvalio na podršci koju Crna Gora ima za takvu politiku od UNHCR-a i ocijenio da će regionalna saradnja, koja se odvija u okviru Beogradskog procesa za rješavanje problema izbjeglih i interno raseljenih lica, dalje doprinjeti rješavanju tog pitanja.
Visoki komesar Gutereš je sazvao poseban sastanak na kojem su učestvovale države članice procesa Sarajevske deklaracije i Beogradske inicijative - Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Srbija i Hrvatska. On je i tom prilikom ponovio punu podršku, kako političku, tako i finansijsku, koju UNHCR i međunarodna zajednica pružaju rješavanju problema izbjeglica i raseljenih lica na Balkanu i naglasio potrebu daljeg jačanja regionalne saradnje na rješavanju tih pitanja. Ministar Numanović je informisao o četri projekta koje je Crna Gora kandidovala u skladu sa zaključcima Međunarodne konferencije o trajnim rješenjima za izbjeglice i interno raseljena lica, koja je održana u Beogradu marta 2010. godine, za šta se ocekuje donatorska podrška godine.
Crnogorska delegacija, koja učestvuje u radu EXCOM-a, imala je sastanak i sa direktoricom UNHCR-ovog Biroa za Evropu Dzudit Kjumin. Tokom razgovora potvrđeno je da u Crnoj Gori već postoji pravni okvir koji definiše trajna rješenja za raseljena lica. Zajednički je konstatovano da treba ohrabriti proces dobrovoljnog povratka raseljenih lica u zemlje njihovog porijekla, za šta je potrebna sveobuhvatna podrška međunarodne zajednice i saradnja država iz kojih ta lica potiču. Istovremeno je neophodno da raseljena lica odluče koji će obim prava koristiti u tom procesu. Posebno je važno da to urade do kraja novembra 2011. godine, što je rok koji je dat Akcionim planom za prijavljivanje raseljenih lica u Crnoj Gori za status stranca sa stalnim nastanjenjem.
Tokom zasijedanja ostvaren je i niz bilateralnih susreta sa delegacijama zemalja učesnica.