Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Saopštenje: Nastavlja se reforma penzijskog sistema - Počinje javna rasprava o Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju

Objavljeno: 06.10.2010. 22:45 Autor: Ivona Mihajlović - administrator
Imajući u vidu da je Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju donesen prije 7 godina i neophodnost unapređenja ovog zakona u skladu sa evropskom praksom, Vlada Crne Gore je, u okviru reforme penzijskog sistema, pripremila Zakon o izmjenama i dopunama zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

Dalje reforme penzijskog sistema imaju za cilj obezbjeđivanje adekvatnog, održivog i sigurnog penzijskog sistema, a isti cilj su zadale i zemlje Evropske unije (EU), koje se, kao i naša zemlja, suočavaju sa problemom održivosti penzijskog sistema, negativnim demografskim kretanjima, kao i drugim sistemskim problemima.

Ako se ima u vidu da je za održivost penzijskog sistema neophodno da odnos broja zaposlenih i broja penzionera bude najmanje 3:1, kao i činjenica da je u Crnoj Gori taj odnos 1,7:1, koji nije povoljan, ovo podrazumijeva neophodnost izmjena postojeće zakonske regulative i strukturne promjene našeg penzijskog sistema.

Predlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju uključuje promjene usmjerene na unapređenje održivosti javnog penzijskog sistema, kao i mjere kojima se unapređuje položaj invalida rada, koji se nalaze u evidenciji nezaposlenih lica i invalida rada koji su korisnici privremenih naknada, kao i neriješena pitanja koja se tiču vojnih penzionera.

Predloženim rješenjima korisnicima naknade za rad sa skraćenim radnim vremenom i privremene naknade na evidenciji Zavoda za zapošljavanje produžava se rok u kojem im se, na teret budžeta, priznaje u staž osiguranja vrijeme takvog rada, odnosno vrijeme primanja te naknade, kao da su radili sa punim radnim vremenom, do kraja 2014. godine.

Prema predloženim rješenjima, za vojne penzionere sa prebivalištem u Crnoj Gori, koji su pravo na penziju ostvarili po vojnim propisima koji su se primjenjivali do 15. avgusta 2007. godine, izvršiće se usklađivanje primanja, nakon čega će primanja u istom iznosu biti obezbijeđena za period nakon 15. avgusta 2007. godine. Na taj način obezbjeđuje se jednak tretman svih korisnika vojnih penzija u sistemu penzijskog i invalidskog osiguranja.

Prateći standarde u EU u pogledu povećavanja starosti i izjednačavanja muškaraca i žena na tržištu rada, predloženo je i postepeno povećanje starosne granice za odlazak u penziju na 67 godina do 2017. godine, odnosno do 2022. godine za žene. Cilj povećanja starosne granice je unapređenje finansijske stabilnosti penzionog sistema, duže zadržavanje na tržištu rada, kao i izjednačavanje prava muškaraca i žena u oblasti penzijskih prava. Istovremeno, ovaj predlog korespondira sa reformom penzijskih sistema u zemljama Evropske unije, koje su definisale dalje povećanje starosne granice za odlazak u penziju.

Za razliku od postojećeg zakona, predloženo je da svaki zaposleni koji ima 40 godina radnog staža, bez obzira na starost može da koristi penzione benefite, a može i da radi do ispunjenja uslova koji se odnosi na starost, bez ikakvog ograničenja.

U skladu sa praksom više EU članica, među predloženim novinama je i produženje starosne granice u odnosu na postojeća rješenja u oblasti porodičnih penzija, odnosno da djeca primaju porodičnu penziju do 19 godina, bez obzira na njihov status u školi, umjesto do 15 godina, kako je definisano važećim zakonom.

Predlaže se promjena načina usklađivanja penzija, u cilju obezbjeđivanja održivosti penzijskog sistema, a u skladu sa iskustvom EU zemalja koje pokazuje da je potrebno penzije “vezati” za inflaciju, jer se na taj način održava životni standard penzionera. Prema predloženim rješenjima od 2014. godine, penzije bi se usklađivale u skladu sa kretanjem inflacije, odnosno ukoliko inflacija poraste ili oslabi više od 2%. Ovakav način usklađivanja penzija sprovodi se u deset članica Unije - Italiji, Belgiji, Francuskoj, Grčkoj, Španiji, Irskoj, Luksemburgu, Poljskoj, Portugaliji i Rumuniji, a usklađivanje je uslovljeno visinom stope inflacije, npr. ukoliko pređe 2% ili 5%. Kao prelazno rješenje do 2014. godine, predlog je da se penzije usklađuju sa procentom povećanja, odnosno smanjenja bruto koeficijenta za prethodnu godinu koji utvrđuje Vlada Crne Gore.

Predložene izmjene i dopune Zakona o PIO odraz su odgovornosti prema budućnosti i budućim generacijama i usmjerene su na održivost i redovnost isplata iz sistema PIO, kao i na povećanja aktivnosti radno sposobnog stanovništva, imajući u vidu da je stopa aktivnosti u Crnoj Gori 59.6%, a u EU prosjek je 70.9%.

Ovakvim pristupom Vlada ne rješava samo problem finansiranja danas, već dugoročno gradi stabilnost penzijskog sistema.

Javna rasprava o Zakonu o izmjenama i dopunama zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju počinje danas i trajaće 15 dana. Svi zainteresovani Izmjene i dopune zakona o PIO mogu preuzeti sa sajta Ministarstva finansija (www.mf.gov.me), a sve komentare i sugestije mogu dostaviti putem e-maila: mf@gov.me.

PR SLUŽBE
MINISTARSTVA FINANSIJA
i
MINISTARSTVA RADA I SOCIJALNOG STARANJA

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?