Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Studijska posjeta AP Vojvodini

Objavljeno: 12.10.2010. 15:25 Autor: Ministarstvo za ljudska i manjinska prava

U periodu od 29. – 30. septembra 2010. godine, u organizaciji Odjeljenja za poslove rodne ravnopravnosti Ministarstva za ljudska i manjinska prava u okviru projekta „Unaprijeđenje ekonomskih i socijalnih prava žena u Crnoj Gori“, organizovano je studijsko putovanje u Novom Sadu, u posjeti Pokrajinskom sekretarijatu za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova AP Vojvodine. Takođe, u okviru studijske posjete organizovana je i posjeta opštini Stara Pazova

Prvog dana 29. septembra 2010. godine, delegaciji se obratio Miroslav Vasin, pokrajinski Sekretar za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova i ukratko delegaciju upoznao sa procesom i izazovima koji su stajali na putu uvođenja koncepta rodnog budžetiranja u AP Vojvodini. Sekretar Vasin ukazao je da rodno budžetiranje podrazumijeva rodno zasnovanu procjenu budžeta i uvođenje rodne perspektive na svim nivoima procesa utvrđivanja budžeta radi unaprijeđenja rodne ravnopravnosti.

Nakon uvodnog obraćanja g-dina Vasina nastavljen je rad sa predstavnicima Pokrajinskog zavoda za ravnopravnost polova i Pokrajinskog sekretarijata za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, Sekretarijata za demografiju i socijalnu politiku, Garancijskog fonda, kao i predstavnicama Razvojnog fonda Ujedinjenih nacija za žene (UNIFEM) koji su približili problematiku vezanu za proces rodnog budžetiranja.

Tokom predavanja razmijenjena su iskustva o radu na unaprijeđenju rodne ravnopravnosti, prvenstveno, na lokalnom nivou, kao i iskazana zainteresovanost za dalju saradnju. Ukazano je da je u AP Vojvodini primjenjeno švedsko iskustvo prilikom uvođenja rodnog budžetiranja, da je proces unaprijeđenja rodne ravnopravnosti od 2000-te godine do danas tekao kroz više faza počev od stvaranja neformalne komunikacije, pokretanje i organizovanje procesa edukacije, pa sve do usvajanja zakona, formiranja institucija i mehanizama za sprovođenje politike rodne ravnopravnosti. Teodora Vlahović, direktorka Garancijskog fonda AP Vojvodine, ukazala je da je Garancijski fond prva od institucija koja je krenula u projekat unaprijeđenja položaja žena u Vojvodini i iznijela podatak da na jedan dinar datih sredstava za projekte čiji su nosioci žene multiplikator iznosi 7,4.

Takođe, prezentovani su i prvi koraci ka ostvarivanju rodno osjetljivog budžeta koji su se sastojali u izradi priručnika o rodnom budžetiranju i dostavljanje takve informacije Vladi, zatim izradi strategije da se princip rodne ravnopravnosti integriše u sve javne politike, povećanje kapaciteta zaposlenih i obezbjeđivanje bolje informisanosti poslanika.

Drugog dana studijske posjete, delegaciji su prezentovana iskustva opština Bački Petrovac, Kovačica i Žitište o vođenju rodno senzitivne politike i predstavljeni ciljevi strategija razvoja ovih opština koji su se sastojali u unaprijeđenju kapaciteta lokalnih mehanizama i rodnobudžetske inicijative, boljem političkom i ekonomskom položaju žena, većoj transparentnosti budžeta, osnivanju radionica za jačanje kapaciteta lokalnih mehanizama za ravnopravnost polova i radionica javnog zastupanja.

U popodnevnim časovima delegacija je posjetila opštinu Stara Pazova gdje su nam, od strane pomoćnika predsjednika Skupštine opštine Stara Pazova i Komisije za rodnu ravnopravnost opštine Stara Pazova i predstavnica UNIFEM-a, predstavljene aktivnosti koje ta opština ima u procesu donošenja budžeta i njegovog rodnog aspekta. Kroz upoznavanje sa bitnim karakteristikama opštine prezentovani su nam potencijali opštine i saopšteno da opština ima oko 60 hiljada stanovnika od kojih su oko 2400 preduzetnici i da 30% preduzetnika predstavljaju žene, da je opština Stara Pazova među prvima donijela Odluku o ravnopravnosti polova, da Komisija za rodnu ravnopravnost prilikom donošenja budžeta daje mišljenje na budžet, kao i da je cjelokupan projekat urađen uz pomoć kancelarije UNIFEMA-a u Srbiji.

Tokom posjete zaključeno je da: je neophodno sistemsko uvođenje rodne ravnopravnosti u sve državne politike i programe (Gender mainstreaming), da je potrebno donijeti nacionalnu strategiju za ostvarivanje rodne ravnopravnosti, treba osnaživati vladine mehanizme i obučiti kadrove i kroz treninge ojačati kadrovske kapacitete lokalnih samouprava, rodno budžetiranje treba da postane redovna aktivnost kroz koju će se redovno voditi evidenciju o zastupljenosti žena i muškaraca u realizovanim obukama, kao i vršiti evaluaciju uticaja programa na žene i muškarce.

U studijskoj posjeti bili su službenici: Ministarstva za ljudska i manjinska prava, Ministarstva finansija, Skupštine Crne Gore, Državne revizorske institucije, kao i predstavnice lokalnih samouprava: Nikšić, Pljevlja, Bar, Budva i Herceg Novi.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?