Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Drugi dan "Dana nauke i inovacija 2023" - Šćepanović: Ovo je otjelotvorenje nauke

Objavljeno: 29.09.2023. 11:35

Drugi dan jedanaestog izdanja manifestacije Dani nauke i inovacija protekao je u najboljem redu uz pregršt zanimljivih i edukativnih radionica i predavanja.

Veliko interesovanje je vladalo za Oxiom Fin Bot Hakaton, koji je imao za cilj da demonstrira kako nauka može modernizovati i pojednostaviti privredne aktivnosti. Događaj je nastao iz saradnje Odbora za primjenu vještačke inteligencije i drugih naprednih tehnologija, Asocijacije menadžera Crne Gore sa Ministarstvom nauke i tehnološkog razvoja, pod pokroviteljstvom Five Grupe i Business Universal Media.

“Mislim da Dani nauke predstavljaju jednu posebnu aktivnost, koju država svake godine treba da podržava što više, kako bi to uticalo na ekonomiju i opšte društvene promjene koje su evidentne. U duhu tog povezivanja nauke i biznisa organizovan je ovaj Hakaton sa ciljem da se napravi jedan softverski bot, koji će pomoći privredi prije svega, a nauka će tu imati jednu značajnu ulogu,” istakao je Dražen Raičković ispred Business Universal Media.

Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja kao glavni organizatori Dana nauke i inovacija pružili su snažnu podršku i ovom ambicioznom segment programa.

“Ovo je otjelotvorenje nauke, da vidimo kako nauka i inovacije mogu pomoći biznis sektoru, Ovdje imamo i pokrovitelje koji su osigurali vrijedne nagrade na ovom takmičenju. Drago mi je što će neko mlad dobiti tu nagradu i što će mu pomoći i dalje radi na razvoju svojih raznovrsnih ideja koje su u krajnjoj liniji u službi razvoja našeg društva i u službi razvoja čovječanstva,” saopštila je ministarka nauke i tehnološkog razvoja , Biljana Šćepanović.

Ministarka je u mnoštvu manifestacija koje su se održavale drugog dana festivala posjetila i Kutak za inovacije u novom krilu šoping centra Big Fashion gdje je predstavljeno nekoliko firmi koje izlaze na tržište i koje su prisutne u Crnoj Gori sa svojim inovativnim proizvodima.

“Tu su i kolege s Istorijskog instituta Univerziteta Crne Gore koji predstavljaju jednu jako interesantnu aplikaciju Clio Map, pomoću koje i mi koji smo u Crnoj Gori, ali i turisti koji posjete našu državu mogu da uče o kulturno-istorijskom nasljeđu Crne Gore. Trenutno je predstavljeno preko 200 lokaliteta, što materijalnih, što nematerijalnih dobara predstavljeno, a ide se do toga da 500 takvih crnogorskih dobara predstavi kroz ovu aplikaciju,” objasnila je Šćepanović.

U kutku za inovacije bili su prisutni i predstavnici organizacije MENSA koji su organizovali pripremu i testiranja za građane i podjelu vaučera za gratis testiranja.

“MENSA ima samo jedan uslov za članstvo, a to je da na standardizovanom IQ testu ostvarite rezultat koji ima samo dva posto populacije, odnosno IQ od 130 po Vekslerovoj skali. MENSA organizuje brojna druženja i događaje. Prošle godine je bila domaćin jednog od najvećih okupljanja na svjetskom nivou 2022. godine u Budvi, a 2026. imamo u planu evropsko okupljanje koje će posjetiti od 1.000 do 1.500 ljudi,” kazala je  Tijanić Ilijana ispred organizacije MENSA i pozvala sve zainteresovane da se oprobaju na testu i priključe ovoj prestižnoj organizaciji.

Osim u Podgorici zanimljiv program je organizovan i drugim gradovima Crne Gore. Tako je u okviru drugog dana festivala, na području Danilovgrada u Parku prirode “Rijeka Zeta” za starije osnovce održana radionica bazirana na primjeni osnovnih istraživačkih metoda u biologiji. Biolog dr Bogić Gligorović,  stručni saradnik na projektu koji je nastao, kako je kazao, u saradnji Programa za životnu sredinu “Environment Programme” i Ministarstva nauke i tehnologije, istakao je značaj radionice.

“Djeca su danas bila u prilici da nauče nešto više o prikupljanju i obradi vodenih ekosistema, I što bolje upoznaju sa testiranjem  aplikacije za biomonitoring. Upoznali su se i sa digitalnim  alatima za određivanje i praćenje stanja, i prikupljanja podataka u vezi sa bioindikatorskim vrstama na području rijeke Zete”, kazao je on i dodao da su  projekti građanske nauke i uključivanje omladine od izuzetnog značaja jer su u skladu sa obrazovnim strategijama.

I drugi dan festivala je ispunio misiju da edukuje široku populaciju širom cijele Crne Gore, te da ukaže na značaj koji bi nauka trebala da ima u našem društvu i potrebu da se u nju ulaže tokom cijele godine. Sa tom misijom organizatori manifestacije najavljuju treći dan ove značajne manifestacije koji će raznovrsnim sadržajem zasigurno probuditi novo interesovanje za nauku kod mnogobrojnih posjetilaca.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?