- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Bojović: Šah je igra u kojoj preovladava moć uma, ...
Bojović: Šah je igra u kojoj preovladava moć uma, a ne sreća
Državni sekretar u Ministarstvu prosvjete nauke i inovacija, Dragan Bojović, odigrao je prvi potez i time započeo brzopotezni šahovski turnir koji je, u prostorijama OŠ “Njegoš” u Spužu, organizovao Šahovski saveza Crne Gore, u čast 100 godina postojanja svjetske šahovske federacije – FIDE. Slični turniri su, istog dana, ove godine, organizovani širom svijeta, tako da su se, ovom manifestacijom, Danilovgrad i Crna Gora pridružili globalnoj promociji i afirmisanju šahovske igre.
Pozdravljajući ovaj značajan događaj, Bojović je naglasio da je šah igra u kojoj preovladava moć uma, a ne sreća, u kojoj se razvija samostalno mišljenje, koja pozitivno utiče na pažnju školske djece, na razvoj koncentracije, logike, kognitivnih sposobnosti učenika, te da su brojna istraživanja pokazala da igranje šaha podstiče napredovanje u različitim oblastima znanja, posebno u oblasti matematike i čitanja.
Ova drevna igra, kako je istakao Bojović, predstavlja svojevrsno umijeće življenja i ima i vaspitni karakter. Igrajući poteze figurama mi, kao i u životu, neprestano donosimo odluke. Pomjeranjem figura, kazao je Bojović, doznajemo da je kralj, ili onaj ko je na vlasti, bezvrijedan bez podrške svojih sljedbenika, kao i da je ponekad, da bi se izvojevala pobjeda, jedan pješak podjednako važan, čak i važniji, nego moćna kraljica. U svakoj šahovskoj partiji, kao i u nauci i u životu, postoji kritični trenutak, istakao je Bojović, koji moramo vidjeti, razumjeti, osjetiti, trenutak kada biramo svoj put i kada valja donijeti ispravnu odluku, koja nas vodi pozitivnim ishodima.
Bojović je podsjetio da je Evropski parlament još 2012. godine donio Deklaraciju kojom se preporučuje što veća zastupljenost šahovske igre u obrazovnom procesu zemalja članica, te u ime Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija pozvao i ohrabrio sve škole da organizuju šahovske sekcije i afirmišu šahovsku igru, zbog svih dokazanih pozitivnih učinaka koje praktikovanje ove intelektualne igre ima na razvoj mentalnih sposobnosti, ne samo naše djece, već i svih nas.