- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava Borba protiv svih vidova diskriminacije žena uslov...
Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva
Borba protiv svih vidova diskriminacije žena uslov je za demokratski napredak društva
Objavljeno: 28.11.2022. • 12:24 Autor: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava
Konverzacija o statusu žena u crnogorskom društvu ne može ostati samo u domenu deklarativnih izjava, već se, mora prožeti kroz svaku poru društva i kroz praktičnu primjenu. Institucije sistema, mediji i kultura, kao noseći stubovi društva, treba da počivaju na premisama razumijevanja, podrške i empatije prema svim građankama i građanima.
Svjedočimo svakodnevnim mizoginim istupima koji utiču na dinamiku kohezije u državi, zato je neophodno da svi zajedno radimo na povećanju svijesti o diskriminatornim praksama koje urušavaju dostojanstvo žena i djevojčica.
Nedavni seksistički komentari upućeni Nj.E. Popi, Rajzing Rajnke i Medoks, nisu samo odraz niskog stepena profesionalne etike, već i indikator aktualnog stanja u društvu, na čijem napretku moramo kontinuirano raditi— ali udruženim snagama i sa punom posvećenošću.
Institucionalni mehanizmi podrške i zaštite ljudskih prava žena treba da jačaju stepen povjerenja između građanki/građana i upravljačkih struktura.
Kampanja “16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama” je period kada se fokusiramo na aktivnosti koje otvaraju prostor za dijeljenje iskustava i mišljenja, nadasve onih koje su doživjele i/li svjedočile mizoginim napadima. Nažalost, nasilje i diskriminacija ne pripadaju domenu fantastike, već su svakodnevna realnost za mnoge žene u Crnoj Gori i širom svijeta.
Podaci govore da je svaka treća žena u Crnoj Gori doživjela neki oblik nasilja tokom svog života. Imajući u vidu da su u Crnoj Gori žene većinski dio društva, podatak je alarmantan.
Crna Gora nastoji osnažiti i efektivno implementirati zakonodavni okvir koji će pružiti bazu za jednake mogućnosti bez obzira na pol i rod.
Zakoni garantuju jednaka prava svim građanima i građankama, ali često ostaju u sjenci realnih dešavanja. Zato, neophodno je uložiti sve potrebne napore da se počinioci nasilja adekvantno sankcionišu, žrtve nasilja zaštite, povjerenje u insistucije jača, u znaku smanjenja ovog negativnog fenomena. Postoje različiti tipovi nasilja, o mnogima se malo govori i zna, nažalost. Svaki razgovor o diskriminaciji i nasilju poziv je za pružanje i poštovanje jednakih šansi. Za sve.
U ukupnoj zaštiti ljudskih prava, borba protiv svih vidova diskriminacije nad ženama i djevojčicama uslov je i za demokratski napredak društva, smanjenje socio-ekonomskih nejednakosti i trasiranje puta ka održivom razvoju.
Tagovi
Vezani članci:
Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?