- Vlada Crne Gore
Ministarstvo javne uprave Crnogorske NVO su dale snažan doprinos oporavku od...
Crnogorske NVO su dale snažan doprinos oporavku od krize izazvane korona virusom, posebno u dijelu edukacije stanovništva, a MJUDDM je posvećeno stvaranju boljih uslova za njihov rad
Crnogorske NVO su dale snažan doprinos oporavku od krize izazvane korona virusom, posebno u dijelu edukacije stanovništva, a MJUDDM je posvećeno stvaranju boljih uslova za njihov rad.
Aktivna i glasna uloga civilnog sektora u Crnoj Gori i njihov značaj u demokratizaciji društva, prepoznat je u Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija, koje je izuzetno posvećeno konceptu participativne demokratije i razvoju civilnog društva koje podrazumijeva uključivanje građana i NVO organizacija u društvene i političke procese.
To je na regionalnom onlajn forumu “Odgovor i prilagodljivost organizacija civilnog društva“ poručila ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić.
“Moje razmišljanje o stvaranju povoljnog ambijenta za razvoj NVOa i unapređenje saradnje između sektora je u pravcu kako da prevaziđemo izgrađeni gap izmedju vladinih i nevladinih organizacija i kako da osiguramo da vladine institucije nauče da koriste tako važan i moćan resurs kao sto su organizacije civilnog društva”, poručila je ministarka Srzentić.
Tom prilikom, osvrnula se na neke od rezultata resora na čijem je čelu, posebno naglašavajući transparentan i inkluzivan proces izrade strateških dokumenata Ministarstva javne uprave, digitalnog društva i medija, i istakla da, “ne mogu da zamislim nijednu uspješno planiranu javnu politiku, ni razvoj programa u korist građana, ukoliko tokom planiranja vladine organizacije ne koriste specifične podatke i znanja kojima raspolažu NVO organizacije. Zato moramo i dalje obostrano raditi na podsticanju prikupljanja zajedničkih podataka i njihovu brzu razmjenu”, naglasila je ministarka Srzentić.
Pandemija izazvana virusom covid 19, učinila je da se u društvu kakvo je naše, dodatno pojačaju postojeće socijalne ranjivosti, a određeni segmenti društva, izloženi novim. Širom svijeta organizacije Ujedinjenih nacija i brojne vlade, odaju počast doprinosu koje su nvo imale tokom epidemije.
“To priznanje zaslužuju i crnogorske NVO organizacije, iako ste se i sami součili sa ekonomskim posljedicama koje je kriza prouzrokovala u vašem sektoru. Vi ste više radili i bili izlozeni nezaštićenom radu, a preusmjeravanja globalnih fondova na finansiranje posledica covida, smanjilo je sigurne izvore finansiranja pa je došlo do smanjivanja broja zaposlenih, a neke NVO u ovom periodu su prestale sa radom”, ističe Srzentić.
U Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija, kako ističe ministarka Srzentić, aktivno su radili na kreiranju povoljnijeg ambijenta za djelovanje civilnog društva, sa posebnim osvrtom na izazove koje je COVID19 pandemija dodatno prouzrokovala.
S tim u vezi, u saradnji sa partnerima iz civilnog društva, i uz tehničku podršku koja je finansirana od strane Evropske komisije, pripremljen je Nacrt Strategije saradnje organa državne uprave i nevladinih organizacija 2022-2026, koji se trenutno nalazi na javnoj raspravi i zato su pozvali sve još jednom da uzmu aktivno učešće tokom javne rasprave, uzimajući u obzir značaj inputa koje dobijaju od predstavnika civilnog sektora.
“U Nacrtu Strategije saradnje organa državne uprave i nevladinih organizacija 2022-2026 mapirali smo izazove u dosadašnjoj saradnji države i nevladinog sektora među kojima su ključni slabosti postojećeg modela državnog finansiranja, kao i regionalno neuravnotežen razvoj nevladinog sektora, zatim slaba profesionalizacija nevladinog sektora i slaba unutar sektorska povezanost i koordinacija nevladinih organizacija u oblasti javnog zastupanja, kao i neadekvatan normativni okvir za volontiranje i nedostatak podsticaja za razvoj volontiranja”, naglasila je Srzentić.
Jedan od strateških ciljeva odnosi se upravo na jačanje NVO sektora kao jednog od partnera države, kako bi se ojačao NVO sektor u oblasti pružanja usluga, smanjile regionalne razlike i podstaklo umrežavanje NVO u pojedinim oblastima.
Takođe, paralelno sa ovim procesom, u Ministarstvu javne uprave, digitalnog društva i medija, radili su i na identifikovanju problema i iznalaženju mogućih rješenja kod budžetskog finansiranja NVO, svjesni činjenice da je budžetsko finansiranje projekata i programa NVO, jedan od ključnih oblika partnerstva državne i NVO, a takođe, svjesni izazova na koje su nam partneri iz NVO ukazali da postoje prilikom primjene postojećeg modela finansiranja.
“Vi ste manje i agilnije organizacije u odnosu na Vladine institucije, želim vam brzu i učinkovitu primjenu naučenih lekcija iz kovid krize i uspješno prilagođavanje izavovima digitalizacije. U meni ćete uvijek imati prijatelja i partnera”, zaključila je tom prilikom ministarka Tamara Srzentić.
Regionalni onlajn forum “Odgovor i prilagodljivost organizacija civilnog društva“ dio je regionalnog projekta „Podsticanje regionalne saradnje i političkih odgovora u vrijeme krize“ koji sprovode NVO Partneri Albanija, Centri civilnih inicijativa iz BiH, Kosovska fondacija civilnog društva, Makedonski centar za međunarodnu saradnju, NVO Građanske inicijative iz Srbije i CRNVO iz Crne Gore.