- Vlada Crne Gore
Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava Đeka: Interkulturalizam je ključan za našu budućno...
Đeka: Interkulturalizam je ključan za našu budućnost
Mladi kroz umjetničke festivale, izložbe, koncerte i druge kulturne događaje koji spajaju različite kulture i tradicije, imaju priliku da prevazilaze predrasude i stereotipe, a obrazovanje igra ključnu ulogu u promociji interkulturalnosti, istakao je ministar ljudskih i manjinskih prava, Fatmir Đeka.
On je, na otvaranju manifestacije za mlade "Direkt Interkultura Montenegro 2023.", koju je organizovao Direktorat za interkulturalizam pri Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, kazao je da je Crna Gora zemlja koja se ponosi svojom kulturnom raznolikošću.
“Koristićemo svaku priliku, da ohrabrimo mlade da istraže, razumiju i poštuju različite kulturne izraze. Upoznajući jedni druge, razvijamo se kao bolji ljudi, gradeći bolje društvo za sve. Kroz ovakve i slične inicijative, umjetničke festivale, izložbe, koncerte i druge kulturne događaje koji spajaju različite kulture i tradicije, nastojaćemo da mladim ljudima stvaramo prilike da ispoljavaju svoje talente i kreativnost i uče jedni o drugima”, rekao je Đeka u Umjetničkom paviljonu.
Takođe, Đeka se zahvalio svim lokalnim i globalnim partnerskim organizacijama i posebno pozdravio Ambasadorku Italije, Andreinu Marsela, što je svojim prisustvom dala podršku ovakvoj inicijativi.
Direktorica Direktorata za interkulturalizam u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, Ljudmila Mila Popović, kazala je da su stubovi interkulturalnosti miran suživot, solidarnost i suodogovornost za zajedničku budućnost.
“Nema više ni vremena ni mjesta za upiranje prsta “u njih“, podjele na “mi i oni”, traženje krivca u drugima i drugačijima. Mi jedni drugima pripadamo i zajedno smo odgovorni za našu budućnost. Multikulturalnost je naša realnost, a interkulturalizam je naša društvena namjera, a sada već i institucionalna odluka da ta multikulturalnost funkcioniše na dobro svih nas”, rekla je Popović.
Ona je, govoreći o modernom dobu i globalnim trendovima, kazala da se čovječanstvo nalazi između dva velika pritiska - egzistencijalnih nepogoda (trovanja životne sredine, migracija, ratova i siromaštva), i sa druge strane tehnologija kao što su vještačka inteligencija i bioinženjering. U doba takvog tehnološkog razvoja i sveopšte digitalizacije i kodiranja života i živih bića, sve će više biti važne humanost i humanističke vrijednosti, univerzalna prava i univerzalne vrijednosti koje nas povezuju u empatiji jednih prema drugima i čine osnov interkulture — kulture inter-bića. Zaštita biodiverziteta i kulturnog diverziteta koji su bogatstvo Crne Gore su od primarnog značaja.
"Naš jedini spas je u ujedinjavanju, društvenoj koheziji i integracijiama", istakla je Popović.
Inkluzivnost i društvena integracija su, po njenim riječima, ključ za naš opstanak i dalji razvoj. Zaštita ljudskih prava, ostvarivanje svih aspekata ljudske bezbjednosti zarad održivog razvoja su uzročno povezani i čine osnove politike interkulturalizma i prava na plemenitiju budućnost.
Direkt Interkultura Montenegro 2023 nastavlja, kako su kazali, saradnju sa globalnom kulturnom inicijativom „100 Hiljada Pjesnika za Promjene“, nastalom 2011. u Kaliforniji, koja se dešava svake godine u septembru u više od 150 gradova u svijetu. Ovakvom saradnjom, Crna Gora ima svoju vitalnu ulogu na globalnoj socio-kulturnoj sceni.
"Lokalni partneri Direkt Interkulture Montenegro 2023 su: CEKUM,UL-info, NVO MASTER, NVO Sistem,KUD Duga, NVO Novi Horizont,Radio Krš, NVO CAREP, NVO YIHR, NVO ZID, Centar za omladinsku edukaciju, NVO Forum MNE, NVO PRIMA. Globalni partneri događaja su: kulturni pokret 100 Thousand Poets for Change (100TPC), Mreža za ekološko obrazovanje Protect Our Planet (POP) Movement, Green Hope Foundation, Synchronistory, Earth Odyssey, EVOLving Leadership, EarthBeat, Youth4Planet, GlobalMindED", navodi se u soapštenju.