- Vlada Crne Gore
Ministarstvo vanjskih poslova Državni sekretar Robert Markić na Ministarskom sas...
Državni sekretar Robert Markić na Ministarskom sastanku Grupe prijatelja za medijaciju
Državni sekretar Ministarstva vanjskih poslova Robert Markić učestvovao je na Ministarskom sastanku Grupe prijatelja za medijaciju na temu „Inkluzija i vlasništvo u medijaciji“, na marginama zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku. Sastankom su predsjedavali šefovi diplomatija Republike Turske Hakan Fidan i Republike Finske Elina Valtonen, u svojstvu kopredsjedavajućih ovom inicijativom, a prisutnima se obratila i zamjenica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija za politička pitanja Rozmari DiKarlo.
Markić je, tokom istupanja, naglasio značaj mirnog rješavanja sporova, uz primat diplomatije i multilateralizma koji vode ka medijaciji. Kako je istakao, u vremenu kada se čovječanstvo suočava sa konfliktima, humanitarnim i izbjegličkim krizama kakvim nismo svjedočili od II Svjetskog rata, jako je važno uložiti sve napore da pređemo sa riječi na djela.
„Mala investicija u cilju jačanja kapaciteta za sistem medijacije u okviru UN-a, može imati višestruke i dugoročne benefite u ublažavanju krupnih posljedica konflikata“, naglasio je on.
Podsjetio je, takođe, da Crna Gora čvrsto podržava značajnije učešće žena u svim fazama prevencije i mirnog rješavanja nastalih sporova, posebno kroz sprovođenje rezolucije Savjeta bezbjednosti UN 1325 „Žene, mir i bezbjednost“, koja akcenat stavlja na snažniju ulogu žena u pitanjima međunarodnog mira i sigurnosti. Ukazavši na potrebu podizanja svijesti među zemljama o mogućnostima koje model posredovanja nudi, Markić je istakao značaj rada Grupe za medijaciju i zahvalio domaćinima na dugogodišnjim naporima koje preuzimaju u pogledu adekvatne promocije modela medijacije u diplomatiji.
Domaćini sastanka, ministri Fidan i Valtonen, su ocijenili da su medijacija i mirovno posredovanje relevantniji nego ikada, te da njihova važnost posebno dolazi do izražaja u vremenima globalne polarizacije i rastućih kriza i kada se svijet suočava sa krizama koje zahtijevaju zajedničku akciju i ujedinjene napore. Naglasili su da fokus mora biti na obezbjeđivanju inkluzivnih procesa iz kojih mogu proizaći trajna rješenja aktuelnih konflikata, a koji će, istovremeno, pomoći u prevenciji novih i saniranju već nastalih posljedica. Zaključili su da Grupa mora nastaviti da radi na osnaživanju uloge medijacije i održanju mirovnog posredovanja na dnevnom redu UN-a, posebno imajući u vidu da sukobi postaju sve složeniji i učestaliji u cijelom svjetu.
I zamjenica Generalnog sekretara UN-a Rozmari DiKarlo je kazala da su konflikti u svijetu sve složeniji i nerješiviji, te da je aktuelni trenutak prelomna tačka koja zahtijeva preispitivanje tradicionalnih modela medijacije. Danas, efikasno posredovanje i prevencija sukoba zahtijevaju sveobuhvatne pristupe, političku hrabrost, istinsko regionalno i međunarodno partnerstvo i mjere na nacionalnom nivou, ali iznad svega, kako je istakla, zahtijevaju veće povjerenje – među državama članicama i sa Ujedinjenim narodima. Di Karlo je poručila da su inkluzivni pristupi posredovanja potrebni kako bi se uhvatili u koštac sa složenim, osnovnim uzrocima savremenih sukoba, ocijenivši da održivo posredovanje i rezultati prevencije zahtevaju snažno vođstvo nacionalnih aktera.