- Vlada Crne Gore
Poreska uprava Intervju vršioca dužnosti direktora Poreske uprave...
Intervju vršioca dužnosti direktora Poreske uprave Save Laketića
Vršilac dužnosti direktora Poreske uprave dao je intervju za Dnevne novine Dan. Intervju prenosimo integralno.
Poslednjih godina se često pisalo o poreskom dugu. Možete li nam reći koliki je prema poslednjim podacima poreski dug i koliko se od tog duga može i dalje naplatiti, a koliko nije mogu će naplatiti?
Prije svega, želio bih da istaknem da je poreski dug dugogodisnji problem sa kojim se Poreska uprava suočava i on se po osnovu kamata uvećava svakodnevno. Na rješavanju problema poreskog duga radimo u više pravaca, prije svega na rješavanju starih poreskih dugova, a takođe i na uvođenju nove metodologije praćenja i upravljanje poreskim dugom, a u saradnji sa Međunarodnim monetarnim fondom. Prema poslednjem izvještaju dug isnosi 633.133.130 eura, od čega je osnovni dug 393.202.321 eura dok kamata iznosi 239.930.809 eura.
Što se tiče duga, vrlo je teško procijeniti procenat naplativosti, iz razloga što kod nekih poreskih dužnika već duži niz godina nije bilo nikakvih rezultata. Sektor za operativu u oblasti naplate redovno analizira dug, otpisuje dugovanja kod kojih je u skladu sa zakonom nastupila apsolutna zastara, ali takođe sprovodi aktivnosti kako bi izbjegli eventualne buduće zastare. Sa tim u vezi vršimo i analizu imovine poreskih dužnika koja bi se u narednim mjesecima mogla kroz zakonsku proceduru prodati radi namirenja dugovanja.
Ministarstvo finansija pripremilo je reprogram za koji očekujemo da će do kraja godine biti usvojen, a koji će svim poreskim dužnicima omogućiti otpis kamate ukoliko svoja osnovna poreska dugovanja izmire do kraja ove godine. Već smo razgovarali sa određenim brojem poreskih dužnika i očekujemo da ćemo do kraja godine riješiti bar dio dugogodišnjeg poreskog duga kroz ovo zakonsko rešenje.
Koliko, prema poslednjim podacima, iznose prihodi od poreza i da li su veći u odnosu na isti period prošle godine?
Naplata poreskih prihoda za polugodišnji period je odlična. Naplaćeno je 817.7 miliona eura, sto je za 147,7 miliona eura ili 22 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine. Takođe je ostvarena i veća naplata prihoda u odnosu na plan prihoda za 2024. godinu i to za iznos od 97,8 miliona eura ili 13,6 odsto.
Koja vrste poreza su zabiljezile najveci rast prihoda u odnosu na prošlu godinu, a koja vrsta poreza je zabilezila najveći pad? I molim Vas pojasnite nam usljed čega je došlo do rasta i pada kod tih vrsta poreza.
Kod svih kategorija došlo je do rasta, osim kod poreza na promet nepokretnosti imajući u vidu da je naplata poreza na promet nepokretnosti od 1. januara ove godine prešla u nadležnost lokalne samouprave, te se naplata odnosi na neriješene predmete zaključno sa 31. decembrom 2023. godine, usled manjeg zaduženja manja je i naplata.
Najveći rast prihoda u odnosu na prošlu godinu i u odnosu na plan, ostvaren je kod poreza na dobit pravnih lica gdje je u odnosu na prošlu godinu više naplaćeno za 60 miliona eura, što u procentima iznosi nešto više od 45 odsto, a u odnosu na plan više za 34,14 odsto.
Kod poreza na dodatu vrijednost - PDV, u odnosu na prošlu godinu više je naplaćeno u iznosu od 36.6 miliona eura, procentualno 22 odsto, a u odnosu na plan više za 9.5 miliona eura, odnosno skoro 5 odsto.
Naplata poreza na dohodak građana u odnosu na prošlu godinu zabilježila je rast od preko 45 odsto, a plan premašila za 24 miliona eura.
Rast prihoda kod poreza na dobit pravnih lica se ogleda kroz veću iskazanu dobit za poslovnu 2023. godinu, a samim tim i obavezu za plaćanje po tom osnovu. Naplata po osnovi poreza na dobit pravnih lica 192 miliona i veća je u odnosu na lani za 60 miliona, a u odnosu na plan za tekuću godinu za 49 miliona.
Do veće naplate prihoda došlo zbog blagovremenog preduzimanja mjera naplate od strane kolega iz područnih jedinica i pripadajućih ekspozitura, jačanjem proaktivne komunikacije i servisnog pristupa prema poreskim obveznicima.
Poreski obveznici se putem poziva obavještavaju da izmire svoja dugovanja, u drugoj fazi putem rješenja, a zatim slijede najstrožije mjere prinudne naplate uspostavljanjem hipoteka na nepokretnoj imovini kao i zaloga na pokretnoj imovini, odnosno blokada.
Takođe moram napomenuti i pohvaliti jedan broj poreskih obveznika koji imaju svijest za ažurno izmirivanje poreskih obaveza i koji ih redovno izmiruju u rokovima predviđenim zakonskim propisima.
Da li je Poreska uprava uključena u izradu Fiskalne strategije i programa reformi "Evropa sad 2"? Ukoliko ste uključeni, možete li nam reći hoće li i koji izazovi biti za Poresku upravu da sprovede taj program? Ukoliko PU uopšte bude trebala da se uključi u sprovođenje tog programa mimo dosadašnjih redovnih aktivnosti...
Poreska uprava, zajedno sa Ministarstvom finansija aktivno učestvuje u izradi Fiskalne strategije za period od 2024.- 2027. godine. Cilj jeste da se indentifikuju i predstave ključne mjere u oblasti reforme poreskog sistema. Naš doprinos izradi pomenute strategije odnosi se na obezbijeđivanje svih relevantnih podataka koji su potrebni Ministarstvu finansija.
Cjelokupna strategija će efikasnijim sprovođenjem Programa reforme poreske administacije, umnogome uticati na proširenje baze poreskih obveznika i većoj poreskoj disciplini.
Koji su najveći poreski dužnici kada su državna preduzeća u pitanju? Na koji način se dug tih preduzeća može izmiriti?
Kao što znate, iznos duga je poreska tajna osim za poreske obveznike koji se nalaze na ''crnoj listi '' poreskih dužnika. Među državnim preduzećima koja se ističu kao najveći dužnici nalaze se „Plantaže 13 Jul „ sa iznosom preko 14 miliona eura, zatim „Željeznički prevoz Crne Gore“ sa preko 6.5 miliona eura, “Održavanje željezničkih voznih sredstava AD Podgorica, „Željeznička infrastruktura Crne Gore“, „Crnogorski fond za solidarnu stambenu izgradnju sa dugom od skoro 3,4 miliona .
Koje opštine najviše novca duguju i po osnovu kojih poreza i da li će se i kad taj dug naplatiti?
Imamo nekoliko kritičnih opština, gdje sa stanovišta poreskog duga prednjače Cetinje sa preko 7 miliona eura, zatim Rožaje, Ulcinj, Berane i Bijelo Polje. Dugovanja pomenutih opština odnose se na poreze i doprinose iz i na lična primanja.
Sastali smo se sa većinom opštinama koje imaju dugovanja i imamo komunikaciju sa predstavnicima zajednice opština kako bi se pronašlo najbolje rješenje da se izmire dugovanja ali i izašlo iz aktuelne krize. U toku je izrada plana na kojem radimo zajedno sa resornim ministarstvom, a sve po zaključku Vlade od 4. aprila ove godine, te očekujemo da ćemo vrlo brzo imati rješenje za ovaj problem.
Da li Poreska uprava funkcioniše bolje ili gore nakon izdvajanja iz Uprave prihoda i carina? Koje su glavne razlike u funkcionisanju PU u odnosu na prethodnu UPC?
Državne ustanove, prije svega, treba da ostavljaju utisak pouzdanosti i stabilosti na koju građani mogu da računaju. Imajući u vidu trenutne aktivnosti koje obje insitucije obavljaju, jednostavnije i brže je sprovoditi reforme kroz manje organizacione jedinice.
Kada Vam ističe v.d. mandat i da li očekujete da ćete biti izabrani za direktora PU u punom mandatu? Na toj funkciji se dosta ljudi promijenilo od 2021. godine...
Od kad sam stupio na dužnost kao v.d. direkora Poreske uprave, postavio sam prioritete i ciljeve. Zajedno sa zaposlenima u upravi aktivno radim na Projektu Reforme poreske administacije, jačanju poreske discipline, kao i unapređenju procesa rada.
Iako je stabilnost na rukovodećoj poziciji veoma važna, smatram da trenutno ovo pitanje ne treba ni na koji način da opterećuje rad Poreske uprave niti druge organe sistema. Sa Minisatrstvo finansija, u čijoj nadležnosti je raspisivanje konkursa, imamo odličnu saradnju i komunikaciju. Svakako imam namjeru da apliciram kada konkurs bude otvoren.