Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izazovi u predškolskom vaspitanju i obrazovanju

Objavljeno: 01.02.2023. 10:08 Autor: Zavod za školstvo

U organizaciji Zavoda za školstvo i NVO SUVCG, održan okrugli sto na temu: „Izazovi u predškolskom vaspitanju i obrazovanju“. Moderatorka: Nataša Golubović, nadzornica za predškolsko vaspitanje. Prisutne je na početku rada pozdravila pomoćnica direktorice Zavoda za školstvo, Nataša Gazivoda. Ona je naglasila da smo ovaj događaj organizovali kako bismo sa neposrednim realizatorima nastavnog procesa skupa razmotrili izazove u predškolskom vaspitanju i procijenili na koji način možemo djelovati da bi unapređivali ovaj segment obrazovanja koji se odnosi na naše najmlađe. Zavod za školstvo je u posljednjih šest mjeseci sproveo brojna istraživanja, analize, organizovao veliki broj okruglih stolova, savjetovanja, konsultacija sa kolegama iz svih nivoa nivoa obrazovanja i iz NVO sektora sa ciljem da razmijenimo mišljenja, donesemo zaključke, prijedloge, sugestije, da sve definišemo i usmjerimo ka donosiocima obrazovnih politika, kako bismo unapređivali sve one segmente obrazovanja za koje smo zajedno procijenili da ih je potrebno reformisati.

Milica Jelić, predsjednica NVO SUVCG (Savez udruženja vaspitača Crne Gore) je ukratko obrazložila ciljeve ove organizacije. Udruženje postoji od doba korone, sa namjerom da se bavi unapređenjem vaspitno-obrazovne prakse, brige o djeci kroz razne skupove i radionice o zaštiti prava, statusa i ugleda svih članova ove organizacije, vaspitača. Nadzornik za predškolsko vaspitanje, Fran Vuljaj je ogovorio o vaspitno-obrazovnom radu predškolskih ustanova. Predstavio novi program za vaspitače koji je u procesu licenciranja. Ermina Alomerović, savjetnica za predškolsko obrazovanje, obrazložila je prednosti i nedostatke u postojećem načinu funkcionisanja, a na osnovu analize izvještaja iz nadzora. Navela je neke od ključnih smjernica, kako bi vaspitači znali na šta najviše treba da obrate pažnju u svom radu.

Anita Marić, savjetnica za inkluzivno obrazovanje govorila je o obukama za novu formu IROP-a, koju je usvojio Nacionalni savjet i koja će se primjenjivati od ovog polugodišta. U izradi ove nove forme IROP-a, učestvovali su predstavnici svih ustanova, svih nivoa obrazovanja (predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje). Ona je istakla da je za svako dijete neophodno pisati IROP po kome će se dalje raditi na njegovom postizanju i razvojnih i obrazovnih ciljeva, u suprotnom vršimo diskriminaciju. U radu okruglog stola učestvovali su vaspitači iz državnih i privatnih vaspitno-obrazovnih ustanova, direktori/direktorice, predstavnici/ce Ministarstva prosvjete i Zavoda za školstvo.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?