- Vlada Crne Gore
Ministarstvo pomorstva Izvještaj o dostavljenim komentarima u vezi sa nac...
Izvještaj o dostavljenim komentarima u vezi sa nacrtima sektorskih analiza
Ministarstvo kapitalnih investicija, na osnovu člana 12 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija („Službeni list Crne Gore“, broj 41/18), a u vezi sa članom 32a stav 2 Zakona o nevladinim organizacijama ("Službeni list Crne Gore", br. 39/11 i 37/17), dana 24.februara 2021. godine, objavilo je javne pozive zainteresovanim nevladinim organizacijama za dostavljanje komentara, a u cilju sačinjavanja Sektorskih analiza za utvrđivanje prijedloga prioritetnih oblasti od javnog interesa i potrebnih sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija: oblast saobraćaja sigurnost i bezbjednost u saobraćaju, oblast zaštite životne sredine u saobraćaju i oblast zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju.
Uz javne pozive, na uvid su priložene i sektorske analize za utvrđivanje predloga prioritetnih oblasti od javnog interesa i potrebnih sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija iz Budžeta Crne Gore u 2021. godini.
U skladu s javnim pozivom, konsultacije s nevladinim organizacijama trajale su 15 dana, zaključno sa 10. martom 2021. godine, pri čemu su zainteresovane nevladine organizacije svoje predloge mogle upututiti elektronskim putem na e mail adresu istaknutu u pozivu.
Metoda konsultovanja: e-mail
Izvještaj nakon sprovedenog procesa
U periodu procesa trajanja konsuultacija od 24.02.2021.godine – 10.03.2021.godine, na e-mail adresu kontakt osobe, na nacrte sektorskih analiza, pristigli su komentari od strane osam nevladinih organizacija.
Sugestije i predolozi dostavljeni elektronskim putem
1. NVO UDRUŽENJE ZA RAZVOJ PČELARSTVA, VOĆARSTVA, POVRTARSTVA I STOČARSTVA “VUNOV LOM” BERANE
Sugestije za sektorsku analizu u oblasti saobracaja, sigurnost i bezbjednost u saobraćaju:
· Finansijska podrška projektima NVO, koje bi kroz svoje aktivnosti dale doprinos na popravci putne makadam infrastrukture u selima i zaseocima.
2. NVO UDRUŽENJE MJEŠTANA I PRIJATELJA SELA VUČA BERANE
Sugestije za sektorsku analizu u oblasti saobracaja, sigurnost i bezbjednost u saobraćaju:
· Finansijska podrška projektima NVO, koje bi kroz svoje aktivnosti dale doprinos na popravci putne makadam infrastrukture u selima i zaseocima (kupovina materijala za nasipanje puteva, troškovi rada angažovanih lica, troškovi goriva za prevoza nasipa i dr.)
3. NVO MOTO KLUB BEZBJEDNOST HERCEG NOVI
Sugestije za sektorsku analizu u oblasti saobracaja, sigurnost i bezbjednost u saobraćaju:
· Posebna pažnja treba biti posvećena motorima i motociklima kao sve češćem prevoznom sredstvu u Crnoj Gori, pri čemu predlog se odnosi na prepoznavanje ove kategorije učesnika u saobraćaju, uticaj na poboljšanje njihove bezbjednosti i sigurnosti u saobraćaju.
4. NVO KLASTER PREVOZA CRNE GORE
Sugestije za sektorsku analizu u oblasti saobracaja, sigurnost i bezbjednost u saobraćaju:
· Obuka vozača i lica odgovorna za prevoz putnika u smislu kodeksa ponašanja, odgovornosti prema putnicima i slično (nerijetko vozači koriste mobilne telefone prilikom vožnje, konzumiraju cigarete, neadekvatni kodeks oblačenja i slično.)
· Formiranje Call centra za nezadovoljne korisnike usluge prevoznika
5. NVO UDRUŽENJE RODITELJA
Sugestije za sektorsku analizu u oblasti saobracaja, sigurnost i bezbjednost u saobraćaju:
· Navesti roditelje kao direktnu ciljnu grupu;
· Uvrstiti strateški cilj, a koji se odnosi na bezbjednost u okviru željezničkog saobraćaja
6. NVO VOZ NEPREBOLA, BIOČE 2006
Sugestije za sektorsku analizu u oblasti saobracaja, sigurnost i bezbjednost u saobraćaju:
· Stručne analize bezbjednosti željezničkog saobracaja;
· Dodatne obuke stručnih i pomoćnih kadrova za zaposlene na željeznici Crne Gore;
· U ciljne grupe naznačiti korisnike željezničkog saobracaja, kao i putnike iz željezničke nesreće na Bioču 2006.
7. UDRUŽENJE MLADIH SA HENDIKEPOM CRNE GORE
Sugestije za sektorsku analizu u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju:
· Izmjena „oblasti saobraćaja sa akcentom na lica sa invaliditetom“, s „oblast zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju“;
· Dopuna u dijelu opisa problema: Pristupačnost saobraćaja obuhvata više segmenata: pristupačnost svih sredstava javnog prevoza, pristupačnost objekata u službi saobraćaja (stanice, aerodromi, luke), potom javnih površina i prostora (trotoari, raskrsnice, stajališta, peroni, pristaništa, odnosno obale), te informacija i komunikacija u službi saobraćaja, kao i u krajnjem usluga koje se koriste u ovoj oblasti što može podrazumijevati i razne sajtove, aplikacije, ali i usluge tokom samog prevoza i dr;
· Pored isticanja da je potrebno podizanje svijesti ostalih građana o učešću OSI u saobraćaju, neophodno je navesti da je neophodna obuka i za pružaoce usluga u oblasti saobraćaja, za nadležne inspekcije, ali i posebno za lokalne samouprave koje nizom akata uređuju ovo pitanje na teritoriji svojih opština;
· U segmentu Podaci (analize, studije, statistički izvještaji, itd.) koji pojašnjavaju navedeni problem navesti Analizu ispunjavanja standarda pristupačnosti autobuskih stanica Ministarstvo saobraćaja i pomorstva 2020. kao i izvještaje nevladinih organizacija koje su sprovodile projekte finansirane odlukom za prethodne godine, ili publikacije koje su ishod tih projekata;
· Brisati Strategiju za integraciju lica sa invaliditetom od 2016 – 2020. imajući u vidu da je realizacija iste zaključena i da nije usvojena. U vezi s tim predlažemo da se ovaj dio dopuni navođenjem Strategije za zaštitu od diskriminacije lica sa invaliditetom i promociju jednakosti 2017 – 2021, kao i Akcioni plan za realizaciju preporuka Komiteta UN o pravima OSI (čije je usvajanje planirano Programom rada Vlade za 2021;
· U segmentu doprinosa NVO ili u segmentu načina na koji će javni konkurs za projekte i programe nevladinih organizacija doprinijeti ostvarenju strateških ciljeva pored navoda za pristupačnost treba dodati i oblast bezbjednosti saobraća;
· Ciljne grupe proširiti kroz navođenje lokalnih samouprava i nadležnih inspekcija;
· Broj očekivanih projekata smanjiti na 10, a iznos finansiranja po jednom projektu 10.000 €.
8. NVO UDRUŽENJE RODITELJA DJECE SA TEŠKOĆAMA U RAZVOJU PODGORICA
Sugestije za sektorsku analizu u oblasti zaštite lica sa invaliditetom u saobraćaju:
· Predlog se odnosi na povećanje najniže i najviše vrijednosti finansiranja u rasponu od 8.000,00 eura - 10.000,00 eura.
U skladu sa navedenim sugestijama, izvršena je korekcija, i dopuna u određenim djelovima sektorskih analiza.
Što se tiče sugestije koja se odnosi na finansijsku podršku projektima NVO, koje bi kroz svoje aktivnosti dale doprinos na popravci putne makadam infrastrukture u selima i zaseocima, naglašavamo da se podrška za NVO u skladu sa Zakonom o NVO, ne odnosi na izvođenje radova i adaptaciju putne infrastrukture.