Izvještaj o obavljenom konsultovanju zainteresovane javnosti

Objavljeno: 11.03.2022. 11:50

U skladu sa odredbom člana 13 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija („Službeni list CG“, broj: 41/18), Ministarstvo javne uprave, digitanog društva i medija, sačinilo je

IZVJEŠTAJ 

O OBAVLJENOM KONSULTOVANJU ZAINTERESOVANE JAVNOSTI

U skladu sa odredbom člana 12 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija („Službeni list CG“, broj: 41/18), Ministarstvo javne uprave, digitanog društva i medija, uputilo je javni poziv organima, organizacijama, udruženjima i pojedincima (u daljem tekstu: zainteresovana javnost) da se uključe u početnu fazu pripreme Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o informacionoj bezbjednosti.

Zainteresovana javnost pozvana je da dostavi svoje inicijative, predloge, sugestije i komentare u pisanom (adresa: Rimski trg, br. 45, 81000, Podgorica) i elektronskom obliku (e-mail: jelena.knezevic@mju.gov.me i dusan.krkotic@mju.gov.me).

Konsultacije zainteresovane javnosti u početnoj fazi pripreme Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o informacionoj bezbjednosti, trajalo je 20 dana od dana objavljivanja javnog poziva na internet stranici Ministarstva javne uprave, digitanog društva i medija, i portalu e-uprave, u periodu od 17.02. do 08.03.2022. godine.

Lica zadužena za koordinaciju konsultovanja zainteresovane javnosti bila su: Jelena Knežević, načelnica Direkcije za normativu i standardizaciju i Dušan Krkotić, šef Odsjek za informaciono-komunikacionu infrastrukturu i informacionu bezbjednost.

U periodu određenom za konsultovanje zainteresovane javnosti, (17.02. do 08.03.2022. godine) nije bilo zainteresovanih subjekata za učešće u konsultacijama i nije bilo dostavljenih inicijativa, predloga, sugestija i komentara.

Dana 09.03.2022. godine, DOO One Crna Gora, aktom broj 02-766 od 09.03.2022. godine, dostavila je predloge i sugestije radi pripreme Nacrta zakona, koji glase:

  • „U članu 12 stav 2 važećeg zakona potrebno je precizirati šta se podrazumijeva pod „svim podacima o incidentima i događajima koji ugrožavaju bezbjednost informacionih sistema“. Ovo ističemo jer podaci o saobraćaju, ukoliko mogu da se povežu sa određenim krajnjim korisnikom (fizičkim licem), predstavljaju zadržanje podataka koje je dozvoljeno davati samo na osnovu naredbe sudije za istragu, shodno članu 257a Zakona o krivičnom postupku, kojim je regulisan način dostavljanja podataka o elektronskom saobraćaju. Iz tog razloga, ovaj član bi bilo potrebno dopuniti kako bi bio usklađen sa propisima koji regulišu krivični postupak i zaštitu podataka o ličnosti.
  • Član 13a stav 2, koji se reguliše sastav Savjeta za informacionu bezbjednost treba biti proširen na način da osim predstavnika državnih organa u članstvo ovog organa budu uključeni i predstavnici privrede, a koji su vlasnici kritične informatičke infrastrukture (energetski sektor, finansijski sektor, telekomunikacije itd). To bi bio jedan od pokazatelja unapređenja javnog i privatnog partnerstva koje je predviđeno Strategijom sajber bezbejdnosti 2022-2026.
  • Osim komentara na tekst postojećeg Zakona, mišljenja smo da je javnost i svim zainteresovanim stranama potrebno dostaviti Nacrt izmjena Zakona kada isti bude pripremljen, kako bismo mogli da učestvujemo u  postupku javne rasprave o Nacrtu Zakona i eventualno dostavili dodatne sugestije“.

Ministarstvo javne uprave uprave, digitalnog društva i medija će dostavljene sugestije DOO One Crna Gora razmotriti prilikom izrade Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o informacionoj bezbjednosti.

Takođe, Ministarstvo će shodno Uredbi  o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija  ("službeni list CG", br. 041/18), nakon pripremljenog teksta Nacrta zakona, objaviti javni poziv na internet stranici ministarstva i portalu e-uprave, kako bi sva zainteresovana javnost bila upoznata sa tekstom Nacrta zakona i mogla učestvovati na javnoj raspravi, kao i dostaviti sugestije, predloge i komentare.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?