Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

IZVJEŠTAJ O SPROVEDENOJ JAVNOJ RASPRAVI o Nacrtu Operativnog programa za implementaciju S3

Objavljeno: 21.12.2021. 09:13
IZVJEŠTAJ O SPROVEDENOJ JAVNOJ RASPRAVI
o Nacrtu Operativnog programa za implementaciju Strategije pametne specijalizacije 2021-2024 s Akcionim planom za 2021-2022

Vrijeme trajanja javne rasprave: 20 dana od dana objavljivanja Javnog poziva (1 – 20. decembar 2021. godine)

Način sprovođenja javne rasprave: U skladu sa članom 15 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija („Službeni list CG“, br. 41/18), Ministarstvo ekonomskog razvoja je dalo na javnu raspravu Nacrt Operativnog programa za implementaciju Strategije pametne specijalizacije 2021-2024 s Akcionim planom za 2021-2022 i uputilo JAVNI POZIV građanima, stručnoj javnosti i svim zainteresovanim stranama da se uključe u javnu raspravu i daju doprinos u razmatranju Nacrta Operativnog programa za implementaciju Strategije pametne specijalizacije 2021-2024 s Akcionim planom za 2021-2022.

Tribina povodom Nacrta Operativnog programa održala se u Staroj zgradi Vlade, 8. decembra 2021. godine.

Ovlašćeni predstavnici ministarstva koji su učestvovali u javnoj raspravi: mr Marijeta Barjaktarović Lanzardi, v.d. generalne direktorice Direktorata za digitalnu ekonomiju i tehnološki razvoj

Podaci o broju i strukturi učesnika u javnoj raspravi: U toku trajanja javne rasprave na tribini održanoj 8. decembra 2021. godine bilo je prisutno 22 učesnika iz: nadležnih ministarstava, akademske i privredne zajednice, subjekata inovacione infrastrukture (Naučno – tehnološkog parka Crne Gore i IPC “Tehnopolis” - Nikšić), UNDP-ija.

Rezime dostavljenih primjedbi, predloga i sugestija, sa navedenim razlozima njihovog prihvatanja, odnosno neprihvatanja:

Tokom trajanja Javne rasprave na Nacrt Operativnog programa pristiglo je 7 komentara od strane institucija koje su učestvovale u izradi dokumenta u procesu internog usaglašavanja finalne verzije teksta (Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija, Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, Ministarstvo ekonomskog razvoja – Direktorat za industrijski i regionalni razvoj, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Agencija za zaštitu životne sredine, Privredna komora Crne Gore, Univerzitet Crne Gore), a koje se odnose na: izmjene i dopune aktivnosti, dopunu Analize stanja, izmjene budžeta i izvora finansiranja, dopune liste prioritetnih projekata, a koje su većim dijelom i usvojene.

Prijedlozi za izmjenu i dopunu aktivnosti koje su dostavljene nepotpuno, odnosno bez potrebnih podataka (indikatora rezultata, nadležnih institucija, planiranih sredstava, izvora finansiranja, i perioda implementacije), nisu prihvaćeni.

Zvaničnu saglasnost na Nacrt Operativnog programa za implementaciju Strategije pametne specijalizacije 2021-2024 s Akcionim planom za 2021-2022 je dostavilo 20 institucija: Agencija za zaštitu životne sredine; Centralna Banka Crne Gore; Crnogorski elektrodistributivni sistem; Crnogorski elektroprenosni sistem AD; Dom zdravlja Bar; Elektrodistribucija Crne Gore AD Nikšić; Fond za inovacije Crne Gore; Institut za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju "Dr Simo Milošević" a.d. Igalo; IPC “Tehnopolis” – Nikšić; Investiciono razvojni fond Crne Gore; Klinički centar Crne Gore; Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma; Ministarstvo javne uprave, digitalnog društva i medija; Monstat; Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta; Ministarstvo zdravlja; Naučno-tehnološki park Crne Gore; Privredna komora Crne Gore; Univerzitet Donja Gorica; Ministarstvo ekonomskog razvoja.

Sugestije 

Tokom održavanja tribine upućene je nekoliko sugestija:

Učesnici tribine su saglasni da se radi o veoma kvalitetnom dokumentu, sa realnom postavljenim ciljevima, i da Operativni program predstavlja veliki iskorak u implementaciji Strategije pametne specijalizacije. Prisutni su se saglasili i da je neophodna veća sinergija aktera u sistemu inovacija, unapređenje međuresorne saradnje, kao i snažnija promocija samog koncepta S3, kao i njenog značaja za ukupan razvoj crnogorske ekonomije, zasnovane na znanju i inovacijama.

Mjesto i datum sačinjavanja izvještaja: Podgorica, 21.12.2021. godine

Naziv organizacione jedinice ministarstva koja je odgovorna za pripremu nacrta zakona, odnosno strategije: Direktorat za digitalnu ekonomiju i tehnološki razvoj

Dokumenta

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?