Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi o Nacrtu zakona o psihološkoj djelatnosti

Objavljeno: 06.12.2022. 12:04 Autor: Ministarstarstvo rada i socijalnog staranja

IZVJEŠTAJ O SPROVEDENOJ JAVNOJ RASPRAVI O NACRTU ZAKONA O PSIHOLOŠKOJ DJELATNOSTI

Vrijeme trajanja javne rasprave: od 09. novembra do 29. novembra 2022. godine.

Na osnovu člana 12 Uredbe o izboru predstavnika nevladinih organizacija u radna tijela organa državne uprave i sprovođenju javne rasprave u pripremi zakona i strategija ("Službeni list CG", broj 41/18) Ministarstvo rada i socijalnog staranja, uputilo POZIV ZA JAVNU RASPRAVU o tekstu Nacrta zakona o psihološkoj djelatnosti.

Zainteresovana javnost je komentare, inicijative, predloge i sugestije mogla dostaviti poštom na adresu:

  • Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Rimski trg, br. 46, Podgorica
  • kao i elektronskim putem na e-mail adresu: svetlana.sovilj@mrs.gov.me

U vezi s predloženim Nacrtom zakona o psihološkoj djelatnosti Direktor ZU Specijalne bolnice za psihijatriju „ Dobrota“ Kotor , dr Aleksandar Mačić, dao je sledeće sugestije:

  • U članu 5 da se dopuni: “ Psihološka djelatnost ubuhvata sprovođenje raznih psihoterapija”
  • U članu 9 da se doda novi stav: “Poslodavac je dužan da omogući ovlašćenom psihologu stručno usavršavanje”.

Takođe su učestvovali Milena Raičević, JU Stručna medicinska škola, Podgorica, Dragica Tvrdišić, JPU „Irena Radović“, Danilovgrad, Vanja Nuhefendić JUOŠ „ Dašo Pavičić“, Herceg Novi.

U vezi s predloženim Nacrtom zakona o psihološkoj djelatnosti donijete su sledeće sugestije:

  • Da se u tekstu ili završnim odredbama Nacrta zakona o psihološkoj djelatnosti uvrsti odredba koja bi glasila: “ Zaposleni u obrazovanju sa kvalifikacijom profesor pedagogije i psihologije mogu obavljati posao psihologa u obrazovanju do kraja radnog staža”.

Ministarstvo rada i socijalnog staranja je razmotrilo pristigle komentare i sugestije i sačinilo sljedeći

ODGOVOR

Prvi komentar gdje se predlaže da se u članu 5 dopuni da psihološka djelatnost obuhvata sprovođenje raznih psihoterapija, Ministarstvo rada i socijalnog staranja uvažava predlog i prihvata sugestiju uz dopunu:“ Za koje psiholog posjeduje dokaz o završenoj edukaciji“.

Drugi komentar u kome se predlaže da se doda novi stav koji glasi:“ Poslodavac je dužan da omogući ovlašćenom psihologu stručno usavršavanje” se ne prihvata jer je drugim propisima regulisano dodatno i stručno usavršavanje.

U odnosu na predlog koji su dostavile Milana Raičević, Dragica Tvrdišić i Vanja Nuhefendić, profesorice pedagogije i psihologije, kojim predlažu da se u Predlogu Zakona o psihološkoj djelatnosti uvrsti odredba kojom bi se zaštitila određena kategorija stručnih lica koji imaju dugogodišnje iskustvo rada u obrazovnom sistemu a rade sa kvalifikacijom profesora pedagogije i psihologije, stečenoj na Filozofskom fakultetu u Sarajevu,  ističemo da isti nije prihvatljiv.

Naime, cilj donošenja Zakona o psihološkoj djelatnosti je prvenstvano sistemsko uređenje ove oblasti te konačno unaprjeđenje kvaliteta obavljanja psihološke djelatnosti kroz definisanje uslova za obavljanje djelatnosti s ciljem jasnijeg regulisanja stručnih kompetencija psihologa a ne i regulisanje drugih profesija kroz psihološku djelatnost.

Napominjemo da Zakon o psihološkoj djelatnosti države FBiH u kojoj su imenovane stekle diplomu nije uvrstio njihovu kvalifikaciju u smilsu da mogu obavljati posao psihologa , kao što ih ne prepoznaju ni ostali zakoni koji uređuju psihološku djelatnost u zemljama u regionu (Zakon Republike Srbije i Republike Hrvatske).

Mjesto i datum sačinjavanja izvještaja: 06.12.2022.godine, Ministarstvo rada i socijalnog staranja, Podgorica.

Naziv organizacione jedinice Ministarstva rada i socijalnog staranja koja je odgovorna za pripremu Nacrta zakona o psihološkoj djelatnosti je Direkcija za zaštitu djece i mladih.

Dokumenta

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?