Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Izvještaj o sprovedenoj javnoj raspravi - Zakon o lobiranju

Objavljeno: 03.12.2021. 12:45 Autor: Ministarstvo pravde

IZVJEŠTAJ O SPROVEDENOJ JAVNOJ RASPRAVI

Nacrt zakona o lobiranju

Vrijeme trajanja javne rasprave: 20 dana

Način sprovođenja javne rasprave:

  • Dostavljanjem primjedbi, predloga i sugestija u pisanom ili elektronskom obliku u roku od 20 dana od dana objavljivanja javnog poziva na internet stanici Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava i portalu e-uprave.

 Ovlašćeni predstavnici ministarstva koji su učestvovali u javnoj raspravi:

  • Božidar Čarmak, v.d. generalnog direktora Direktorata za krivično i građansko zakonodavstvo,
  • Ivana Mašanović, načelnica Direkcije za krivično zakonodavstvo,
  • Senid Striković, samostalni savjetnik.

Podaci o broju i strukturi učesnika u javnoj raspravi:

 -    Za vrijeme trajanja javne rasprave, Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava, u pisanom ili elektronskom obliku, pristiglo je 5 primjedbi, predloga i sugestija, svih pet od strane Opštine Nikšić.

Napomena: Opština Herceg Novi je nakon isteka roka za javnu raspravu dostavila primjedbe, predloge i sugestije u pisanom obliku.

Rezime dostavljanih primjedbi, predloga i sugestija, sa navedenim razlozima njihovog prihvatanja, odnosno neprihvatanja:

  • Prva primjedba Opštine Nikšić se odnosi na član 4 Nacrta zakona o lobiranju ističući da u istom nije jasno definisana priroda interesa, imajući u vidu da interesi mogu biti različiti i da se nigdje u tekstu Nacrta zakona ne definiše kakav je interes opravdan. U tom smislu sugeriše se da se u članu 4 Nacrta zakona o lobiranju ispred riječi „interes“, doda riječ „legitiman“.
  • Druga primjedba, predlog i sugestija se odnosi na dopunu člana 11 Nacrta zakona o lobiranju na način da se navedeni član dopuni novim stavom koji bi definisao šta se pod principom integriteta podrazumijeva, a imajući u vidu da je ovaj princip temelj ovog zakona.
  • Treća primjedba, predlog i sugestija se odnosi na uslove iz člana 14 Nacrta zakona,  ističući da ovaj zakon ne bi trebao da se bavi obrazovanjem lobista, navodeći da u konačnom o tome treba da se brine naručilac lobiranja koji snosi posljedice eventualnih profesionalnih nedostataka lobiste.
  • Sledeća primjedba se odnosi na rok prestanka zabrane obavljanja djelatnosti lobiranja, ističući da je rok od dvije godine od prestanka funkcije sasvim prihvatljiv i dovoljan za izbjegavanje mogućnosti eventualnih zloupotreba, a da za izuzetkom iz člana 15 stav 3 nema potrebe.
  • Poslednja primjedba se odnosi na jedan od razloga prestanka obavljanja djelatnosti iz član 19 stav 1 tačka 9 – gubitak poslovne sposobnosti. Naime Opština Nikšić ističe da zakon niđe ne propisuje ko je dužan da pribavi, odnosno dostavi Agenciji da je određeno lice lišeno poslovne sposobnosti. Takođe, predlaže da se u okviru uslova za obavljanje djelatnosti propiše i uslov – poslovna sposobnost.

Odgovor obrađivača:

  • Predlog da se u članu 4 Nacrta zakona o lobiranju precizira priroda “interesa“ nije opravdan, obzirom na činjenicu da je u članu 8 Nacrta zakona navedeno da lobiranjem ne smiju nastati štetne posljedice po javni interes i da je u članu 22 Nacrta zakona navedeno da će iz registra lobista biti izbrisan lobista, ako zastupa dva naručioca lobiranja sa suprotnim interesima.
  • Primjedba i predlog da se definiše šta je integritet je prihvaćena. Prema tome, integritet smo definisali tako što smo u članu 11Nacrta zakona poslije stava jedan dodali novi stav, na sljedeći način: „Integritet predstavlja zakonito, odgovorno i transparentno vršenje poslova kojim lobista, odnosno pravno lice koje obavlja djelatnost lobiranja čuva svoj ugled i ugled lobističke djelatnosti i otklanja sumnju u mogućnost nastanka i razvoja korupcije“.
  • Predlog da se u članu 14 Nacrta zakona promjeni uslov za obavljanje djelatnosti lobiranja, a koji se odnosi na visoko obrazovanje, mislimo da nije opravdan. Naime, vjerujemo da lobista treba da ima najmanje VII stepen struče spreme, a u cilju snaženja kvaliteta usluge koju ova djelatnost može da pruži, kao i u cilju zaštite samog procesa lobiranja od situacija u kojima bi bio doveden u pitanje kvalitet tumačene norme od strane nekvalifikovanih lica.
  • Primjedba, predlog i sugestija da se član 15 Nacrta zakona izmijeni tako da važi jedinstvena odredba kad je u pitanju prestanak zabrane obavljanja djelatnosti lobiranja, po isteku dvije godine od dana prestanka fukcije, ne treba uvažiti. Razlog tome je što su u članu 15 Nacrta zakona taksativno nabrojane situacije u kojima je zabranjeno obavljanje djelatnosti. U istom članu propisan je i rok trajanja zabrane za javnog funkionera. Naime, zabrana obavljanja djelatnosti lobiranja za javnog funkcionera prestaje po isteku godinu dana od dana prestanka funkcije. Izuzetno, zabrana obavljanja djelatnosti lobiranja za javnog funkcionera, a koje su usmjerene na nadležni organ vlasti u kojem je javni funkcioner obavljao funkciju, prestaje po isteku dvije godine od dana prestanka funkcije.
  • Predlog da se kao uslov za obavljanje djelatnosti lobiranja predvidi uvjerenje o poslovnoj sposobnosti je prihvatljiv. U tom smislu smo dopunili član 14 Nacrta zakona na način što smo prije tačke 1 u Nacrtu zakona dodali novu tačku koja glasi: „1) koje ima poslovnu sposobnost;“. Osim dopune u članu 14 Nacrta zakona u pravilniku kojim se uređuje na koji način se dokazuje ispunjenost svakog od uslova iz člana 14 Nacrta zakona pojedinačno, biće predviđeno na koji način i ko pribavlja dokaz o poslovnoj sposobnosti. Napominjemo i da je kroz prekršaje predviđena kazna za kršenje obaveze obavještavanja o promjenama, koje su propisane u članu 23 Nacrta zakona o lobiranju.

Mjesto i datum sačinjavanja izvještaja: Podgorica, 30. novembra 2021. godine.

Naziv organizacione jedinice ministarstva koja je odgovorna za pripremu nacrta zakona, odnosno strategije:

Direktorat za krivično i građansko zakonodavstvo.

DIREKTORAT ZA KRIVIČNO I GRAĐANSKO ZAKONODAVSTVO

VD GENERALNOG DIREKTORA

Božidar Čarmak


Dokumenta

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?