- Vlada Crne Gore
Ministarstvo zdravlja Jačanjem nacionalnih kapaciteta protiv uticaja duv...
Jačanjem nacionalnih kapaciteta protiv uticaja duvanske industrije
Dvodnevne konsultacije u okviru implementacije SZO Okvirne konvencije o upotrebi duvana, na temu: „Izazovi i prilike za jačanje integriteta i kapaciteta javne uprave za zaštitu procesa kreiranja sektorskih politika od uticaja duvanske industrije i lobija koji promovišu interese duvanske industrije“, završene su juče u Podgorici.
Pozdravljajući ucesnike konsultacija, dr Ivana Zivković, generalna direktorica u Ministarstvu zdravlja istakla je da je pušenje zdravstveni problem koji već odavno ima razmjere pandemije i značajno zabrinjava donosioce odluka u zdravstvu u cijelom svijetu. Crna Gora je, kako je kazala, prepoznala ovaj problem i definisala ga kao jedan od prioriteta za rješavanje.
„Kontrola duvana predstavlja proces kojim se utiče na restrikciju upotrebe duvanskih proizvoda, na smanjenje dostupnosti duvanskih proizvoda i na informisanje i edukaciji stanovništva o štetnim efektima duvana. Samo primjenom svih aspekata kontrole mogu se postići adekvatni rezultati na smanjenju prevalnecije upotrebe duvanskih proizvoda. Kontrola duvana je jedan širok spektar aktivnosti koji se bavi s jedne strane zabranom korišćenja određenih duvanskih proizvoda,definisanjem normativnih akata, kao što su: zakoni o kontrole upotrebe duvanskih proizvoda, zakona o duvanu, protokola o zabrani ilegalnih tokova duvana, sa druge strane, smanjenjem dostupnosti tih proizvoda, ograničenjem kupovine maloljetnim licima, zabrana prodaje cigareta pojedinačno ili u malim paketićima, na automatima, kontrola cjenovne politike, vršenje uticaja na poresku - akciznu politiku i slično i sa treće strane, širenjem informacija i edukacije o štetnim efektima duvana po zdravlje, kroz zdravstveno-vaspitne aktivnosti, koje imaju za cilj povećanje informisanja i aktivnosti za prestanak pušenja“, navela je dr Živković. Ona je podsjetila da sva dokumenta globalne politike kontrole duvana, na kojima se zasnivaju aktivnosti u svim segmentima zdravstvene zaštite, sa globalnim ciljevima kreira Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), te da je Okvirna konvencija, dokument SZO, sveobuhvatan međunarodni ugovor koji reguliše sve odnose, sva kretanja, sve trendove u kontroli duvana. Dr Živković je istakla da svaka zemlja članica, u skladu sa svojim mogućnostima i potrebama, kreira svoje nacionalne ciljeve i oslanjajući se na Okvirnu konvenciju definiše svoje strategije i akcione planove, kao i da je cjenovna politika vrlo značajna mjera za kontrolu dostupnosti duvanskih proizvoda, posebno među mladima i siromašnim slojevima društva.
Osim što se u Crnoj Gori puši više i češće nego u regionu Evrope, dr sci med Mina Brajović, šefica SZO Kancelarije u Crnoj Gori, istakla je da posebno zabrinjava visoka prevalenca upotrebe duvana u populaciji žena, trend rasta u populaciji djece, kao i činjenica da su “novi duvanski prozivodi poput “cunami talasa” preplavili tržište u Crnoj Gori.
Podsjećajući da je Ministarstvo zdravlja nedavno najavilo dopune i izmjene zakona o kontroli upotrebe duvana sa fokusom na nove duvanske prozivode, po riječima Brajović, realno je očekivati pojačani pritisak duvanske industrije na process odlučivanja, ali ovoga puta u novom ruhu i formatu. Ona je podsjetila da je procjena statusa implementacije obaveza iz Okvirne konvencije ukazala da se interakcija između duvanske industrije i nosilaca vlasti odvija u mraku. Prema njenim riječima, da bi “udahnuli život” troškovno isplativim mjerama koje utiču na ponudu i tražnju za duvanskim proizvodima u zemlji, potrebna je javna uprava sa snažnim kapacitetima da otkrije, prepozna i da se zaštite od uticaja duvanske industrije. Osim toga, kako je navela, neophodni su regulatorni mehanizi kojima će se insistirati na većoj odgovornosti uprave i poštovanju propisa.
Tokom konsultacija, Patrik Musavili, ispred Sekretarijata SZO Okvirne konsultacije ukazao je na značaj konsultcaija budući da su, kako je kazao, prilika da se zaštite javno-zdravstvene mjere od uticaja duvanske industrije”
Na sastanku su učestvovali predstavnici različitih sektora izvršne vlasti, kao i sudstva, osnovnog državnog tužilaštva, Kancelarije ombudsmana, Agencije za antikorupciju i sl. Organizaciju konsultacija podržava SZO i Sekretarijat SZO Okvirne konvencije, a finansiraju Vlada UK, Australije i Novog Zelanda.