- Vlada Crne Gore
Uprava za ljudske resurse Jubilej Uprave za ljudske resurse uz fokus na rodn...
Jubilej Uprave za ljudske resurse uz fokus na rodnu ravnopravnost i borbu protiv seksizma
Uprava za ljudske resurse danas je organizovala panel diskusiju na temu: „Riječi imaju moć: Borba protiv govora mržnje, seksizma i mizoginije,“ kao i obuku pod nazivom: „Rodno zasnovani govor mržnje, seksizam i mizoginija,“ u Naučno tehnološkom parku Crne Gore.
Ovaj značajan događaj održan je u okviru proslave jubileja 20 godina rada Uprave, i predstavlja priliku da se osvrnemo na izazove sa kojima se suočavamo u savremenom društvu. Edukacija i dijalog su ključ za prevazilaženje navedenih problema, a Uprava već godinama radi na unapređenju obrazovnog programa u ovoj oblasti. Dodatno, važan korak je postignut uvođenjem teme rodne ravnopravnosti u okviru Programa obuke za novozaposlene službenice i službenike, tako da, već na početku karijere, službenici i službenice stiču osnovna znanja o poštovanju rodne ravnopravnosti i odgovornom ponašanju.
Direktor Uprave Agron M. Camaj je pozdravljajući prisutne u svom govoru naveo: „Podsjetiću vas na nešto što već svakako znate: ne smijemo dozvoliti da se sloboda govora i informisanja iz člana 10 Evropske konvencije o ljudskim pravima iskoristi kao argument za širenje govora mržnje, seksizma, mizoginije i netolerancije, jer svaka sloboda sobom nosi i posebnu odgovornost. A, odgovornost za poštovanje ljudskih prava i ljudi uopšte nosimo lično, svi zasebno, i ta odgovornost se ne može prenijeti na bilo koga drugog.“
On je istakao da radno okruženje ne smije imati ove pojave, jer one ne samo da narušavaju kvalitet rada i međuljudske odnose, već direktno utiču i na profesionalni razvoj, motivaciju i ravnopravnost. „Uprava ima izuzetno uspješnu saradnju sa UNDP-em u afirmaciji ovih tema. Kao rezultat te saradnje, Uprava je u procesu dobijanja Gender Seal-a, što predstavlja važan korak ka unapređenju rodne ravnopravnosti. Podrška UNDP-a u ovom procesu značajno doprinosi naporima Uprave da stvori inkluzivnije radno okruženje, u kojem se svaki pojedinac osjeća poštovano i vrijednovano. Naša je dužnost, kao pojedinaca, ali i kao profesionalaca, da se aktivno borimo protiv ovih pojava,“ izjavio je direktor Camaj.
Uprava je ugostila paneliste i panelistkinje koji su svojim neospornim znanjima i iskustvom u ovoj oblasti razgovarali tokom programa: Kaću Đuričković, liderku za rodnu ravnopravnost u UNDP-u, Neđeljka Rudovića, generalnog direktora u Ministarstvu kulture i medija, Irenu Varagić, načelnicu u Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava, Miodraga Strugara, eksperta za eksternu komunikaciju i odnose sa medijima, Sofiju Kirsanov, koordinatorku za razvoj u Mreži za omladinski aktviziam Crne Gore i Draganu Maljević, komunikološkinju i moderatorku.
Današnja edukacija o rodno zasnovanom govoru mržnje, seksizmu i mizoginiji je još jedan korak u našem planu da sve službenike i službenice osposobimo za prepoznavanje i sprječavanje rodno zasnovane diskriminacije. Naš cilj je da se izgradi radno okruženje u kojem se svi osjećaju sigurnim, poštovanim i jednakim.