Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

Ka smanjenju stereotipa i predrasuda u crnogorskom društvu

Objavljeno: 04.11.2021. 14:15 Autor: Ministarstvo pravde

Vlada Crne Gore je posvećena zaštiti lica sa invaliditetom, a u prilog tome govori i novoformirani Direktorat, kojim je pitanje zaštite i jednakosti OSI podignuto na veći nivo, saopštila je VD generalne direktorice Direktorata za zaštitu i jednakost lica sa invaliditetom u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava, Aleksandra Popović, na pres konferenciji Nevladinog udruženja (NVU) Djeca Crne Gore.

„Kad je u pitanju zaštita prava OSI i zaštita od diskriminacije, ovo je posljednja godina Strategije za zaštitu lica s invaliditetom od diskriminacije, koja je bila planirana za period od 2017-2021. godine. Mi smo u ovoj fazi u velikoj pripremi za donošenje nove Strategije za zaštitu lica sa invaliditetom  od diskriminacije, gdje će pored ostalog poseban fokus biti na zaštiti djece od diskriminacije. To je novina u odnosu na prethodni dokument i ovaj dokument će biti kompatibilan sa Evropskom strategijom za zaštitu lica sa invaliditetom 2021-2030. godina“, rekla je Popović.

Ona je naglasila da je od 26 projekata NVO organizacija, ukupne vrijednosti 496 000 eura, po Odluci  iz 2020 godine, 10 prijekata NVO organizacija Udruženja roditelja djece, podržano sa ukupno 200 hiljada eura.

Na pres konfereciji je predstavljeno istraživanje o percepciji prava lica sa invaliditetom i stepenu diskriminacije u tri opštine u Crnoj Gori, što je bila jedna od aktivnosti projekta "Pravo na zivot bez diskriminacije".

Predsjednica NVU "Djeca Crne Gore", Sabra Decević, pojasnila je da je projekat  „Pravo na život bez diskriminacije“, koji je finansijski podržalo Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava, pokrenut s ciljem da se poveća socijalna uključenost OSI i nivo informisanosti o njihovim pravima, te smanjenju stereotipa i predrasuda u crnogorskom društvu.

Ona je kazala da rezultati istraživanja treba da doprinesu kreiranju uslova i okruženja u kome OSI imaju priliku da ostvare svoj puni potencijal na način što će sarađivati svi sektori i institucije, zajedno sa privrednim i NVO sektorom.

Autorka istraživanja, Katarina Vučinić-Marković, pojasnila je da je cilj ovog istraživanja bio da se utvrdi položaj i percepcija OSI iz ugla njihovih sugrađana u opštinama Bar,Tuzi i Ulcinj, kao i da se dođe do činjenica na osnovu raspoložive dokumentacije, u kojoj mjeri su prisutni i usklađeni strateški dokumenti iz oblasti zaštite OSI na lokalnom nivou.

Na kraju konferencije, poručeno je da će se u narednom periodu takođe, kroz projektne aktivnosti još intezivnije raditi na unapređenju saradnje nevladinog sektora i državne uprave.

Ka smanjenju stereotipa i predrasuda u crnogorskom društvu

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?