Pažnja: Sadržaj ove stranice je dio arhivskog sadržaja i odnosi se na prethodne sazive Vlade Crne Gore. Moguće je da su informacije zastarjele ili nerelevantne.
Arhiva

KONFERENCIJA O ZELENOJ EKONOMIJI

Objavljeno: 16.05.2023. 13:16 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma

Prvi dan dvodnevne Konferencije o zelenoj ekonomiji (16-17. maj 2023.) otpočeo je danas u hotelu Hilton u Podgorici, u okviru crnogorskog predsjedavanja procesom saradnje u Jugoistočnoj Evropi (SEECP), koju zajednički organizuju Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma, Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja i Privredna komora Crne Gore.

Glavni cilj Konferencije je pokretanje diskusije o zelenoj ekonomiji iz više uglova, koja će dovesti do zaključaka važnih za definisanje smjernica ka održivom rastu i razvoju. Pored predstavnika zemalja učesnica Procesa saradnje u Jugoistočnoj Evropi i medjunarodnih organizacija, Konferenciji su prisustvovali predstavnici privrednog sektora i akademske zajednice kao i institucija koje su nosioci razvoja inovacija, bez kojih zelena tranzicija ne bi bila moguća.

Konferenciju su otvorili državni sekretar Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma, Armend Milla, ministarka nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore, prof. dr Biljana Šćepanović i predsjednica Privredne Komore Crne Gore, dr Nina Drakić.

KONFERENCIJA O ZELENOJ EKONOMIJI


U uvodnom obraćanju, državni sekretar Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma istakao je snažnu posvećenost Vlade Crne Gore u procesu zelene tranzicije. Na liniji navedenog ukazao je na dobru praksu koju Crna Gora sprovodi kroz razvojne polike i programe, koje su definisane kao strateški prioritet Crne Gore, prepoznat kroz Program ekonomskih reformi za Crnu Goru za period 2022-2024. godine, Strategiju pametne specijalizacije 2019-2024. kao i Strategiju industrijske politike Crne Gore 2019 - 2023. godine.
U završnom dijelu obraćanja gospodin Milla zaključio je da je tranzicija ka cirkularnoj ekonomiji od izuzetnog značaja za podsticaj konkurentnosti, održivi ekonomski razvoj, rješavanje problema prekomjerne potrošnje prirodnih resursa i klimatskih promjena i da će navedeno pomoći u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja UN, ciljeva Pariškog sporazuma kao i ambicije Evropskog zelenog sporazuma.

Jovana Krunić, v.d. generalne direktorice u Ministarstvu ekonomskog razvoja i turizma, u okviru panela 1 podsjetila je da je Crna Gora 1. jula 2022.godine preuzela predsjedavanje Procesom saradnje Jugoistočne Evrope od Republike Grčke.

Jovana K.

 

Potcrtala je da je Crna Gora prepoznala značaj razvoja zelene ekonomije i definisala ga kao jedan od prioriteta predsjedavanja Procesom saradnje Jugoistočne Evrope, stavljajući poseban akcenat na pitanja upravljanja otpadom, kvaliteta voda i vazduha, održivog razvoja, održivog i odgovornog korišćenja prirodnih resursa i zaštite životne sredine, kao i na pitanje senzibilizacije mladih o ovim temama kroz obrazovne sisteme i programe.
Kao Nacionalna koordinatorka za saradnju u vezi implementacije Strategije razvoja Jugoistočne Evrope 2030. (SEE 2030) navela je da je Strategija komplementarna s UN ciljevima održivog razvoja i EU Zelenom Agendom i da se njome ekonomijama učesnicama pruža sistematska, efikasna i koordinisana podrška u definisanju i sprovođenju datih ciljeva u nacionalnim okvirima. Istakla je da je glavni cilj Strategije SEE 2030 da se na regionalnom nivou dostigne održivi ekonomski rast, kao i da se obezbijedi mir i prosperitet ljudi u regionu JIE.

Skrenula je posebnu pažnju na činjenicu da je Ministarstvo ekonomskog razvoja i turizma prvo u regionu pokrenulo proces i izradilo Nacionalnu Strategiju cirkularne tranzicije do 2030. godine s pratećim Akcionim planom za period 2023-2024. godina, koja je i usvojena na sjednici Vlade Crne Gore u decembru mjesecu 2022. godine. Istom se Crna Gora pridružila inicijativi Evropske komisije kojom se potencira novi model ekonomskog rasta i razvoja i posebno je naglasila da je Crna Gora već sada prepoznata kao “frontraner” u ovoj oblasti u regionu.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?