- Vlada Crne Gore
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Konferencija o zelenoj ekonomiji: Inovacije i istr...
Konferencija o zelenoj ekonomiji: Inovacije i istraživanja u službi zelene ekonomije
Drugi dan Konferencije o zelenoj ekonomiji, koja je održana u hotelu Hilton Podgorica, u organizaciji Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva ekonomskog razvoja i turizma i Privredne komore Crne Gore, imao je za cilj istraživanje inovativnih rješenja i promovisanje održivih praksi u kontekstu razvoja zelene ekonomije.
U okviru prvog panela, vođena je dinamična diskusija o primjeni inovacija za pokretanje zelene ekonomije. Teme koje su obrađene obuhvatile su modele održivog finansiranja, ulogu tehnologije u zelenim inicijativama i strategije za promovisanje preduzetništva u sektoru zelene ekonomije. O navedenim temama, moderatorka Marijeta Barjaktarović Lanzardi, v.d. generalne direktorice za inovacije i tehnološki razvoj u Ministarstvu nauke i tehnološkog razvoja, diskutovala je sa panelistima - Bojanom Batinićem, direktorom Uprave za internacionalizaciju, Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske, Bojanom Femić Radosavović, izvršnom direktoricom Fonda za inovacije, Marijom Markoč, glavnom izvršnom direktoricom Barske uljare d.o.o, Đorđem Grujičićem, direktorom Digitalnog inovacionog haba „Smart Village Knežica“, te Arslan Umut Ergezer-om, koordinatorom za Strategiju SEE 2030 iz Savjeta za regionalnu saradnju. Učesnici su podijelili uvide o važnosti inkluzivnosti, podsticanju inovacija i preuzimanju i nadograđivanju modela iz uspješnih primjera prakse.
Drugi panel se fokusirao na značaj zelenih infrastruktura u podršci medicinskom istraživanju i istraživanju mogućnosti razvoja u okviru inicijative za osnivanje Međunarodnog instituta za održive tehnologije jugoistočne Evrope (SEEIIST). Moderatorka, prof. dr Mara Šćepanović, predstavnica Crne Gore u Upravnom odboru SEEIIST-a, razgovarala je sa panelistima - prof. dr Leandrom Litovim, predsjednikom Upravnog odbora SEEIIST-a, prof. dr Mimozom Ristovom, predstavnicom Sjeverne Makedonije u Upravnom odboru SEEIIST-a i prof. dr Biljanom Šćepanović, ministarkom nauke i tehnološkog razvoja Crne Gore, o samom SEEIIST institutu, izazovima i potencijalnim rješenjima za primjenu održivih tehnologija u medicinskim istraživanjima, podsticanju regionalne saradnje i promovisanju razmjene znanja u ovoj oblasti. Posebno je istaknuta važnost zajedničkog djelovanja svih zemalja partnera u okviru SEEIIST-a, budući da se radi o jednom od najvećih razvojnih projekata u regionu, sa ciljem što boljeg pozicioniranja na evropskoj istraživačkoj mapi.
Okupljajući stručnjake, lidere u industriji i kreatore politika, Konferencija o zelenoj ekonomiji bitan je događaj za trasiranje pravca za dalje oblikovanje budućnosti održivog razvoja. Diskusije, uvidi i preporuke dobijeni tokom konferencije svakako će poslužiti kao osnova za dalji napredak i podstaći usvajanje zelenih praksi u svim sektorima, prikazujući različite uspješne priče, naglašavajući praktične primjene i pozitivan uticaj prakse zelene ekonomije u Crnoj Gori i regionu jugoistočne Evrope.
Događaj je organizovan u okviru crnogorskog predsjedavanja Procesom saradnje u jugoistočnoj Evropi (SEECP), sa ciljem pokretanja diskusije o zelenoj ekonomiji iz više uglova i formulisanu zaključaka neophodnih za definisanje smjernica ka održivom rastu i razvoju.
Bilateralni susret na marginama Konferencije
Na marginama Konferencije, drugog dana rada, takođe je održan bilateralni sastanak ministarke nauke i tehnološkog razvoja, prof. dr Biljane Šćepanović sa delegacijom Republike Kosovo, koju je predvodila ministarka obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija, Arbërie Nagavci.
Ministarka Nagavci se zahvalila na dosadašnjoj saradnji i podršci u domenu realizacije i unapređenja bilateralnih odnosa u oblasti nauke i inovacija i istakla važnost nastavka dobre saradnje i u narednom periodu. Ovo se u prvom redu odnosi na zajedničke aktivnosti kada je u pitanju finalizacija i potpisivanje Sporazuma o naučnoj i tehnološkoj saradnji između dvije zemlje, čime se obezbjeđuje pravni okvir koji će doprinijeti čvršćem povezivanju naučno-istraživačkih zajednica u Crnoj Gori i u Republici Kosovo, te koji će omogućiti zajedničku realizaciju naučnih projekata, zajedničko učešće u regionalnim, međunarodnim i EU projektima/inicijativama, zajedničku organizaciju naučnih konferencija, seminara, kao i realizaciju studijskih posjeta, zajedničko objavljivanje naučnih radova i sl.
Obostrano je konstatovana neophodnost unapređenja zajedničke saradnje kroz evropske programe za nauku i istraživanje kakvi su Horizont Evropa i COST, kao i kroz regionalne programe Savjeta za regionalnu saradnju (RCC). Po mišljenju obje strane, postoji prostor i za unapređenje saradnje kroz zajedničko učešće u programima prekogranične saradnje (CBC), posebno kada su u pitanju oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, poljoprivrede i energetike.
Prema riječima ministarke Nagavci, Kosovu bi bila dragocjena iskustva u pripremi i implementaciji Strategije pametne specijalizacije, imajući u vidu da je Crna Gora, još 2019. godine, kao prva zemlja van EU usvojila ovu Strategiju i da je u toku njena uspješna implementacija.
Mogućnosti za saradnju postoje i u domenu velikog regionalnog projekta za uspostavljanje Međunarodnog instituta za održive tehnologije Jugoistočne Evrope (SEEIIST), za istraživanje, razvoj i praktičnu promjenu u oblasti medicinskih istraživanja.
Predstojeći Ministarski sastanak Upravljačke platforme za istraživanje i inovacije u Skoplju, koji se održava od 4. do 6. juna, takođe će biti dobra prilika za razmjenu mišljenja i dogovore o pravcima buduće saradnje.