Sastanak koordinacionog tijela za izradu i implementaciju Industrijske politike Crne Gore

Objavljeno: 01.03.2024. 11:13 Autor: Ministarstvo ekonomskog razvoja

Juče je u Ministarstvu ekonomskog razvoja održan sastanak Koordinacionog tijela za izradu i implementaciju Industrijske politike, u novom sastavu, a kojim je predsjedavao državni sekretar u Ministarstvu ekonomoskog razvoja, dr Goran Jovetić.  Na sastanku je razmotren i prihvaćen  Završni izvještaj o sprovođenju Industrijske politike Crne Gore sa evaluacijom za period 2019-2023. godine, koji će predstavljati osnovu za izradu nove industrijske politike u Crnoj Gori. Pored navedenog, predmetni izvještaj je važan mehanizam u procesu monitoringa implementacije Industrijske politike u okviru procesa ispunjenja preduslova za privremeno zatvaranje pregovaračkog poglavlja 20.

Članovima međuresornog Koordinacionog tijela predstavljeni su ključni segmenti Završnog izvještaja sa analizom ostvarenja strateških ciljeva, mjera i aktivnosti u 2023. godini, kao i detaljnjim osvrtom na ključna dostignuća za cjelokupan period važenja strateškog dokumenta, uz poseban akcenat na nalazima eksterne ex post evaluacije.

Kada je u pitanju realizacija aktivnosti Industrijske politike za cjelokupni period sprovođenja 2019-2023. godine, konstatovano je da su tokom petogodišnje implementacije realizovane aktivnosti: investicija u sektorima energetike, ICT infrastrukture, finansijske podrške u vidu kredita, faktoringa i garantnih šema, grantova za samozapošljavanje, ulaganja za jačanje proizvodnih/prerađivačkih kapaciteta, razvoja ljudskog kapitala kroz obrazovanje i sticanje vještina za konkurentnost industrije, razvoja inovacione infrastrukture, grantova za saradnju privrede i nauke i podrška za start up preduzeća, kao i brojni drugi instrumenti finansijske i nefinansijske programske podrške.

Istaknuto je da je veoma važno imati u vidu i cjelokupan ambijent u toku vremenskog perioda implementacije, koji su obilježili eksterni uticaji koji su uslovili usporavanje ekonomskog rasta i prilagođavanje novonastalim okolnostima poput pandemije COVID 19, posljedica ratnih dešavanja na prostoru Ukrajine i sl., pa se i u datim okolnostima postignuti rezultati mogu smatrati zadovoljavajućim.

U konstruktivnoj atmosferi i diskusiji članova Koordinaciog tijela, predstavnika institucija javnog i privatnog sektora, analizirani su postignuti rezultati i ukazano na potrebna unapređenja u pogledu neophodne diverzifikacije privredne aktivnosti, stimulisanja proizvodnje svih onih proizvoda za koje je prepoznat dobar potencijal za supstituciju uvoza, pitanja adekvatnog pristupa korišćenja strateških resursa i resursne efikasnosti, problema obezbjeđenja adekvatnih kadrova u industriji i sl. Na sastanku se govorilo i o potencijalim ciljevima nove industrijske politike, koji bi prema iskazanim mišljenjima članova tima, trebalo da idu u pravcu digitalne transformacije i unapređenja inovativnih performansi preduzeća, kao i njihova transformacija ka zelenom, održivom poslovanju, resursnoj efikasnosti i cirkularnoj ekonomiji.

Članovi Koordinacionog tima su saglasni da je neophodno jačanje daljeg dijaloga izmedju privatnog i javnog sektora i komunikacije po svim relevantnim oblastima Industrijske politike koji treba da doprinesu kreiranju različitih podsticajnih mehanizama za stimulisanje privredne aktivnosti u sektoru industrije i proizvodnje proizvoda koji stvaraju veću dodatu vrijednost, a sve u cilju stvaranja konkurentnije industrijske baze za bolji pristup jedinstvenom evropskom tržištu.

U kontekstu daljeg razmatranja aktivnosti na planu izrade Industrijske politike za implementacioni ciklus 2024-2028, i prioritizacije ciljeva politike u skladu sa nalazima evaluacije, u daljem periodu slijedi dinamiziranje procesa kroz nastavak konsultativnog procesa sa privrednim asocijacijama, akademskom zajednicom i svi relevantnim stejkholderima koji mogu pružiti adekvatne inpute kreatorima politike za novu Industrijsku politiku ka održivoj ekonomiji.

Završni izvještaj o sprovođenju Industrijske politike Crne Gore sa evaluacijom za period 2019-2023. godine, biće dostavljen Vladi Crne Gore na usvajanje u I kvartalu 2024.godine dok je donošenje nove Industrijske politike Crne Gore ( 2024-2028) planirano za II kvartal 2024.godine.

01.03.

Da li vam je sadržaj ove stranice bio od koristi?